Domů » Články » Za měsíc končí bezplatný upgrade na Windows 10: Jak aktualizovat zdarma i po 29. červenci?

Za měsíc končí bezplatný upgrade na Windows 10: Jak aktualizovat zdarma i po 29. červenci?

Ode dneška přesně za měsíc končí roční promo akce Microsoftu, v níž nabízel možnost povýšit systém Windows 7 nebo 8.1 na Windows 10 zdarma; od tohoto data bude možné získat desítky pouze za úplatu. Microsoft nově začal na tento fakt upozorňovat přímo ve výzvě k upgradu, která již poněkolikáté pozměnila podobu.

Windows-10-Upgrade-Prompt

Nová verze paradoxně nenutí uživateli upgrade tolik jako verze předchozí, kdy zavření okna červeným křížkem automaticky znamenalo souhlas s aktualizací. Nově je v nabídce tlačítko pro odmítnutí a stisknutím zavíracího křížku se update nerozběhne. Možná redmonští zareagovali na případ z tohoto týdne, kdy nechtěná aktualizace způsobila problémy majitelce cestovní kanceláře, a ta následně na Microsoftu vysoudila částku 10 tisíc dolarů (asi čtvrt milionu korun).

w10-update

Blízké ukončení aktualizace zdarma může opět vyvolat tlak na váhavé uživatele, kteří s updatem dosud otáleli. Dá se předpokládat, že počet aktivací systému v následujícím měsíci vzroste a po 29. červenci významně opadne. Existuje však možnost, jak si stále užívat např. populárních sedmiček a na desítky zdarma povýšit třeba až příští rok.

Zálohovat, aktualizovat, aktivovat, vrátit se

Windows 10 totiž mají tu vlastnost, že jakmile se na zařízení jednou aktivují, jsou na něm aktivovány napořád, i přestože se mezitím svěříte do rukou jiného operačního systému. Je tak možné povýšit aktuálně používané sedmičky či osmičky na Windows 10, aktivovat je, a pak se vrátit do výchozího systému. Instalace navíc nemusí být nijak složitá, neboť Microsoft veškeré kroky výrazně usnadňuje.

Doporučujeme předem provést zálohu důležitých souborů, případně si vytvořit obraz aktuálně používaného systému, ať už systémovými nástroji, či aplikacemi třetích stran. Pokud však vše dobře půjde, nebudete muset tuto zálohu vůbec využít.

Po úspěšném zálohování zařízení je možné provést upgrade Windows 10, buď skrze aplikaci Získat Windows 10 umístěnou v pravé části hlavního panelu, případně přes nástroj Media Creation Tool přímo od Microsoftu. Instalace Windows 10 by měla být otázkou několika desítek minut, po ověření úspěšné aktivace (kliknutím pravým tlačítkem myši na Tento počítač nebo v nastavení – aktualizace a zabezpečení – aktivace) je možný návrat zpět do předchozí verze systému.

Výstřižek

Po dobu jednoho měsíce je tato možnost ukrytá v nastavení – aktualizace a zabezpečení – obnovení; pokud jste k vytvoření obrazu systému použili nástroj třetí strany, tak proveďte obnovu v něm. V ideálním případě byste měli dostat svůj počítač či tablet do stavu před upgradem na Windows 10, s tím rozdílem, že na pozadí došlo k aktivaci Windows 10, kterou bude možné využít kdykoliv později při čisté instalaci systému.

Nainstalovat na jiný disk

Ještě elegantnější cestu mohou využít majitelé zařízení s vyměnitelným diskem. Ti mohou na záložní disk nainstalovat rovnou Windows 10 a použít licenční klíč ke starší verzi systému. Jakmile po instalaci Windows 10 dojde k aktivaci, je opět možné vypnout zařízení a disky vyměnit.

Jak to bude po 29. červenci?

Kolik bude stát upgrade na Windows 10 po 29. červenci, zatím Microsoft nezveřejnil. Je možné, že si řekne o plnou částku krabicové/OEM verze, může však nabídnout těm, co povyšují ze starších verzí, cenu nižší. Pokud si chtějí redmondští splnit své předsevzetí mít do tří let Windows 10 na miliardě zařízení, musí ponechat nabídku k upgradu atraktivní. Podle aktuálních dat NetMarketShare je totiž stále zařízení k upgradu více než dost – „desítky“ pohání pouze 17,43 procent zařízení s desktopovým operačním systémem, zatímco sedm let staré„sedmičky“ běží na téměř polovině.

Share

Kromě zpoplatnění upgradu se Windows 10 dočkají v létě významné výroční aktualizace, která přinese mnoho novinek. Očekávali jsme, že tento update přijde ve stejný den, tedy 29. července, podle oficiálních stránek Microsoftu se tak údajně stane v úterý 2. srpna.

windows-10-au-aug-2_story

Otázkou však je, zda tuto informaci můžeme brát za bernou minci, neboť ji Microsoft ze svých stránek nedlouho po zveřejnění odstranil.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.