Domů » Bleskovky » Microsoft začíná připravovat vývojáře na nová zařízení se dvěma displeji

Microsoft začíná připravovat vývojáře na nová zařízení se dvěma displeji

Říjnová tisková konference Microsoftu přinesla několik zajímavých zařízení z rodiny Surface včetně ukázky dvoudisplejové budoucnosti v podobě počítače Surface Neo a smartphonu Surface Duo. Microsoft přislíbil uvedení těchto zařízení na podzim příštího roku, do té doby dává šanci vývojářům upravit na tento typ zařízení aplikace. V blogovém příspěvku nyní nastínil, jaké možnosti vývojáři budou mít.

duo neo 1

Správně zobrazení i fungování

Microsoft v zásadě rozděluje dva přístupy: Upravení aplikací a webových stránek


  • aby pracovaly správně
  • aby využívaly benefitů dvou displejů

V prvním případě Microsoft poskytne vývojářům nástroje pro úpravu webových, univerzálních a dokonce i klasických win32 aplikací. Ty pak bude možné používat na zařízeních se systémem Windows 10X i klasických počítačích s Windows 10; aplikace se vždy danému zařízení přizpůsobí.

Co se týče zařízení s Androidem, zde žádné zásahy vývojářů nebudou zapotřebí, jejich aplikace poběží klasicky, pouze však jen na jednom displeji.

duo neo 3

V druhém případě se Microsoft bude snažit vyvinout společný model nabalený na současné vývojářské nástroje, který bude aplikovatelný pro platformu Windows i Android. Rozhraní a přistup k tomuto modelu má být řešeno skrze dostupná API pro každou platformu zvlášť. S jejich pomocí má být možné navrhovat aplikace tak, aby využívaly benefitů obou displejů, např. pro využití jednoho k zobrazení zvláštních ovládacích prvků.

duo neo 2

Co se týče webových aplikací, hodlá Microsoft budovat také webové standardy a API, aby vývojáři mohli navrhovat weby využívající oba displeje nezávisle na platformě.

Microsoft zatím ještě vývojářské nástroje oficiálně nevydal, je však možné zažádat o předčasný přístup na emailové adrese dualscreendev@microsoft.com. Další podrobnosti Microsoft prozradí počátkem příštího roku.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin123
Uživatel
Martin123

By měli spolupracovat s LG.

lukass71
Uživatel
lukass71

Co by se od nich naucili?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Jde i hlavně o to, jestli vývojáři budou chtít spolupracovat s Microsoftem..

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

No ked ich vizia bude obdobna ako pri WP/W10M kde sa architektura, API, UI menil co rok a to bez spatnej kompatibility, tak urcite spolupracu ocakavat nemoze.