Domů » Články » Microsoft: S Windows Mobile máme velké plány. Pracujeme na nové generaci produktů

Microsoft: S Windows Mobile máme velké plány. Pracujeme na nové generaci produktů

Mobilní operační systém od Microsoftu to od samého začátku neměl nijak jednoduché. S platformou Windows Phone se redmondskému gigantovi nepodařilo dosáhnout významného tržního podílu a příliš pozitivně to zatím nevypadá ani pro novou verzi Windows 10 Mobile. Ve srovnání s Androidem a iOS zkrátka vývojáři nemají takovou motivaci vytvářet aplikace a do zařízení s tímto systémem se nijak výrazně nehrnou ani velcí výrobci.

Neuspokojivé prodeje Lumií

Mobilní Windows byly v poslední době spojovaný především se smartphony Lumia, ale jak ukázaly finanční výsledky Microsoftu za první kvartál letošního roku, ani v tomto ohledu se očekávání nepovedla naplnit.  Microsoft v prvním čtvrtletí prodal jen 2,3 milionů Lumií, což je více než 70% pokles oproti stejnému období v loňském roce.

Do tohoto období se měly výrazněji promítnout prodeje modelů Lumia 950 a 950 XL, ale realita opět byla trochu odlišná. Zástupci Microsoftu dokonce údajně serveru Windows Central sdělili, že na své vlajkové modely nejsou v Redmondu příliš hrdí, což podtrhují slabé recenze, slabé prodeje a nakonec i akce 1+1, kterou Microsoft rozjel v USA a v Kanadě (více informací). Ve vztahu k Windows 10 Mobile příliš pozitivně nepůsobila ani letošní vývojářská konference Build, kde se systému příliš mnoho pozornosti nedostalo.

windows-phone-sales-cumulative

Windows 10 Mobile budeme podporovat mnoho let

Microsoft v posledních týdnech čelil tlaku ohledně nejisté budoucnosti této platformy, které podtrhovala řada spekulací, nicméně podle interního e-mailu, který který vybraným partnerům a klíčovým zaměstnancům Microsoftu zaslal Terry Myerson (výkonný viceprezident divize Windows & zařízení), má redmondská společnost s touto platformou velké plány.

terrymyersonTerry Myerson z Microsoftu

Zavázali jsme se dodávat systém Windows 10 na mobilní zařízení s malým displejem na ARM architektuře. V současné době pracujeme na nové generaci telefonů, kterými chceme potvrdit náš závazek k Windows 10 Mobile. Věříme v hodnoty těchto produktů pro firemní zákazníky a naším záměrem je tuto platformu podporovat po mnoho dalších let. Společně s našimi OEM partnery chystáme nové modely, která budou postupně rozšiřovat portfolio celého ekosystému mobilních Windows,“ stojí ve výňatku z e-mailu Terryho (volně přeloženo).

Vyklizený prostor pro další výrobce. Bude to stačit?

Microsoft svůj boj nevzdává, nicméně pokusů o úspěch už tu bylo několik a zatím to nikdy příliš slavně nedopadlo (ve vztahu k tržnímu podílu). Řada uživatelů už mobilní Windows odsoudila k zániku a zvrátit tuhle situaci bude zatraceně těžké. Microsoft bude muset od základu změnit strategii a především přesvědčit vývojáře a výrobce, aby této platformě znovu dali šanci. V případě výrobců toho chce docílit také tím, že už nebude představovat nové Lumie a prostor nechá ostatním partnerům. Námi nedávno testovaná Lumia 650 tak zřejmě byla vůbec posledním modelem v portfoliu.

V nadcházejících měsících ale žádné „zemětřesení“ ze strany Microsoftu nečekejme, jelikož jak Terry Myerson redaktorům TheVerge.com na Buildu potvrdil, systém Windows 10 Mobile aktuálně není pro Microsoft prioritou, byť na jeho vývoji usilovně pracuje a je součástí Windows rodiny. Ostatně na konci července bychom se měli dočkat aktualizace Redstone 1 (Anniversary Update), na který na začátku příštího roku naváže další větší update s označením Redstone 2, a dokonce se hovoří i o Redstone 3. Zatímco letní update přinese novinky zejména pro počítače a tablety, Redstone 2 a 3 má být ve velké míře zaměřen na inovace pro smartphony.

Právě z tohoto důvodu byla údajně odložena premiéra bájného Surface Phonu, která má podle Windows Central přijít až v dubnu 2017 společně s Redstone 2. Microsoft si pro toto zařízení stanovil dva cíle – aby se stal nejbezpečnějším smartphonem na světě, a aby exceloval v produktivitě. Druhou položku má kupředu posunout počítačový režim Continuum, který by se mohl v Redstone 2 dočkat podpory win32 aplikací, např. skrze vzdálenou virtualizaci (jako tak činí HP Elite x3), případně lokálně za podpory vlastního silného hardwaru; spekuluje se o Snapdragonu 830 a 8 GB RAM (více informací).

Bohužel od Surface Phonu nás dělí jeden celý dlouhý rok, a do té doby Microsoft v oblasti smartphonů zcela vyklízí pole pro další výrobce. Ustojí mobilní platforma Microsoftu toto další čekání? To je prozatím ve hvězdách.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
128 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments