Domů » Bleskovky » Zkáza lodi jménem Lumia: Prodeje v prvním čtvrtletí klesly na úplné dno

Zkáza lodi jménem Lumia: Prodeje v prvním čtvrtletí klesly na úplné dno

Okamžik, kdy se podíl systému Windows Phone, potažmo Windows Mobile, stane součástí nepopulární kolonky „Ostatní“, se zřejmě nezadržitelně blíží. Naznačují to finanční výsledky Microsoftu za první čtvrtletí letošního roku, které je ve fiskálním roce redmonského giganta čtvrtletím třetím. Příjmy společnosti v tomto kvartále dosáhly 20,5 miliard dolarů, což je mírný pokles oproti stejnému období v loňském roce, kdy Microsoft utržil 21,7 miliard. Výrazněji klesl čistý zisk, a to z 5 miliard dolarů na 3,8 miliard.

My se ale pojďme podívat na to, co nás nejvíce zajímá, a tedy mobilní byznys. Microsoft v prvním kvartále prodal pouhých 2,3 milionů Lumií (a 15,7 hloupých telefonů Nokia), což je oproti stejnému období v loňském roce 73% pokles. Tento fakt je o to smutnější, že období leden – březen je vlastně vůbec prvním čtvrtletím, kdy se naplno mohly projevit prodeje nových Lumií s Windows 10 Mobile v čele s vlajkovými modely Lumia 950 a 950 XL. Tržby z prodeje mobilních telefonů klesly „pouze“ o 46 % na 662 milionů dolarů, což znamená, že vlakové lodě alespoň částečně do prodejů promluvily – průměrná prodejní cena jednoho smartphonu narostla.

windows-phone-sales-cumulative

Bohužel výhled na další čtvrtletí není příliš pozitivní. Microsoft na vývojářské konferenci Build naznačil, že platforma Windows Mobile není pro redmondské v letošním roce stěžejní, a nového hardwaru se od Microsoftu zřejmě také nedočkáme – Lumia 650 (recenze) byla zřejmě vůbec poslední představenou Lumií. Je patrné, že Microsoft vyklízí pole pro ostatní výrobce smartphonů, bez výrazné motivace se však do mobilních Windows nikdo nepohrne. O vzkříšení platformy se ještě pokusí chystaný Surface Phone, avšak ten zcela určitě nebude masovou záležitostí, jako spíše vodítkem pro ostatní společnosti, jak mobilní dlaždice využít naplno.

mpc

Analogii můžeme nalézt v tabletech Surface – zpočátku se jim vůbec nedařilo, avšak v posledním čtvrtletí na nich Microsoft utržil 1,1 miliardu dolarů, což je o 61 procent více než ve stejném období v loňském roce. Partneři Microsoftu se navíc tablety Surface nechali inspirovat a dnes má svůj konvertibl 2 v 1 téměř každý. Stejný boom by Microsoft potřeboval vyvolat i ve světě smartphonů.

windows-10-mobile-3

Microsoft se pochlubil i dalšími čísly, které naznačují úspěchy v poskytování služeb. Kancelářský balík Office 365 aktuálně používá 22,2 milionů uživatelů a příjmy z této oblasti ve spotřebitelském sektoru narostly o 6 procent. O 26 procent na 46 milionů meziročně narostl počet aktivních uživatelů služby Xbox Live. Příjmy z prodejů licencí Windows poklesly o 2 procenta, avšak tradičně se dařilo cloudu. Služba Azure například vygenerovala o 120 procent vyšší příjmy než ve stejném období v loňském roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
160 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments