TOPlist

Microsoft upravil některé podmínky pro vývojáře Windows Phone 7 aplikací

Redmondský gigant na svém WindowsTeamBlogu informoval o nové úpravě podmínek pro vývojáře, kteří budou chtít vytvářet aplikace pro systém Windows Phone 7. Některé body jsou smysluplné, ale z několika údajů mám pocit, že snad Microsoft chce vymýtit freeware tituly pro tuto platformu. Ale vezměme to pěkně popořadě.

Microsoft vývojářům zdarma nabízí ke stažení potřebné nástroje pro vytváření aplikací, které je možné stahovat odsud. Aby vývojář mohl své aplikace umístit do Marketplace, musí zaplatit poplatek ve výši 99 USD (zhruba 2 150 Kč). Následně může do Marketplace umístit libovolné množství placených aplikací. Z každé prodané aplikace získá vývojář 70% a zbývajících 30% dostane Microsoft. Po zaplacení bude vývojář moci nahrát i pět freeware aplikací, každá další už ale bude zpoplatněna částkou 19,99 USD (cca 430 Kč). Právě zpoplatnění dalších freeware programů mi přijde jako celkem zvláštní krok ze strany Microsoftu. Je z toho cítit jakási kontrola nad tuctovými tituly, kterých by vývojáři jinak mohli do Marketplace umísťovat desítky a databáze by se rychle mohla stát nepřehlednou, ale vzhledem k faktu, že každou aplikaci musí Microsoft stejně sám schválit, mi tenhle krok přijde jako nesmyslný. Mimochodem programy se sexuální tématikou nebudou v Marketplace tolerovány.

- -

Pozitivní je alespoň to, že by u každé placené aplikace měla být k dispozici zkušební verze, kterou bude možné stáhnout ze záložky daného programu (řeč je tady přímo o speciálním Trial API). Trial verze tedy nebude dostupná jako samostatná položka, čímž se eliminují duplicitní názvy a pro uživatele bude Marketplace o něco přehlednější. Microsoft dále zveřejnil čtyři možnosti financování aplikací (free, paid, freemium and ad-funded). Do kategorie “free“ budou patřit bezplatné programy a “paid“ bude naopak označovat klasické placené aplikace. Jako “freemium“ se budou označovat ty aplikace, které budou v základní verzi nabízet jen některé funkce a teprve po zaplacení určité částky se zpřístupní další funkce. Označení “ad-funded“ dostanou ty programy, které budou financovány z reklamy zobrazující se uvnitř aplikace. Samotný vývojář bude mít možnost skrze adresu developer.windowsphone.com spravovat výdělky ze svých aplikací, platby bude Microsoft zasílat měsíčně po dosažení hranice 200 USD. Při odeslání aplikace si vývojář bude moci vybrat, zda se má program objevit v celosvětovém Marketplace nebo jen na některých trzích.

- -

Samotní uživatelé budou moci za aplikace platit prostřednictvím kreditní karty a ve vybraných zemích bude možné nakupovat přímo skrze operátora (s tím bych v ČR ze začátku rozhodně nepočítal). Brandon Watson z Microsoftu včera na konferenci TechEd 2010 rovněž přislíbil, že testovací prototypy WP7 zařízení pro vývojáře by měly být dostupné v průběhu července.

Chcete se o Windows Phone 7 dozvědět více? Přečtěte si naše starší články
Platforma Windows Phone 7 oficiálně představena: Od základů nový systém
Windows Phone 7: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
Windows Phone 7: Další střípky k multitaskingu, kopírování textu a Marketplace
První ukázky 3D her pro Windows Phone 7 Series: Máme se na co těšit!

Zdroj: WMExperts

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku