Domů » Bleskovky » Microsoft Spartan: Známe funkce a vzhled nového prohlížeče pro Windows

Microsoft Spartan: Známe funkce a vzhled nového prohlížeče pro Windows

Chystaný internetový prohlížeč Spartan pro systém Windows prokazatelně není jen pouhou spekulací, ale skutečným projektem, který by se mohl objevit v některé z příštích verzí technického preview. Internetem kolují první snímky rozhraní prohlížeče, který by se mohl v budoucnu stát zabijákem Internet Exploreru.

   

Pokud jsou snímky autentické, potvrzují se zvěsti, že se rozhraní nového prohlížeče bude podobat vzhledu Firefoxu od Mozilly, případně Chrome od Google. Panely se přestěhují k hornímu okraji a uvolní tak místo adresnímu řádku, po jehož levé a pravé straně se budou nacházet veškeré ovládací prvky zahrnující tlačítko pro rychlé sdílení nebo pro spuštění režimu pro čtení. Server Neowin provedl rekonstrukci rozmazaných obrázků, z níž je vzhled nového prohlížeče patrný.

  

Server The Verge navíc přinesl některé informace o funkční výbavě prohlížeče. Za pomoci stylusu bude například možné označovat části webových stránek, připisovat k nim komentáře a sdílet s přáteli, kolegy nebo s úložištěm OneDrive. Prohlížeč se má také dočkat integrace personální asistentky Cortany, která pomůže například s výběrem hotelu, koupí letenky apod. Cortana má v prohlížeči má zcela nahradit Bing, její vyvolání bude prováděno otevřením nového panelu. Panely bude pro přehlednější práci možné nově sdružovat do skupin.

 
Chystá se Microsoft pohřbít Internet Explorer?

Spartan má být jedním prohlížečem napříč všemi platformami od Microsoftu, do mobilních Windows má přijít jako samostatná aplikace, což má zajistit jednoduchost budoucích updatů. Aplikace ale nemá být univerzální, ale mají vzniknout dvě verze s identickými funkcemi – jedna pro počítače, druhá pro tablety a mobilní telefony.  

 
Dočkáme se odhalení Spartanu na prezentaci Windows 10 pro spotřebitele?  

Je možné, že se o Spartanu dozvíme více již na eventu Microsoftu 21. ledna, kdy představí spotřebitelské novinky systému Windows 10. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments