Domů » Bleskovky » Microsoft Spartan: Známe funkce a vzhled nového prohlížeče pro Windows

Microsoft Spartan: Známe funkce a vzhled nového prohlížeče pro Windows

Chystaný internetový prohlížeč Spartan pro systém Windows prokazatelně není jen pouhou spekulací, ale skutečným projektem, který by se mohl objevit v některé z příštích verzí technického preview. Internetem kolují první snímky rozhraní prohlížeče, který by se mohl v budoucnu stát zabijákem Internet Exploreru.

   

Pokud jsou snímky autentické, potvrzují se zvěsti, že se rozhraní nového prohlížeče bude podobat vzhledu Firefoxu od Mozilly, případně Chrome od Google. Panely se přestěhují k hornímu okraji a uvolní tak místo adresnímu řádku, po jehož levé a pravé straně se budou nacházet veškeré ovládací prvky zahrnující tlačítko pro rychlé sdílení nebo pro spuštění režimu pro čtení. Server Neowin provedl rekonstrukci rozmazaných obrázků, z níž je vzhled nového prohlížeče patrný.

  

Server The Verge navíc přinesl některé informace o funkční výbavě prohlížeče. Za pomoci stylusu bude například možné označovat části webových stránek, připisovat k nim komentáře a sdílet s přáteli, kolegy nebo s úložištěm OneDrive. Prohlížeč se má také dočkat integrace personální asistentky Cortany, která pomůže například s výběrem hotelu, koupí letenky apod. Cortana má v prohlížeči má zcela nahradit Bing, její vyvolání bude prováděno otevřením nového panelu. Panely bude pro přehlednější práci možné nově sdružovat do skupin.

 
Chystá se Microsoft pohřbít Internet Explorer?

Spartan má být jedním prohlížečem napříč všemi platformami od Microsoftu, do mobilních Windows má přijít jako samostatná aplikace, což má zajistit jednoduchost budoucích updatů. Aplikace ale nemá být univerzální, ale mají vzniknout dvě verze s identickými funkcemi – jedna pro počítače, druhá pro tablety a mobilní telefony.  

 
Dočkáme se odhalení Spartanu na prezentaci Windows 10 pro spotřebitele?  

Je možné, že se o Spartanu dozvíme více již na eventu Microsoftu 21. ledna, kdy představí spotřebitelské novinky systému Windows 10. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. Doufám, že MS zapracuje na aplikacích, které vyjmul ze systému… Po zkušenostech s vyjmutím Xbox Music, Video, Spořič baterie, atd. se vyjmutí IE docela bojím….

 2. Tor (neregistrovaný)

  Přijde mi, že je to fake. To vůbec Modern UI design. Hrany záložek jsou zaobleny, ikony vypadají spíš jak z Chromu a celkově mi to připomíná spíš screeny z Opery. Není to design, který by připomínal výrobek MS.

 3. lerion (neregistrovaný)

  „Internetem kolují první snímky rozhraní prohlížeče, který by se mohl v budoucnu stát zabijákem Internet Exploreru.“

  Jak si to autor představuje? Tohle bude prostě nástupce IE (a třeba se to i IE bude jmenovat, takže ne nástupce, ale jen nová generace).

  Každopádně termín „zabiják IE“ mi přijde dost nesmyslný.

  • lerion (neregistrovaný)

   To je asi jako říct, že Octavia III. generace bude zabijákem Octavie II. generace…

  • BTW: tohle není ani nástupce IE, spíše přejmenovaná a mírně vylepšená nová verze.

  • Martin II (neregistrovaný)

   LERION: Jasne ze to napisal bulvarnym stylom, ale…Spartan nebude nastupcom IE. Bude existovat paralerne s IE. Vydaju spartan aj IE12. IE bude hlavne pre podnikovu sferu, bude dorziavat standardy a bude mat vysoku mieru bezpecnosti. Spartant bude bude hlavne pre konzumentov s roznymi vychytavkami (cortana, markovanie perom), pluginmi a potobne.

   K tej analogii s autami by som skor povedal ze okrem oktavie sa bude ponukat aj rapid.

 4. lerion (neregistrovaný)

  Doufám, že bude možné přesunout panely z horní lišty pod adresní řádek. Obrácené řešení (ala Chrome) považuji za ergonomicky velmi špatné.

  Nejpoužívanější prvky by měly být soustředěny blíže středu obrazovky a současná praxe v prohlížečích dělá bohužel opak. Ušetři se sice 0,5 cm místa na obrazovce, ale z ergonomického hlediska to stojí za starou bačkoru.

  • panely pod adresou jsou nesmysl, protože adresa je v kontextu panelu, tedy panel je adrese nadřazen… kdyby to bylo opačně, tak to sémanticky nedává smysl..

  • MagNet (neregistrovaný)

   Zároveň pokud máte okno prohlížeče maximalizované, tak jsou taby na hraně obrazovky (alespoň u windows), což ve skutečnosti zjednodušuje jejich dostupnost myší.

  • lerion (neregistrovaný)

   Royce: V tom se právě asi neshodneme. Já si myslím, že adresa je nadřazena panelu.

   Magnet: Jo, to je dobrý argument. To jsem si neuvědomil, protože panely přepínám převážně myší.

  • lerion (neregistrovaný)

   Blbost… :D Právě že ne myslí, ale klávesovými zkratkami…

  • lerion (neregistrovaný)

   Myší, myslí… Radši si jdu udělat to kafe, dneska to fakt nejde :D

  • Vindis (neregistrovaný)

   LERION: Právě, že ne. Pokud je adresa nadřazená, tak kam se má potom jeho akce promítnout? Do kterého z podřízených panelů? To nedává smysl. Když v adrese změníš URL, tak se obsah promítne v tom daném panelu. Když změníš panel, tak se změní i adresa. Takže je jasné, že panel je nadřazený, protože ovlivňuje chování adresy.

   Podstatě panely nejsou nic jiného než MDI. Když vyloučíš MDI a použiješ jen SDI, tedy co stránka to okno, tak jak potom jedna adresa může ovlivňovat několik oken?

 5. Takže oddělění adresního řádku od řádku s panely trvalo pouhých 10 let. Well done MS, well done…

 6. m.i.m.o (neregistrovaný)

  Mozno bude Spartan naprogramovany od zaciatku, ale faktom je, ze to bude nastupca (nova verzia) dnesneho IE pre Metro, preto hovorit o novom prehliadaci je trosku scestne.

 7. snehulak (neregistrovaný)

  Jiz leta cekam na pouzitelnej prohlizec pro WP. Snad se ted koncne dockam

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).