Domů » Bleskovky » Microsoft pracuje na Office pro iPad, přijdou ale až pro tabletové verzi pro Windows

Microsoft pracuje na Office pro iPad, přijdou ale až pro tabletové verzi pro Windows

Již delší čas se předpokládá, že Microsoft pracuje na „dotykové“ verzi kancelářského balíku Office, který je nejužívanějším produktivním softwarem na světě a stále ohromným zdrojem příjmů. Podle serveru The Verge řekl odcházející CEO Steve Ballmer na konferenci Gartner Symposioum/IT Expo, že společnost pracuje na verzi Office určené pro zařízení s dotykovým displejem.

 

Prvně bude vydána verze pro Windows 8.1 a brzy poté přijde také varianta pro Apple iPad. Ballmer nedal žádné další informace o možném dokončení nových Office. Pouze řekl, že na vývoji se pracuje. Spekulované datum je podzim roku 2014, s touto zprávou přišla Mary Jo Foley, která je jednou z nejlépe informovaných pozorovatelek softwarového giganta. Od ní pochází i informace o kódovém označení plánované verze Office – Gemini, které Microsoft nedávno potvrdil.

David Podzimek

19 komentářů

 1. Ale vždyť dotyková verze Office již dávno je.

  • David Podzimek

   Nevím, pořád žádný Word/Excel v „Metru“ nemám, primárně určený na dotekové ovládání, přizpůsobený ovládání prsty a ne myší…jen větší prvky se nepočítají. Je pravda, že OneNote má pěknou aplikaci.

  • A co jiného, než větší a lépe uzpůsobené prvky by měl obsahovat program, který má mít stejnou funkčnost, ale dotykové rozhraní?

   Takže vlastně jedinné „mínus“ je, že není v Metru, ale jako desktopová aplikace. „Dotykový komfort“ je výborný.

   Tu OneNote aplikaci jsem nějak nepobral. Špatná není, ale klasický OneNote je lepší.

   A nejde jen o větší prvky. Jsou uzpůsobeny nabídky a fungují dotyková gesta.

   Já současnou podobu Office velmi oceňuji, protože odpojím klávesnici a myš a jedním dotekem si ze stejného programu udělám dotykovou verzi. Pak připojím klávsnici a stejným postupem si udělám verzi klasickou…

 2. Fore (neregistrovaný)

  Nemá být náhodou až PO tabletové verzi pro Windows?

 3. Prvni vydaj verzi pro Android. Uz ted iPad ztraci podil a co teprv za rok.

  • David Podzimek

   Tržní podíl není tak důležitý, iPad i přes klesající podíl užívají lidé mnohem více. Plus majitelé iPadů budou ochotnější platit za software, než majitele milionů superlevných tabletů s Androidem, které se někde válí. Dále kvalitní tabletovou aplikaci bude jednodušší udělat pro iOS než pro Android.

  • „kvalitní tabletovou aplikaci bude jednodušší udělat pro iOS než pro Android“

   Poučte mě.

  • Martin II (neregistrovaný)

   AARON: Nemyslim si. Napriek tomu ze je android tabletov celkom dost, nemyslim ze by na nom zarobili viac. Pre piratstvo a otvorenost OS by sa rozsirili hacknute verzie zadarmo. Druhy factor je ze v podnikovej sfere su viac rozsirene iPady ako tablety s Androidom. Ani by som sa nedivil keby na Android vobec nevydali verziu.

  • Jiří (neregistrovaný)

   MCEZA: Zkusím to: iPad=dvě zařízení s daným poměrem stran a rozlišením – vývojáři můžou snadno nadesignovat všechny ovládací prvky. Tablety s Androidem = široká škála nudlí s různě velkými displeji s různým rozlišením.

  • Martin II (neregistrovaný)

   JIRI: kedze najprv budu robit aplikaciu pre Windows Metro, kde su tiez rozdielne rozlisenia a velkosti obrazoviek, tak uz to budu mat vyriesene pre pripadnu portaciu na Android. Aj ked viem ze pre Metro je to trochu jednoduchsie, kedze to je vektorove UI.

  • Jiří: Zkusil si to, snaha byla, ale teď já:

   Android: Java, C++, C, Pyhton, Ruby, Perl

   iPad: Objective C

   Vzhledem k tomu, že Office jsou psány v C++, tak rozhodně bude jednodušší to dělat na Androidu.

   Navíc rozlišení není překážkou. Všechny prvky lze definovat relativně. Na počítačích ti taky jedou Office na obrovské škále rozlišení…

   Ano, dá se předpokládat, že kvůli jiným důvodům bude aplikace nejdříve spíše pro iOS než pro Android. Vývojové důvody to ale rozhodně nejsou. Podzimek si opět vymýšlí.

  • mceza: pokud se nepletu, neni problem pouzit C++ a v podstate libovolny framework v jakekoliv aplikaci pro iOS.

  • Mceza – myslel jsem, že programuješ, alespoň si z profilu něco takového pamatuju. C++ je imo docela daleko tomu, co potřeba pro GUI aplikaci na droidu – tam musí být binding na JNI, tedy přinejmenším, pokud bude chtít aplikace využívat služby systému …

  • mceza: „Navíc rozlišení není překážkou. Všechny prvky lze definovat relativně. Na počítačích ti taky jedou Office na obrovské škále rozlišení…“

   To sice ano, ale také se může značně hýbat poměr zobrazeného obsahu aplikace a ovládacích prvků. Dobře, na PC je člověk tak nějak navyklý si příp. nějaké lišty povypínat apod. (ačkoli přelištované internetové prohlížeče nejsou zas taková vzácnost…), ale pro mobilní OS musí být přístup k GUI jiný. Tam je doslova odstrašující, kdyby jsi z 50% koukal na čudlíky a dole se krčil text.

 4. Po tom co se Google zachoval s jejich youtube na WP …byt MS tak se vykašlu na nějaký office na ostatní platformy, zakazal bych i Skype a jiné šperky Microsoft na jiných platformách!!

  • MS není hloupý. Pro něj je důležitá platformní nezávislost uživatelů, aby totéž měli k dispozici všude a mohli volně přecházet mezi OS. Ono se časem ukáže, jak byl krok Google krátkozraký.

  • David Podzimek

   Tím by MS poskodil jen sebe…

  • steelspace: Tak je třeba chápat značně odlišnou pozici Goole vs. MS na daném trhu (a kde MS zcela dominoval…) a z toho samozřejmě vycházející strategie.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).