Domů » Bleskovky » Microsoft plánuje na příští rok designovou proměnu Windows 10. Už zase

Microsoft plánuje na příští rok designovou proměnu Windows 10. Už zase

Apple před nedávnem vydal systém macOS 11 Big Sur, který přináší zejména inovovaný design blížící se mobilním platformám iOS a iPadOS. Sympatické je, že proměnu prostředí se Applu nasadil najednou a systém tak od počátku působí poměrně konzistentně. V souvislosti s tím se objevily poměrně kritické názory na Microsoft, který sjednocuje design Windows 10 prakticky od jejich uvedení, a stále ještě není hotov.

Jak si Microsoft představoval Windows 10 před třemi roky

V roce 2017 Microsoft představil designový směr nazvaný Fluent Design, jehož prvky vypadají na propagačním videu skvěle, do systému však stále všechny propašovány nebyly.

Microsoft Fluent Design System

Šéf Insider programu Brandon LeBlanc uznal, že Microsoft je v zavádění designových novinek pomalejší než Apple, a že v Redmondu budou na vzhledu svého systému nadále pracovat.

Příští rok přijde velká proměna Windows 10

Tímto se dostáváme do současnosti. Nedávno vydaný podzimní update s designem systému příliš neudělal (s výjimkou přemalované nabídky Start), avšak pro příští rok prý v Redmondu plánují malou revoluci. Podle informací serveru WindowsCentral proběhnou změny na nejvyšších úrovních systému, včetně nabídky Start (znovu), centra akcí nebo dokonce starého dobrého Průzkumníka souborů. Kompletně celý systém má dostat nové konzistentní nabídky, dynamičtější animace a nové funkce.

explorer 5

Projekt proměny uživatelského rozhraní je vyvíjen pod kódovým označením „Sun Valley“ a pravděpodobně bude vypuštěn s příští velkou podzimní aktualizací. V interní dokumentaci Microsoft uvádí, že s chystanou modernizací vzhledu má systém Windows udržovat krok s očekáváním zákazníků s ohledem na ostatní moderní a „vzdušné“ platformy.

NepřehlédněteKéž by takto vypadaly Windows 10. Podívejte se na futuristický koncept

Dá se očekávat, že Microsoft obohatí Windows 10 o některé prvky, které jsme poprvé viděli ve Windows 10X pro ohebné počítače. Tento krok dává smysl; pokud mají být Windows 10X dokončeny ještě v tomto roce, nedávalo by příliš smysl držet na trhu dva operační systémy s odlišným prostředím.

windows 10x laptop 1

Nezbývá než doufat, že „přemalování“ bude tentokráte provedené důkladně napříč celým systémem, a že ve Windows 10 nebudou nadále svádět souboj nové nabídky s těmi starými, které známe snad ještě z dob Windows 95.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. To je zas zbytečného plácání místem… Já jen doufam, že tohle v počítači neuvidím… Nevím, o jakých „vzdušných“ systemech je řeč. Na tom obrázku je to přesně opačný směr, než kterým jde třeba apple. Dobrý OS má mít přehledně co nejvíce informací na jednom místě a ne že budu v průzkumníku scrollovat 10 stran abych se dostal na konec. Stačí se podívat na prostor mezi položkami u MacOS… [odkaz] Naštěstí z toho obrázku to vypadá, že to dělal nějakej úplnej matla, co nemá o UI/UX ponětí, takže doufejme, že se tohle fakt nikde neobjeví.

  • „Naštěstí z toho obrázku to vypadá, že to dělal nějakej úplnej matla, co nemá o UI/UX ponětí, takže doufejme, že se tohle fakt nikde neobjeví.“ – No vzhledem ke zkušenostem z minulých let se právě naopak bojím, že ta šance, že se tohle ve finále objeví, je celkem vysoká :D

   • Nebo to bude jako vždy.. Udělají třetinu do Sun Valley, to se přidá k Neon designu, Aero designu, Oreo designu, říznuté to bude UI Sedmiček a XPéček, a kočko-praso-něco bude pokračovat.

    Jak probíhala diskuze vedle, mít ten Surface, to je určitě terno :D

   • Já to psal se stejným děsem v paměti :D

  • Zajímavé, že zmiňuješ big sur, který na rozdíl od Windows nemá dotykové ovladaní a přesto oproti Catalině naprosto nesmyslně zvětšuje ovládací prvky a daleko více plýtvá místem. U těch winů si člověk aspoň říká, že to musí běžet i na takovém Surface Pro, takže to aspoň nějaký důvod má, ale proč to dělá Apple je ve hvězdách. Každopádně big sur je velké zklamání a do Macbooku si ho stahovat nebudu, dokud bude Catalina podporovaná.
   Jako chápu, že třeba Apple chce přejít na dotykové notebooky, ale proč tím mají trpět současné nedotykové, to je mi záhadou.

  • Mne by sa cisto pocitovo, bez toho aby som nad tym nejak dumal ten novy design aj pacil, akurat si myslim, ze by mozno radsej uz mohli dotiahnut ten aktualny, pretoze z toho miesania dvoch systemov (co spomina Skylark) je mi do placu. A funkcnost tiez za vela nestoji.

 2. ten epl ma neco do sebe. od prvni verze furt to samy.

 3. „Nezbývá než doufat, že „přemalování“ bude tentokráte provedené důkladně napříč celým systémem, a že ve Windows 10 nebudou nadále svádět souboj nové nabídky s těmi starými, které známe snad ještě z dob Windows 95.“

  Samozřejmě, že budou, pane „IT pro“. Windows není MacOS, kde se kompatibilita utne po pár letech. Mám doma legendární CPU C2Q Q6600 @3,6GHz (13letý!!!) v desce Asus P5Q Deluxe a na Windows 10 nechybí v systému jeden jediný ovladač. A to je sestava, která byla poskládana ještě před vydaním Windows 7.
  Můžete se Microsoftu posmívat jak chcete, ale Windowsu se jen tak nějaký systém nevyrovná. Není bez problémový, ale podívejte se na Linux distra, to je jeden velký chaos a MacOS, no ten běží na hrstce HW konfigurací a že by byl o tolik lepší než Windows, který běhá na miliardách konfigurací, se určitě říct nedá.

 4. Furt sľubujú, a potom skutek utek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).