Microsoft má za sebou další silný kvartál. Tržby mu rostly ve všech odvětvích

windows 11 notebook man microsoft muz

Microsoft v noci na dnešek zveřejnil své finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Čísla vytváří dojem, že redmondský gigant jede jako dobře namazaný stroj – ve všech produktových kategoriích je ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce patrný nárůst tržeb. Výsledky překvapily i analytiky.

Na co Microsoft sáhl, na tom vydělal?

Mezi lednem a březnem letošního roku Microsoft utržil 49,4 miliard dolarů (asi 1,15 bilionu korun), což je meziročně o 19 procent více. Z těchto tržeb pak vygeneroval čistý provozní zisk 16,7 miliard dolarů (asi 387 miliard korun), což znamená meziroční nárůst 8 procent.

Výborné výsledky vykázaly všechny tři hlavní divize. Nejvíce narostly tržby v sekci Inteligent Cloud, a to o rovných 29 procent na 19,1 miliard dolarů. Divize je tak v portfoliu Microsoftu nejvýdělečnější. Dařilo se zejména prodávat službu Azure – příjmy z ní meziročně narostly o neskutečných 46 procent.

Divize Productivity and Business Processes v minulém kvartálu utržila 15,8 miliard dolarů, což je meziročně o 17 procent více. Nárůst zaznamenaly prodeje licencí Office pro komerční zákazníky (o 12 %) i pro běžné spotřebitele (o 11 %), stejně tak meziročně stouply příjmy ze služeb Dynamics (o 35 %) a LinkedIn (o 34 %). Microsoft oznámil, že jeho předplatného Microsoft 365 aktuálně využívá 58,4 milionů uživatelů.

Pro nás jsou pravděpodobně nejzajímavější výsledky divize More Personal Computing a ani zde Microsoft nezklamal. Tržby meziročně narostly o 11 procent na 14,5 miliardy dolarů, přičemž na prodejích licencí Windows vydělal Microsoft o 11 procent více než vloni, na počítačích Surface o 13 procent více a na konzolích Xbox a na herním obsahu o 6 procent více.

900 450 Xbox Series S

V příštím kvartále Microsoft očekává pouze jednociferný růst tržeb, a to kvůli probíhající válce na Ukrajině a výrobním potížím v Číně. V důsledku omezených dodávek hardwaru mají také klesnout příjmy z prodeje her.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku