TOPlist

Microsoft chystá Windows 10 „Polaris“, moderní systém bez starého balastu

V roce 2014 ředitel Microsoftu Satya Nadella přislíbil, že systém Windows 10 bude univerzální a pojede na každém zařízení od superpočítačů po zařízení internetu věcí. V následujících letech by konečně mohla jeho slova dostat reálné obrysy.

Jeden systém vládne všem

V říjnu loňského roku jsme vás seznámili s faktem, že redmondští plánují učinit systém Windows 10 modulárním. Základní a výrazně odlehčený stavební kámen má být pro všechny verze identický, funkce pro různé typy zařízení pak mají dodávat přídavné moduly. Díky tomu mají být Windows výrazně flexibilnější, což ocení jak uživatelé, tak zejména výrobci zařízení – ti (pokud to přeženu) nebudou muset instalovat kompletní počítačový systém na hodinky, i když by se na jejich titěrný displej uměl adaptovat.







Nepřehlédněte

„Andromeda OS“: Windows 10 budou modulární a pojedou úplně na všem

První bude Andromeda

Už v letošním roce by mělo přijít první ovoce modulárních Windows – projekt Andromeda určený pro mobilní zařízení. Poprvé bychom se s ním měli setkat v chystaném skládacím mobilním zařízení, jehož příchod naznačují patenty Microsoftu a prosakující informace ze zahraničních zdrojů. Toto zařízení má disponovat dvěma displeji, podporou dotykového pera a schopností telefonovat.

Microsoft ale nemá rozpracovanou jen Andromedu, ale podle posledních zpráv i project Polaris, který má být pro změnu „novou verzí“ Windows 10 pro počítače, notebooky a konvertibly. Tento systém bude postavený na stejném jádru jako Andromeda, avšak bude ověnčený moduly, které jsou na tomto typu zařízení potřebné.

Polaris – moderní Windows 10 pro počítače

Zásadní novinkou je, že systém Windows 10 „Polaris“ bude zcela očištěn od balastu minulosti – bude využívat sdílené jádro a adaptivní knihovnu CShell, naopak přijde o tradiční Windows Shell používané u současných desktopových Windows. S ním mají odejít i staré součásti jako komponenty pro nativní spouštění win32 aplikací, staré aplikace jako Malování či Poznámkový blok, apod.

Microsoft se už od počátků Windows 10 snaží přepsat většinu klasických komponent (hlavní panel, nabídka Start, okenní režim) a aplikací do moderního hávu, aby mohl dát těm starým Windows (vyptávajících se na disketu při ruční instalaci ovladače) definitivní sbohem. Je to patrné s každou velkou aktualizací Windows 10, kde dochází k přesunu posledních pro uživatele důležitých položek nastavení z Ovládacích panelů do moderního Nastavení. Ovládací panely ve Windows 10 „Polaris“ své místo mít nebudou, do moderního hávu má být přepsán i klasický Průzkumník souborů.

Virtualizované desktopové aplikace

Redaktoři serveru WindowsCentral předpokládají, že Polaris patrně nejprve nahradí systém Windows 10 S, přičemž podpora klasických desktopových aplikací nainstalovaných z Microsoft Store nebude zajištěna klasickými komponentami Windows, ale vzdálenou virtualizací. Systém má být nadále velmi bezpečný, a to nejen díky možnosti instalovat aplikace pouze z jednoho zdroje, ale také díky uzavření potenciálních bezpečnostních rizik spojených se starými komponentami Windows. Jejich odstranění má mít také za následek lepší výkon a vyšší výdrž notebooků a tabletů na baterii, u nichž navíc bude zcela nepodstatné, zda je pohání procesor od Intelu nebo od Qualcommu.

Důležitou informací je, že Polaris má být údajně zbrusu novou větví systému, na kterou nepůjde upgradovat stávající Windows. K Windows 10 „Polaris“ se uživatel dostane pouze s novým zařízením, a na rozdíl od Windows 10 S z něj nebude možný upgrade na Windows 10 Pro. Nový systém má být určen především majitelům Chromebooků či iPadů Pro, tedy těm uživatelům, kteří se obejdou bez profesionálních funkcí a postačí jim webový prohlížeč, přehrávač hudby a videa, případně kancelářský balík Office. Pro podniky, hráče a další, kteří budou vyžadovat klasické Windows komponenty, budou nadále existovat klasická Windows se vším všudy. Nepochybujeme však, že i pro ně nakonec Microsoft postaví nová moderní Windows, možná dovybavená moduly s nativní podporou klasických win32 titulů z různých zdrojů.

Už by to vážně chtělo naplnit Store

Pochopitelně úspěch či neúspěch Windows 10 „Polaris“ bude stát na kvalitních aplikacích v Microsoft Store, a na tomto poli se zatím Microsoftu trestuhodně nedaří. Redmondští možná doufají, že když bude obchod aplikací ve Windows 10 S, potažmo Windows 10 „Polaris“ jediným možným zdrojem aplikací, budou se s ním uživatelé muset naučit pracovat a vývojáři tak dostanou nový impuls k jeho plnění. Podobných teorií však měl Microsoft v minulosti spoustu, jeho obchod však stále za App Store či Google Play výrazně zaostával.

Andromeda ukáže cestu

Zda se Microsoftu podaří plynulý přechod na zcela nová, moderní Windows, ukáže budoucnost. Ta je však prozatím ještě poměrně vzdálená, neboť v letošním roce má přijít pouze mobilní Andromeda. Na Polaris a případné další odnože univerzálních Windows pro různé platformy si ještě nějakou chvíli počkáme.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku