Domů » Články » Microsoft chystá Windows 10 „Polaris“, moderní systém bez starého balastu

Microsoft chystá Windows 10 „Polaris“, moderní systém bez starého balastu

V roce 2014 ředitel Microsoftu Satya Nadella přislíbil, že systém Windows 10 bude univerzální a pojede na každém zařízení od superpočítačů po zařízení internetu věcí. V následujících letech by konečně mohla jeho slova dostat reálné obrysy.

Jeden systém vládne všem

V říjnu loňského roku jsme vás seznámili s faktem, že redmondští plánují učinit systém Windows 10 modulárním. Základní a výrazně odlehčený stavební kámen má být pro všechny verze identický, funkce pro různé typy zařízení pak mají dodávat přídavné moduly. Díky tomu mají být Windows výrazně flexibilnější, což ocení jak uživatelé, tak zejména výrobci zařízení – ti (pokud to přeženu) nebudou muset instalovat kompletní počítačový systém na hodinky, i když by se na jejich titěrný displej uměl adaptovat.

„Andromeda OS“: Windows 10 budou modulární a pojedou úplně na všem

První bude Andromeda

Už v letošním roce by mělo přijít první ovoce modulárních Windows – projekt Andromeda určený pro mobilní zařízení. Poprvé bychom se s ním měli setkat v chystaném skládacím mobilním zařízení, jehož příchod naznačují patenty Microsoftu a prosakující informace ze zahraničních zdrojů. Toto zařízení má disponovat dvěma displeji, podporou dotykového pera a schopností telefonovat.

Microsoft ale nemá rozpracovanou jen Andromedu, ale podle posledních zpráv i project Polaris, který má být pro změnu „novou verzí“ Windows 10 pro počítače, notebooky a konvertibly. Tento systém bude postavený na stejném jádru jako Andromeda, avšak bude ověnčený moduly, které jsou na tomto typu zařízení potřebné.

Polaris – moderní Windows 10 pro počítače

Zásadní novinkou je, že systém Windows 10 „Polaris“ bude zcela očištěn od balastu minulosti – bude využívat sdílené jádro a adaptivní knihovnu CShell, naopak přijde o tradiční Windows Shell používané u současných desktopových Windows. S ním mají odejít i staré součásti jako komponenty pro nativní spouštění win32 aplikací, staré aplikace jako Malování či Poznámkový blok, apod.

Microsoft se už od počátků Windows 10 snaží přepsat většinu klasických komponent (hlavní panel, nabídka Start, okenní režim) a aplikací do moderního hávu, aby mohl dát těm starým Windows (vyptávajících se na disketu při ruční instalaci ovladače) definitivní sbohem. Je to patrné s každou velkou aktualizací Windows 10, kde dochází k přesunu posledních pro uživatele důležitých položek nastavení z Ovládacích panelů do moderního Nastavení. Ovládací panely ve Windows 10 „Polaris“ své místo mít nebudou, do moderního hávu má být přepsán i klasický Průzkumník souborů.

Virtualizované desktopové aplikace

Redaktoři serveru WindowsCentral předpokládají, že Polaris patrně nejprve nahradí systém Windows 10 S, přičemž podpora klasických desktopových aplikací nainstalovaných z Microsoft Store nebude zajištěna klasickými komponentami Windows, ale vzdálenou virtualizací. Systém má být nadále velmi bezpečný, a to nejen díky možnosti instalovat aplikace pouze z jednoho zdroje, ale také díky uzavření potenciálních bezpečnostních rizik spojených se starými komponentami Windows. Jejich odstranění má mít také za následek lepší výkon a vyšší výdrž notebooků a tabletů na baterii, u nichž navíc bude zcela nepodstatné, zda je pohání procesor od Intelu nebo od Qualcommu.

Důležitou informací je, že Polaris má být údajně zbrusu novou větví systému, na kterou nepůjde upgradovat stávající Windows. K Windows 10 „Polaris“ se uživatel dostane pouze s novým zařízením, a na rozdíl od Windows 10 S z něj nebude možný upgrade na Windows 10 Pro. Nový systém má být určen především majitelům Chromebooků či iPadů Pro, tedy těm uživatelům, kteří se obejdou bez profesionálních funkcí a postačí jim webový prohlížeč, přehrávač hudby a videa, případně kancelářský balík Office. Pro podniky, hráče a další, kteří budou vyžadovat klasické Windows komponenty, budou nadále existovat klasická Windows se vším všudy. Nepochybujeme však, že i pro ně nakonec Microsoft postaví nová moderní Windows, možná dovybavená moduly s nativní podporou klasických win32 titulů z různých zdrojů.

Už by to vážně chtělo naplnit Store

Pochopitelně úspěch či neúspěch Windows 10 „Polaris“ bude stát na kvalitních aplikacích v Microsoft Store, a na tomto poli se zatím Microsoftu trestuhodně nedaří. Redmondští možná doufají, že když bude obchod aplikací ve Windows 10 S, potažmo Windows 10 „Polaris“ jediným možným zdrojem aplikací, budou se s ním uživatelé muset naučit pracovat a vývojáři tak dostanou nový impuls k jeho plnění. Podobných teorií však měl Microsoft v minulosti spoustu, jeho obchod však stále za App Store či Google Play výrazně zaostával.

Andromeda ukáže cestu

Zda se Microsoftu podaří plynulý přechod na zcela nová, moderní Windows, ukáže budoucnost. Ta je však prozatím ještě poměrně vzdálená, neboť v letošním roce má přijít pouze mobilní Andromeda. Na Polaris a případné další odnože univerzálních Windows pro různé platformy si ještě nějakou chvíli počkáme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

47 komentářů

 1. To budou mit zejmena korporatni zakaznici zas o nekolik duvodu navic na desitky neprechazet. Bravo MS. Neschopnost teto firmy koukam nezna hranic.

  • V korporate maju Enterprise, ich toto netrapi a dlho nebude.

  • Netrapi, protoze korporat na desitky z vysoka…

  • nemas aktualne informacie

  • Korporát je zdrojem přímu z licecní, prodej licencí windwos 10 pro domácí uživatele dělá asi 15% v oblasti desktopových OS zbytek jsou licence desktopových OS pro korporát. a budete se divit ale i v cloudových platformách převažuje pronájem MS licencí nad Linux, linux z vlasntí zukušenosti vidim většinou jako web server ostatní VM v cloudu jsou na windows 2016. A ne nikdo utíkat nemusí naopak to dovolí korporátu víc provázat služby mezi desktopem serverem a mobilními zařízeními. a co víc si přáít než když má zaměstnanec možnost pracovat kteroukoli dení dobu nehledě na tom jestli je v kanceláři, už dnes lidi udělaj část svoji práce v mimopracovní dobu doma prootže mužou a chtějí si ulehčit pracovní den, to je plus pro zaměstnavatele, lidi nevědomky odvádí práci zadarmo.

 2. Konečně. Už bylo na čase uvést moderní systém a pomalu můžeme dát sbohem té zkostnatělé hrůze. Pak už jen konečně zaplnit ten store a bude všem krásně.

  • takže jako třeba Witchera 3 (nebo dá li křemíkový bůh a CD PROJEKT RED udělá 4ku) si jí budu muset kupovat skrz microsoft?

   co s jedničkou a věcmi co mám z GOGu a dos boxem?,

  • Tak upřímně po čtvrté levelovat Geralta nechce snad už nikdo… Ale opouštět jeho univerzum by bylo rozhodně škoda.
   Podobně např. u Batmana, tam snad 3x dostáváš stejná individua za mříže. Až si říkáš, že by to poště chtělo vzít bouchačku a…. to konečně vyřešit.

 3. Bez mobilných zariadeni store nezaplnia. Veď na mobile stravi človek mnohonasobne viac času ako na pc. Nehovoriac že ho ma stale po ruke cize aj aplikacie. Neviem ci chce ms rozbehnúť alebo nie mobilne zariadenia (smartphony) ale bola chyba ked chce mat store plný že to vôbec zrusili. Tazko bude rozbiehať niečo co raz zrusili, hlavne dôveru zakaznikov ktorý sa sklamali…

  • Mozna ti to uniklo, ale MS s mobilama definitivne skoncil.

  • Možné ti to uniklo, ale v tomto článku se o mobilních zařízeních píše.

  • Mila Radko mozna ti to uniklo, ale v clanku jsou pouze kataskovy dojmy a spekulace. Navic o mobilech se tam nepise. Mozna ti to uniklo, ale mobilni zarizeni je i tablet. A co ti uniklo uplne, tomas mluvi o mobilech. Na to jsem take reagoval. Bez radeji zpatky k plotne.

  • Jestli na mobilu člověk stráví víc času, ještě k tomu mnohonásobně, to bych se dost hádal.

 4. Toto už ale mělo být dávno. A ne nahrát uživatelům (nemožnost vypnutí aktualizací) do počítačů větší a větší zmetek, a pak teprve řešit následky. Stačí ty paradoxy typu „když člověk klikne pravým tlačítkem myši na audio stopu, má tam pořád na výběr přidání do fronty WMP, nikoliv Groove“. A takových failů jsou Windows plné. Tento krok určitě chválím, po úklidu by mohly mít Windows sotva polovinu GB.

  • Na desítkách mě nejvíce irituje dvojí nastavení, to opravdu nemohli udělat hned ze začátku!!!

  • Control Panel v Settings, jo, na to jak dlouho uz tu desitky jsou, tak je celkem k smichu, ze tu tohle porad je..

  • Nemohli. Jednak je toho hrůza moc a za druhé si do ovládacích panelů instalují své aplety i jiné firmy se svým softwarem.

   Když se teď mrknu, tak tam vidím jednou AIDA, dvakrát Intel, jednou FlashPlayer, jednou RealTek. A to mám od všeho poslední verze.

 5. Jeden systém vládne všem..
  jak to jenom končí? Aha ..do temnoty sváže.

  A kolikátá verze toho univerzálního systému jedoucím na každém zařízení od superpočítačů po zařízení internetu věcí to už vlastně bude? Jedna verze na vše a už tu máme zas dvě – Andromeda/Polaris.

  Kdyby MS stále nelhal, tak už by W10 dávno nenabízel zadarmo, jak už několikrát hrozil.

  • Mozno na oboch pracuju paralelne, ze sak potom sa uvidi … Nic mimoriadne vo velkych SW firmach.

 6. Jeden systém vládne všem… ale určitě ne Windows 10.

 7. Aj, koukam ze W10 S moc dlouho nevydrzel, ostatne tohle taky padne rychle, achjo MS..

 8. Nechápu proč se Microsoft zuby nehty drží myšlenky zkloubit desktopový systém s mobilním pro telefony a tablety v jeden produkt. Na Win 32 běží ještě poměrně dost důležitých aplikací, i příkazový řádek je vcelku potřebná vychytávka, proč si takto svazovat ruce přechodem na úplně něco nového a nejspíš i horšího ?

  • na telefony sa MS vykaslal. Mobilne zariadenia su aj tablety, 2v1 a notebooky …

 9. Mne z tohoto vsetkeho vychadza iba jedno. Nechcem byt rasista, ale Nikdy nezamestnaj Inda.

 10. Windows by si měl uvědomit, že má dělat operační systém a né všechno na co si vzpomene – Třeba telefony – boha jeho potkat ty zmetky, co to všude vychvalovali, jaký to je super telefon se super systémem, tak bych jim zlámal nohy ještě dnes – jsem je nakoupil do firmy a ani né půl roka šly do koše ( nejvíc byl ten excel – měl být zdarma a aby si člověk platil za něco, co nefunguje – logika )
  Poslední update windowsu ? Mám ssd, na kterém je pouze 13gb systému. Aktualizovalo se to cca 4 hodiny s neúspěchem a na ssd mi to přepsalo 200gb ?
  Si neuvědomují, že jediná jejich záchrana je ta, že windows je jediný os, na kterém se dá hrát hry bez emulátorů a snadně instaloval. Kdyby šlo hrát pod linuxem bez emulátorů, dneska není žádný windows.

  • Plně souhlasím, aktuálně se držím zuby nechty na WIN7 dokud to půjde a pokud do tý doby nebude použitelný WIN10, přecházím nejpíše na Ubuntu ( za poslední dobu ušel velkou cestu – aktuálně mě omezuje už jen nabídka programů, ale věřím, že se to vyřeší rychleji než ty slavné WIN a jejich store :D )

  • Ja uz vetsinu pribuzenstva premigroval na Chrome OS, beznemu uzivateli dnes poskytuje vse, co potrebuje. Navic nemusism resit udrzbu. Sam zustavam zatim na sedmickach, k desitkam me MS nedonuti. Pokud budu nucen prejit, bud se rozhodovat mezi MacOS a Ubuntu.

  • prechadzat je blbost. Ved nemusis nic z toho noveho balastu pouzivat

 11. Osobně bych vydal dva systémy – Windows Home – zdarma, predinstalovanr aplikace od MS a nebo ze Store (proste Windows 10S) ale s možností menších uživatelských lokálních úprav – např. vyhledávání v Edge, aby i trhy jako my měli možnost rozumně systém používat, a Windows Pro – placeny, hlavně pro firemní potřeby, pomalejší zmeny a s možnosti instalace aplikaci mimo Store… kdo nechce používat Windows má jiné možnosti (Linux, Mac, Chrome, Android), ostatní (většina) by si rychle zvykla, když by měla systém zdarma, stejně v základu o moc víc aplikaci pro běžné domácí použití potřeba není, dále být MS uvolnil bych Office Mobile pro všechny zdarma (úpravy i čtení) abych trochu potlačil konkurenční Libre Office/Dokumenty Google, HW bych nevyrábel vlastní, ale podobně jako Xiaomi zkupoval od jiných a prodával pod vlastní značkou, SW a služby bych se snažil co nejvíce lokalizovat a rozšířit do všech zemi…

 12. Ano bravo Microsofte, geniální myšlenka odstřihnout 2/3 programů včetně her, udělej to, a bude to větší propadák než Windows phone.

 13. Na Win 10 jsem byl asi necelý rok. Koupil jsem si s novým železem (i7 7700k, 16GB ram, Nvidia 1070 a 4K televize) org. win flešku, protože mě strašili, že na tomto železe. viz výše uvedené, sedmičky už nespustím.
  Je fakt, že jsem jednou win 7 měl (připojil jsem starý disk k PC a tam 7 byly, dokonce šlapaly bez aktualního ovládače základní desky. Tak jsem vlítnul na ovládače Nvidie na grafiku, ale nic jsem nenašel. No a tak začalo velké trápení s 10.
  Odjakživa jsem měl dualboot (nainstal 2x win 10) jedny k normál práci( net,hry aj. blbosti) a druhý ke střiháni videa.
  Při aktualizaci 1603 se mi přehazovaly tapety. Příklad-na winč.1 jsem měl modrou tapetu. Na win č.2 zelenou. Po restartování a zvolení win č.2 (kde je zelena tapeta), se mi změnila na modrou. fajn. Provedl jsem zpětnou úpravu na zelenou. No a po restartováni a zvoleni win č.1 (modrá tapeta) jsem po chvíli měl zelenou. Při další aktualizace byl tento problém vyřešen. No ale další fajnovost-Adobe Reader. Na win č. 1 fungoval jak měl, na win č. 2 ani náhodou. Totéž NERO 7 jeden win instalačka no problém a druhý win instalačka ne-nebral klíč.
  Krom toho je ve windows 10 už zadrátovaný ovladač (či jak to nazvat) na jiný způsob nakladání s daty.
  Win 7 má tzv. MBR (master boot record) a win 10 GUID (překlad si nepamatuji) . Je to proto, že kdyby jste si ve win 7 chtěli systém nainstalovat na disk větší jak 2TB (myšleno tím kompletně celý disk jen a pouze pro windows -žádné partition, nebo-li dělení), tak by to kvůli adresaci prostoru nemělo jít. No a k tomu aby to šlo, tak vám při instalaci windows 10 rovnou vytvoří GUID, který umožňuje vice jak 2TB (64 TB ?).
  No což se mi stalo. Jenže takto vytvořený disk nelze spojit do dualboot .Prostě jeden nevidí (program BCDEASY)
  Tak přes dosové příkazy převézt na MBR. No prostě jsem se na 10 vyučil. A hlavně těžce trpěl. Byl jsem už z těch sra..k tak zoufalý, že jsem přemýšlel nad prodejem PC. Taky mi odešlo SSD (5 let provozu) a asi mi vzalo účet sebou, a nebo po aktualizaci druhého win 10( stříhací) na 1709 se to podělalo. Ale abych nekřivdil win 10, tak chyba byla zřejmě v disku ( program hardisk sentinell mě už upozorňoval na stav disku 93% v létě) no a po potentováni účtu disk SSD byl na 88%. Koupil jsem novou 120GB a instaloval samostatně (ostatní disky byly odpojené v bedně) windows 10. Instalačka z org. flešky- 5 minut super, super , aktualizace po pár peripetijích 3-4 hod. a Další hodinové programy-GTA 5, aj. No když už jsem byl jakžtakž hotový ,tak jsem si všiml, že disk je opět ve formátu GUID. Neuměl jsem si představit opětovné cvičení s dos příkazy, formátováni a opětovná instalačka se šílenými aktualizacemi. Prostě druhý disk ( stříhací) jsem smazal a byl pouze na jednom windowsu.
  Mnohokrát jsem proklínal ty d.bily z Redmondu co nám to udělali…Blahořečíl jsem win 7. Krom toho (a to byla poslední kapka) přestal fungovat start ( po aktualizaci 1709), takže restart vlastně byl vypnout bednu a zapnout bednu…sr..t na ně!!!
  Asi bezbřehé zoufalství mě přinutilo se ještě jednou mrknout na ovládače pro win 7. A ejhle ony byly.Asi jsem byl předtím raněn slepotou, či co. Neváhal jsem a stáhl je.
  Dnes mám po bezproblémové instalaci všeho na co jsem zvyklý 2x win 7 (dualboot) a chrochtám si blahem.
  Vše funguje jak má a nemám pocit, že jsem o něco přišel. Win 7 umí i 4K na 60Hz.
  Takže desítky vážení Redmonďáci win 10 jen pouze tehdy, když budou šlapat NEJMÉNĚ tak dobře jako win 7.
  A máte OBROVSKOU kliku, že se zatím nenašel někdo, kdo by napsal jiný operační systém, který by plně nahradil windowsy-skončili by jste na dlažbě.

  • Mira (neregistrovaný) : Tobě doporučím bezva program, který tvoje problémy snad vyřeší, uvidíš .. až do programu nastoupíš … po jeho skončení budou Windows 10 mnohem lepší a přestaneš řešit pítchoviny jako mít na jednom PC dvakrát uplně stejné windows jen kvůli tomu aby jsi sestříhal videa z mobilu : [odkaz]

  • PS.: A pokud Windows 10 používáš na „profesionálnější“ střih videa, tak si ten jejich program prodluž o 12 měsíců, protože léčba bude velice složitá a zdlouhavá

  • Podobne dlouhou esej bych byl schopen napsat i na mou zkusenost s Win10 na Razer Blade 2017… Fakt hruza, co update, to se neco rozbije, updaty se jentak zacnou instalovat v pozadi (s tim, ze se nikdy vlastne nenainstaluji, takze to pres task manager ukoncim a nainstaluju manualne, at me to nebuzeruje znova..). Pres prazdniny mozna taky zkusim install win7, bohuzel tomu nedavam moc sanci – viz ovladace na MB, 7700HQ, GTX1060..

  • PS: to ani nemluvim o tom vsem balastu, co jsem musel odinstalovat hned na zacatku – skype, cortana, vsechny ty freetoplay hry ze store atd. A kdyz uz mluvime o odinstalovani, je vlastne celkem nice, ze tam ten control panel jeste je, protoze pres settings proste odinstalovat kompletne nic nejde..

 14. Tohle jsou jen uplny kraviny windows 10 mám doma, mam v práci na několika počítačích, mají je všichni kolem me a jedou bez problemu. Takže peknej hejt nebo jste vypatlany uživatel neschopný to ovládat…

  • Boze, zase dalsi trinactilety idi0t fanboy,kteremu nekdo slapl na kusri oko, tak pise o hate.

  • ved hate tu pisety vy hateri, on len napisal, ze nema problem… Tebe evidentne slapol niekto na otlak

  • Win 10 na stolním PC, na domacím NTB, na pracovním NTB – nemám problémy.
   A „Axle“ – jen dospělák napíše „idi0t fanboy“ .. asi tak.

 15. Jo a když si koupíte nejlevnější SSD z číny nedivte se že je hned po něm. Mam 120GB od Intelu a po 3 letech provozu a mnoha aktualizacich windows 10 ma 1000% stav :D

 16. Ja mam porad W7 a doufam ze vydrzi alespon tolik, co XPcka. Neustale u w10 resit, aby system delal co chci a nedelal co nechci me teda vazne nebavi.

 17. Já mám Windows 10 jak na PC tak na tabletu.. na PC jede úplně bezproblémově zatím co na tabletu se po probuzení nebo zapnutí, když je chladný, přestane se načítat, ani vypnout to nejde, musím tvrdý restart, ale tompocitam je problém tabletu ne Windowsu… Ale jednou jsem měl na PC problém že mi po aktualizaci nefungovala půlka systému, stáhl jsem nejnovější build z MS stránek, nainstaloval nefungovala druhá půlka systému, nakonec jsem nainstaloval starší build, který jsem měl ještě na disku. Starší build se nainstaloval, aktualizoval a vše šlapalo OK. A od tý doby šlape vše OK. .. Známej zase, pokud restartuje svého notebooka s Win10, je po restartu zmatený, a zpomalený jak sviň, je zajímavé že když ho vypne a zapne (což je podstatě taky restart) tak zmatený ani zpomalený není… tátovi zase prozměnu, nefungovalo nějaké programy, ani GeForce experimentech
  se nechtěl spustit celý,, jen se nahrál tam okna (několikrát jsem ho přeinstalovali), spustit obnovu do továrního nastavení?? Dvě hodiny tam bylo počítač se za chvíli restartuje, musel jsem celý počítač přeinstalovat ručně….)
  Takže ano windows 10 umí být skvělé bezproblémový (v mým případě) ale zároveň umi být i dost problémový (zkušenost u ostatních)

 18. Po aktulizaci Win 10 vše pomalé zmatené.Hrůza hrůz.Nevým si stím rady nepomůže restart ani tovarní nastavení.

  • V dnešní době mírně řečeno „nepodařených“ aktualizací MS&Intelu je bláznovství cokoli aktualizovat. Léčba je AMD+W7+např. „Norton Internet Security“ nebo lépe Linux.

   Další cesta je Apple&MacOS, který je značně (nesrovnatelně) bezpečnější než co předvádí výrobci „Wintel“.

 19. Nuže, můj názor na to, kam měl/má MS směřovat se stále nemění.
  Desítky jsou stále nedomrlé, pro běh na slabším HW těžkopádné až gigantické, proto se přišlo s lehčí verzí, no dobrá. Ta však bude stále narážet na jedno – na nedostatek aplikací oproti velkému G a velkému A v obchodě. Z toho lze předpovědět jistý neúspěch tohoto zoufalého „řešení“ již nyní. Je jedno, kolik odlehčení Win dostanou, protože jedno je jisté nyní. Nebýt firem, je MS téměř v pr…i. Proč? Protože 80% firem nemá na výběr. Proč? Protože mnoho aplikací na ničem jiném není (nebavím se o blbinách pro běžné použití, ale o profesionálním softwaru apod.). Čili jsou Windows takové, jaké jsou (protože musí, i vzhledem ke zpětné kompatibilitě apod.) a zbytek, který nyní MS „vymýšlí“, je odpad, nouze, nutnost…! Dalo by se to vše nazvat i jinak. Zkrátka a jednoduše to MS pohnojil už před pár lety. Ne však svými Win 10, ale něčím úplně jiným, svými dalšími rozhodnutími. A tak se dostávám k tomu, kam to měl MS směřovat.
  Za prvé. Vydat verzi Win 10 pro stolní PC a notebooky (pouze pro ně). Ano, tohle se stalo, ale poté začala série změn/nedodělků, které se táhnou až do nynějška, protože chtěl MS vše univerzální, jeden obchod, vzhled, jádro, atd. známe to všichni, „jeden systém vládne všem“. Odtud popojedem.
  Za druhé. MS neměl chtít vše uni pro počítače a pro malá/menší mobilní zařízení, protože je to prakticky nemožné, byla to scifi a velké sousto. Odtutd k dalšímu bodu.
  Za třetí. MS měl urychleně vyvinout/pokračovat ve vývoji mobilních Win 10, což sice také započal, ale opět zde narazil na jeho idiotský nápad (zeď) sjednocování, což vývoj brzdilo, nic nešlo jak by mělo, zájem upadal, obchod také, podíl také, atd. atd. Výsledek známe. Konec mobilních Windows. Přitom stačilo jedinné, vyvíjet mobilní Win oděleně, rychleji, zrovna tak aplikace, bez ohledu na velkou verzi, daleko rychleji by doplňoval funkce, reagoval a doháněl konkurenci. Namísto toho jsme to zařízli.
  Za čtvrté. Měla vzniknou verze pro TV (také pro nositelnosti a další zařízení). MS není tam, kde už měl dávno být! Kolik je po svěťe televizorů že?! A už se nám do nich pár let dere konkurence.
  Za páté. MS měl dotáhnout do konce vývoj nástrojů pro převod aplikací z Androidu či iOS na Windows verzi, to vše zdarma poskytnout vývojářům a minimalizovat jejich námahu s vývojem pro platformu, která byla jinak nevýdělečná. Jinak se ten obchod mobilních Win naplnit opravdu nemohl. Opět byl ze silných slov nedodělek.
  Po shrnutí všech bodů bychom získali Win 10, Win 10 Mobile, Win 10 TV a nějaké ty Win 10 Mini ;-) např. pro hodinky a další drobná zařízení. Vše by vznikalo zvlášť, mnohem rychleji, snáze, rychleji by probíhaly opravy jak systémů tak i jednotlivých aplikací atd.
  Je toto snad zcestná vize kam směřovat MS? Dnes máme jen verzi velkých Win, žádné mobilní, nejsou na žádné TV, v hodinkách apod., v autech (málem bych zapoměl, Win 10 Car ;-) Velká verze se nám začíná oklešťovat, štěpit, univerzální aplikace postrádají význam, obchod se neplní – jak by také mohl, když miliony lidí už „jedou“ pouze na mobilu a stolní PC/NTB nám ubývají….

 20. Martin Beran

  Oni mě prostě donutí přejít na Macka, ačkoliv se tomu deset let úspěšně bráním :-) :-)
  To, co mě zatím drží na Widnows, jsou přesně ty staré nemoderní věci které chtějí vykuchat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).