Mi Mix Fold se sice inspiroval u Samsungu, přesto má jednu unikátní vychytávku

xiaomi mi mix fold 1

Chlazení je pro dnešní chytré telefony ožehavý problém. Procesory jsou čím dál tím výkonnější, což s sebou nese také větší produkci odpadního tepla, se kterým je potřeba se vypořádat. Na rozdíl od herních telefonů si ty běžné či ohebné nemohou dovolit aktivní ventilátor, takže na to musí jít trochu jinak, nejčastěji skrze volbu správných materiálů. Zatímco u klasických smartphonů je řešení jednodušší, u ohebných to může být potíž.

Xiaomi se na sociální síti Weibo pochlubilo, jak rovnoměrné rozprostření horka vyřešilo u svého ohebného telefonu Mi Mix Fold. K tomu využívá takzvanou „motýlí“ distribuci tepla, přičemž k tomu povolalo do služby samotný ohyb smartphonu. Díky tomu je výparníková komora mnohem větší než u tradičních telefonů.

xiaomi mi mix fold heat 1
Pohled do útrob Mi Mix Fold

Pochopitelně si Xiaomi vzalo na pomoc také technologie a materiály, které zvyšují tepelnou vodivost – redukce odpadního horka probíhá kombinací tekutého chlazení, termálního gelu, několikavrstvých grafitových desek či měděné fólie. Celková plocha pro odvod tepla činní 22 583 mm2.

xiaomi mi mix fold heat 2
Distribuce tepla v Mi Mix Fold

Pro přenos tepla mezi oběma polovinami telefonu skrze ohyb použilo Xiaomi speciální trubici vyrobenou z grafitu odolávajícího ohybům. Toho docílilo mikroiontovými bionickými klouby, které umožňují průchod horkého vzduchu i v případě, kdy je smartphone ohnutý. Tato technologie vede ke ztrátě tepelné vodivosti, nicméně o pouhých 3–5 procent při životnosti až 200 000 ohnutí.

xiaomi mi mix fold heat 3
Tímto způsobem dosáhlo Xiaomi ohebnosti grafitu

Nepřehlédněte – Xiaomi Mi Mix Fold je tu. Oslní velkým ohebným displejem a speciální kapalinovou čočkou

Xiaomi Mi Mix Fold má skutečně vlajkové parametry. Klasický 6,5“ AMOLED displej s rozlišením 840 × 2520 pixelů, obnovovací frekvencí 90 Hz a maximálním jasem 650 nitů doplňuje 8,01“ AMOLED displej s WQHD+ rozlišením (1860 × 2480 pixelů), maximálním jasem 900 nitů a podporou HDR10+. Uvnitř nechybí čipset Qualcomm Snapdragon 888, který přináší nejen vysoký výkon, ale i podporu moderních sítí 5G, Wi-Fi 6 nebo Bluetooth 5.2.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku