Metaverse bez Applu? Firma z Cupertina nebude spolupracovat na vznikajících standardech

Apple VR Feature

Metaverse patří mezi buzzwordy dnešní doby, avšak jen málokdo si pod tímto slovem představí něco zcela konkrétního. To chtějí částečně změnit velké společnosti v čele s Metou, Microsoftem, Sony, Epic Games, Nvidií nebo Adobe, které se dohodly na společném založení Metaverse Standards Forum. V rámci něj by firmy měly koordinovat vznikající standardy pro metaverse, aby byly navzájem kompatibilní a urychlil se tím růst celého projektu.

Apple AR VR headset with realityOS
Apple údajně pracuje na brýlích pro rozšířenou a virtuální realitu

Mezi více než 35 zakládajícími členy jsou velká jména (nejen) technologického světa. Kromě výše zmíněných se jedná například o nábytkářský gigant Ikea, čínskou společnost Huawei, World Wide Web Consortium, Alibabu či Autodesk. Několik firem ale ve výčtu chybí – kromě herních společností jako Roblox či Niantic je nejvýraznější absence Applu.apple vr ar headset virtualni rozsirena realita bryleNepřehlédněte

Apple odložil VR/AR brýle na příští rok, tvrdí uznávaný analytik

To je s podivem vzhledem k tomu, jak často se poslední dobou mluví o Applu ve spojitosti s rozšířenou a virtuální realitou, které mají být jedním ze základních pilířů metaverse. Není to přitom tak, že by se firma z Cupertina ostatních stranila. Sama se například podílí na standardech v rámci HTML5, společně s Intelem vytvořila Thunderbolt a spolupracuje také na standardu pro chytrou domácnost s názvem Matter. Proč se Apple rozhodl nespolupracovat s Metaverse Standards Forum, o tom se můžeme jen dohadovat.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku