Domů » Bleskovky » Meltdown a Spectre: jaké mobilní čipsety jsou napadnutelné?

Meltdown a Spectre: jaké mobilní čipsety jsou napadnutelné?

Aféra zranitelností prakticky všech procesorů se týká i mobilních čipsetů postavených na architektuře ARM. Společnost ARM Holdings na svém blogu pro vývojáře zveřejnila informace o tom, kterých čipsetů se zranitelnosti Meltdown a Spectre týkají a jaká opatření pro postižené modely se chystají.

Zjednodušeně se dá říci, že zatímco skrze Spectre lze (byť velmi obtížně) zaútočit na jakýkoliv ARMový čipset s jádry Cortex-A z následující tabulky, Meltdown se týká pouze čipsetů s novými jádry Cortex-A75. Zdokumentovaný podvarianta zranitelnosti Meltdown teoreticky může ohrozit i jádra A15, A57 a A72, u nich je ale možnost napadení spíše pouze teoretická a tak se pravděpodobně žádné nápravy nedočkají.

Čip Spectre (CVE-2017-5753) Spectre (CVE-2017-5715) Meltdown (CVE-2017-5754) Meltdown (varianta)
Cortex-R7 ano ano ne ne
Cortex-R8 ano ano ne ne
Cortex-A8 ano ano ne ne
Cortex-A9 ano ano ne ne
Cortex-A15 ano ano ne ano
Cortex-A17 ano ano ne ne
Cortex-A57 ano ano ne ano
Cortex-A72 ano ano ne ano
Cortex-A73 ano ano ne ne
Cortex-A75 ano ano ano ne

V příspěvku na blogu jsou nadále uvedeny informace o opravách pro různé platformy, na které již většina společností zareagovala. Bohužel ne všichni uživatelé mobilních zařízení se nápravy dočkají – Google například vydal opravu v lednovém balíčku oprav systému Android, ten však zatím přistál pouze na vybraných telefonech Google a Pixel. Brzy se dostane i na pár telefonů ostatních značek, drtivá většina zařízení s Androidem se ale opravy nedočká. Podle Google je nicméně napadnutí zařízení s Androidem touto cestou velmi obtížné a omezeně proveditelné.

Jádra ARM Cortex-A8, A9 a A15 jsou použita i u vybraných starších zařízení s iOS od Apple (ten se k situaci rovněž vyjádřil), obsahují je také starší čipsety NVidia Tegra, Samsung Exynos, a čipset v PlayStationu Vita.

ARM ve zprávě také slibuje, že všechny budoucí procesory založené na čipech ARM Cortex budou vůči těmto způsobům útoku chráněny, nebo je bude možné opravit updaty.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments