Domů » Články » Měl by Microsoft přejmenovat Windows 10? Letos na podzim by to dávalo smysl

Měl by Microsoft přejmenovat Windows 10? Letos na podzim by to dávalo smysl

Microsoft v tomto týdnu vydal jarní aktualizaci Windows 10 a zároveň s ní „zaříznul“ vývoj moderní odlehčené verze Windows 10X. Ta měla být určena nejprve do ohebných zařízení, poté do levných počítačů, a nakonec zřejmě nedorazí vůbec.

Microsoft alespoň přislíbil, že některé prvky z tohoto systému překlopí do standardních „desítek“, které by měly letos na podzim prodělat velké změny. Možná tak velké, že by v Redmondu mohli zauvažovat o změně názvu. S myšlenkou přejmenování Windows 10 přišel v tomto týdnu server Windows Central a podepřel ji několika zajímavými argumenty.

windows 10x laptop 1

Windows 10 se na podzim dramaticky promění

Není žádným tajemstvím, že pro letošní podzim Microsoft připravuje velkou aktualizaci systému Windows 10, která přinese zejména přepracování uživatelského prostředí. Zatím není jasné, jak budou „desítky“ po updatu vypadat, leccos se však dá odhadnout právě ze zrušených Windows 10X – zaoblená okna, plynulé animace, přepracovaná nabídka Start bez dlaždic, nové ikony, zvuky, inovované Centrum akcí apod.

Windows 10 1

Změna vzhledu má být poměrně výrazná, což by se dalo brát jako zajímavou příležitost nakreslit za desítkami tlustou čáru a začít novou kapitolu. Podobnou cestou se loni vydal Apple, který po letech uzavřel kapitolu macOS 10 a vstoupil do nové éry macOS 11. Pravda, u Applu se nejednalo pouze o redesign systému, ale především o jeho připravenost na ARMové procesory, to ovšem běžného spotřebitele nemusí zajímat. Z marketingového hlediska zvýšení číslovky navozuje pocit něčeho nového, svěžího a hlavně oproštěného od chyb z minulosti.

Microsoft na příští aktualizaci, která interně nese pojmenování Sun Valley, pracuje poměrně dlouhou dobu. Od uvedení Windows 10 na trh bylo pravidlem vydávat dvě velké verze do roka, ovšem v posledních dvou letech Microsoft zvolnil. Poslední dva updaty byly pouze servisními balíčky s minimem novinek, takže poslední opravdu velký update jsme dostali loni na jaře.

Je čas poskočit na Windows 11?

Předpokládáme, že za poslední rok Microsoft nepracoval pouze na nových ikonách a nabídkách, ale že se do systému ponořil hlouběji, vyčistil jej od starého balastu (v roce 2021 už opravdu není potřeba instalovat ovladače z diskety), odstranil proklínané dlaždice a další nepoužívané funkce, doplnil do něj moderní technologie, zvýšil bezpečnost a „natřel“ jej novou zářivou barvou.

Windows 10X

To vše zní jako ideální začátek nového startu. Už jen tím, že by se systém jmenoval Windows 11 (nebo jinak) by získal mnohem větší mediální prostor než pouhý Windows 10 October 2021 Update. Předpokládáme, že pro uživatele Windows 10 by bylo povýšení na „jedenáctky“ nabízeno zdarma, což by byly pro Microsoft jednoznačně další kladné marketingové body. Letošní vánoční trh by navíc mohly zaplavit nové počítače, na kterých již po vybalení běží „nový“ operační systém Windows 11. Redaktoři serveru Windows Central také spekulují, že případný nový systém by mohl přinést pozměněné logo.

Windows 10 3 1

Vývoj pod přísným dohledem

Podle zjištění serveru Windows Central probíhá vývoj Sun Valley v poměrně přísném bezpečnostním režimu; to je také důvod, proč z tohoto systému zatím neunikly žádné obrázky. Interní testovací sestavení údajně obsahují neodstranitelný vodoznak, který zakazuje tvorbu screenshotů. Pod podobnou mírou zabezpečení údajně vznikaly naposledy Windows 8, tehdy ještě pod vedením Stevena Sinofskyho.

Windows 10 2 1

Změny ve vedení koneckonců také mohou nahrávat myšlence, že je načase Windows 10 přejmenovat. Když přišly „desítky“ na trh, vedl divizi operačních systémů Terry Meyerson, který prohlásil, že se jedná o vůbec poslední verzi Windows a žádná další již nepřijde. Meyerson však pro Microsoft již tři roky nepracuje a současný šéf divize More Personal Computing Panos Panay může mít na věc zcela jiný pohled.

Představení už za pár týdnů?

Jak dlouho ještě bude Microsoft držet Sun Valley v přísném utajení? Předpokládáme, že nám dá nahlédnout pod pokličku v horizontu několika příštích týdnů. Už příští týden se uskuteční vývojářská konference Microsoft Build, kde bychom mohli dostat první ochutnávku. Podle Windows Central plánuje Microsoft představit novinky v příští verzi Windows na samostatné akci, zatím však nevíme, zda se uskuteční v rámci konference Build nebo mimo ni. Každopádně se dá předpokládat, že jakmile dojde ke slavnostnímu odhalení, bude v Insider programu k dispozici první testovací verze, ve které si budeme moci připravované novinky vyzkoušet.

Co si myslíte vy? Uzrál čas na přejmenování Windows 10? Jak by se podle vás měla příští verze jmenovat?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. A není úplně jedno, jak se to jmenuje? Pro mě je důležitější, že na jednu licenci dostanu spoustu modernějších verzí. S novým jménem by taky mohli chtít zaplatit upgrade. Takže radši budu mít dál Windows 10.

  • Jo a mimochodem, dlaždice jsou nejlepší start, jaký kdy nějaký OS měl. Proklínají je jen hlupáci, neschopní nebo líní se s nimi naučit pracovat. Umožňují si udělat startovací prostředí pro aplikace podle vlastních požadavků a vkusu a pak spouštět programy na dvě kliknutí.

  • Pomenujme to 10X, aby sa nemuseli menit licencie. A zaroven by neplatiilo, ze sa na povodne 10X vykaslali :)

  • ENDLER:
   Nazvat hlupákem někoho, komu dost pochopitelně nevyhovuje ergnonomie něčeho, co skrz tohle navíc bylo i dost kritizované (podle mě oprávněně) může opravdu jen hlupák

 2. Co je tam vylepšene aby sa to volalo 11? :D Tych 1000 drobnych zmien, ktoré raz pridali, a pri dalsej aktualizacii zase odstranili.

  • Souhlasím s panem Endlerem – „dlaždicové“ prostředí bylo a stále ještě je obrovsky nápadité. Ale protože velká skupina řvoucích IT-teroristů, kteří se nechtějí učit nic nového, strhla i většinu uživatelů Windows (ať již desktopových nebo hlavně mobilních), tak tady máme utvrzenou ideologii vidgetů a ikon, které sice vůbec nic neumějí (jak příznačné), ale tak už to holt bývá – pokrok jde někdy i dozadu :-O
   Mimochodem – dlaždice jsou dnes užívány mnohými go(o)glovskými aplikacemi a vůbec nikdo se nad tím nepozastavuje – dokonce ani IT-teroristi, protože pokud je to go(o)gle, pak je to přece in…

  • „„dlaždicové“ prostředí bylo a stále ještě je obrovsky nápadité. Ale protože velká skupina řvoucích IT-teroristů, kteří se nechtějí učit nic nového, strhla i většinu uživatelů Windows (ať již desktopových nebo hlavně mobilních), tak tady máme utvrzenou ideologii vidgetů a ikon, které sice vůbec nic neumějí (jak příznačné), ale tak už to holt bývá – pokrok jde někdy i dozadu :-O“

   Napadite a originalni sice muze byt, ale pokud je vysledny user experience nepohodlny a pro koncoveho uzivatele (at uz BFU nebo pokrocileho) zmatecny, tak je to proste reseni naprosto mimo a fnukat muzes kolem toho jak chces.

  • Tak minimalne pre matlacie zariadenie mi tie dlazdice pridu ako dobry krok. Jednak to dobre vyzera a jednak je to celkom funkcne aj napriek podla mna nevyuzitemu potencialu.

   Na desktope ma to uz tak neberie, ale v podstate ani neobtazuje. Ak by toto bol jediny problem Windowsov, miloval by som ten system :)

 3. Nejspíš se konečně zbaví toho čísla, když je to pořád stejný systém s aktualizacemi. Navíc se vrací ke 40 let starému konceptu s ikonamy 🤮. Proč podléhají tlaku hloupých konzumentů? Dlaždice byli nové, designove krásné a pro dotykové displeje praktické. Na desktopu (win8) nepraktický, ale ve win10 našli skvělý kompromis pro desktop i tablet. Microsoft byl konečně inovativní, tak proč se teď zase stahuje do šedi „normalizmu“? Kdyby se všichni inovátoři chovali takhle, kde by jsme byli?

  • Musím souhlasit a myslím, že to jde za výměnou vedení. Od té doby, co tam je Nadella nemá MS koule. Win8 byl skvělý, stačilo to lehce doupravit a přilákat více vývojářů na UWP aplikace a mohl tu být skvělý tabletový systém. Místo toho tu máme další přebarvenou variaci na zastaralý koncept Windows 95.
   Jasně, Ballmer udělal spoustu chyb, ale za jeho vedení jsem měl z MS radost. Nadella absolutně všechno pohřbil.

  • Ať se to někomu líbí nebo ne, za Ballmera měl MS jedny z nejhorších výsledků, logicky ho správní rada poslala pryč. S Nadellou naopak MS zažívá nejlepší časy v historii.

   W8 stál pro většinu za pendrek, vývojáři na UWP kašlou a kašlali, protože nikdo nevěděl, kdy MS zas rupne v palici a přejde na jiný koncept. Za současný stav může neschopný Ballmer, který si myslel, že má MS neotřesitelnou pozici. A za tohle tady orodujete?

 4. No, par novych ikon a mame tady Windows 11 :D Typicky Mrkvosoft.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).