Domů » Bleskovky » Microsoft vydal jarní aktualizaci desítek a potvrdil konec Windows 10X

Microsoft vydal jarní aktualizaci desítek a potvrdil konec Windows 10X

Microsoft donedávna vydával dvě „velké“ aktualizace Windows 10 ročně, ovšem v minulých letech začal toto pravidlo porušovat. Podzimní updaty z let 2019 a 2020 byly pouze malé servisní balíčky a to samé platí i pro letošní jarní aktualizaci. Microsoft ji začal vypouštět včera večer, ale upřímně… po instalaci a povinném restartu si žádných novinek nevšimnete.

Windows 10

A jaké jsou tedy novinky?

Pravděpodobně největší změnou jarního updatu je odstranění původního prohlížeče Microsoft Edge a jeho nahrazením moderní variantou založenou na vykreslovacím jádru Chromium. Této „novinky“ si ale všimnete pouze u čisté instalace systému, na zařízeních „v oběhu“ došlo k této výměně před více než rokem.

Microsodt Edge

Novinkou jarního updatu je také možnost použít externí kameru k rozpoznání uživatele podle uživatele v rámci služby Windows Hello. Podmínkou je ale, aby zařízení disponovalo vlastní Windows Hello kamerou.

Microsoft také zlepšil výkon služeb Windows Defender Application Guard a Windows Management Instrumentation (WMI) Group Policy Service (GPSVC).

Pokud si chcete jarní aktualizaci nainstalovat již dnes, nejprve zkuste službu Windows Update, na našem redakčním Surface Laptopu 3 již „naskočila“. Pokud se neobjevuje, můžete ji získat skrze nástroj vytváření médií nebo Pomocník s aktualizací Windows, které si můžete stáhnout z těchto stránek.

Microsoft potvrdil konec Windows 10X

Blogový příspěvek, který oznamuje příchod jarní aktualizace Windows 10, překvapivě Microsoft využil i k potvrzení „konce“ systému Windows 10X. Slovo konec sice Microsoft nepoužil, avšak z textu vyplývá, že v nejbližší době se s tímto systémem nesetkáme, minimálně ne v tomto roce. Microsoft uznal, že systém Windows 10X byl by určen pouze pro podmnožinu zákazníků, i když jako moderní systém měl oslovit větší množství lidí.

Windows 10X

Z tohoto důvodu hodlají Redmondští využít fragmenty Windows 10X ve svých dalších produktech, zejména v klasických Windows 10. První plody jsou již vidět v testovacích sestaveních v programu Insider, kde lze spatřit nové technologie kontejneru aplikací, vylepšené „psaní“ hlasem, modernizovanou dotykovou klávesnici apod. Zda „desítky“ adoptují i nové uživatelské prostředí, se dozvíme snad již brzy na vývojářské konferenci Microsoft Build.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Ježiš to jsou borci :DDDDDDDD Nečekaně :DDDD

 2. Jste snad nečekali, že vydají nový OS, když nejsou schopni za ty léta optimalizovat ani značení verzí a vydávání „velkých“ aktualizací Windows 10.
  Na ten jejich archaický systém už jen lepí záplaty a evidentně je to už tak náročný proces, že není čas na žádný další projekt.
  Ale na druhou stranu je potřeba říci, že Windows 10X byl fakt hodně špatný nápad.

  • Souhlas v 99% věcí. Ale byť byly 10X špatný nápad, tak to byl aspoň příslib toho, že MS třeba jednou někdy něco dodělá, že něco dotáhne, že udělá nový systém, ze kterého jeho další produkty budou moci těžit. Taková naděje. Ale bohužel. A nejlepší je jedna z posledních vět článku: „Z tohoto důvodu hodlají redmondští využít fragmenty Windows 10X ve svých dalších produktech, zejména v klasických Windows 10.“ – to je fakt pecka. Oni budou ze systému, který opět skončil fiaskem a propadákem a není vlastně dotažený používat věci, a budou je implementovat do odpadu jménem W10, který je uplácaný ze všeho možného. Z nehotového do nehotového. Prostě jak když pejsek a kočička vařili dort :D

  • Čo čakáš od Indov. Od 2015 nič nové neprišlo.

  • Desítky v současné podobě mi vyhovují a zvykl jsem si, to že ukončili 10x mě nijak netrápí

  • oldrich Urban

   Ano , udělejte rozhodující krok, tuto platformu opustěte. Váš život se promění. Já jsem to udělal v roce 2002. Od té doby slyším jenom výkřiky nespokojenych a dívám se jejich oknem do jejich skanzenu a hledím na jejich neštěstí , není jim možno pomoci / viz úroveň uživatelů /

 3. Zaujímavé jediná vec čo som si všimol, že je iná je kolečko pri myši keď PC „rozmýšľa“ sú spať presýpacie hodiny z Windows 95 ! Noice.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).