TOPlist

Máte už Twitteru plné zuby? Jeho spoluzakladatel spustil testovací verzi sítě BlueSky

Twitter logo unsplash
  • Twitteru se rodí další konkurence
  • Betaverze sítě BlueSky je zatím bohužel pouze na pozvání
  • Podstatou má být decentralizace a nemožnost ovlivňování soukromou firmou nebo vládou 

Spoluzakladatel a bývalý CEO Twitteru Jack Dorsey nyní pracuje na konkurenční službě s názvem BlueSky. Ta se konečně objevila ke stažení na App Store, zatím se ale jedná o uzavřenou beta verzi, která je dostupná pouze na pozvání. Brzy bychom se ale mohli dočkat  otevření aplikace pro širokou veřejnost.

Twitteru se nyní pod novým majitelem Muskem příliš nedaří a ostatní firmy z toho těží. Kromě služby Mastodon se rodí mnohé další, které si na pozici Twitteru brousí zuby. BlueSky je bezpochyby další z nich. Ačkoliv některé prvky budou odlišné, jedná se o velmi podobnou službu. Těšit se můžeme například na jednodušší vkládání příspěvků i s fotkami. Sledování ostatních uživatelů a jejich obsahu ale bude velmi podobné.

bluesky

Zásadní rozdíly najdeme jinde. Dorsey novou síť založil, protože věří, že k dispozici by měla být decentralizovaná platforma, která nebude sloužit soukromým majitelům nebo vládám, ale nabídne opravdovou svobodu vyjadřování. Tou má být právě BlueSky, která byla založena už v roce 2019, když Dorsey ještě pracoval v Twitteru. V roce 2021 se novinka od Twitteru oddělila a nyní má postupně Twitter nahradit. Kde nakonec aktivní uživatelé Twitteru zakotví, ukáže až čas.twitter 01Nepřehlédněte

Největší omezení Twitteru je pryč. Příspěvky mohou nově mít až 4 tisíce znaků

Otázkou ale zůstává, jak bude vypadat taková diskuze, nad kterou nebude mít nikdo žádnou kontrolu. Sám Dorsey označil rozhodnutí Twitteru zabanovat profil Donalda Trumpa při násilnostech v USA jako správné. Obecně se ale obává o budoucnost svobodného a otevřeného internetu.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku