Mobilní a počítačové čipy od Applu patří ve svých kategoriích mezi nejpokročilejší, neboť poskytují vysoký výkon a nízkou spotřebu. Kalifornská firma si je navrhuje sama, ale o produkci se stará tchajwanská společnost TSMC, která aktuálně nejlépe ovládá výrobní procesy.
CEO Applu Tim Cook se podle serveru Bloomberg minulý měsíc zúčastnil meetingu s inženýry a zaměstnanci maloobchodu v Německu, kde mimo jiné zazněly zajímavé informace o budoucích plánech týkajících se právě čipů. Společnost z Cupertina má údajně zájem je odebírat z nově vznikající továrny v Arizoně, kterou má rovněž spravovat TSMC. Dokonce se objevují hlasy, podle nichž má Apple zájem tyto výrobní prostory koupit.
Podle serveru Nikkei Asia měla být inkriminovaná továrna zprovozněna už letos v září, avšak kvůli nedostatku pracovních sil, pandemii a složitému získání stavebního povolení se celý projekt zdržel. Aktuálně se hovoří o otevření v roce 2024.
Je však nutné podotknout, že arizonská továrna byla původně navržena na používání 5nm procesu, který bude v roce 2024 „zastaralý“ – TSMC aktuálně plánuje přechod na 3nm. Je však možné, že do otevření závodu dojde k modernizaci vnitřního vybavení.
Kromě amerického zdroje se prý Cook a spol. rozhlížejí i v Evropě, z čehož je patrná snaha diverzifikovat zdroje, ostatně v posledních letech se část výroby iPhonů přesunula do Indie a sluchátek AirPods do Vietnamu.
V Arizoně buduje novou továrnu na polovodiče i Intel, který se netají tím, že by v ní chtěl vyrábět i čipy pro jiné. Je však málo pravděpodobné, že by Apple těchto služeb využil – před dvěma roky daly Macy Intelu sbohem, kromě toho Intel zklamal i jako partner při vývoji 5G modemů pro iPhony.