Domů » Bleskovky » Lumia 1020 a 1520 v rukou fotografa z National Geographic: Takhle nafotil Rio de Janeiro

Lumia 1020 a 1520 v rukou fotografa z National Geographic: Takhle nafotil Rio de Janeiro

Fotografie, ať už jako obor či jako záliba, se během posledních let vyvinula do stavu, kdy kvalitní technika je za rozumné ceny dostupná prakticky všem. Spolu se snadnou dostupností odborných článků, videí a tutorialů na internetu je to obrovský krok dopředu, jelikož mnohem více lidí má šanci rozvíjet talent, uskutečnit svou vizi. Ruku v ruce s tím ale vzniká zlozvyk svádět vlastní nedostatky na techniku a spousta lidí si myslí, že nákup vlajkové lodi od Nikonu za 150 tisíc z nich automaticky udělá profesionální fotografy.


Zdroj: National Geographic, pořízeno Nokia Lumia 1020 (1/2 s, f/2.2)

Naopak dejte dobrému fotografovi do ruky průměrný smartphone nebo kompakt a s trochou kreativity s ním dokáže zachytit mnohem zajímavější fotografii než samozvaný profesionál s „kanónem“ na krku. Pokud navíc ten chytrý telefon nemá jen průměrný, ale vynikající fotoaparát jako Nokia Lumia 1020 nebo 1520, získáme opravdu pozoruhodné výsledky jako uvedené fotografie brazilské dominanty Rio de Janeiro, které pořídil fotograf kanálu National Geographic Stephen Alvarez.

Je znát, že na vývoji nových Lumií se podílel někdo, kdo fotografii opravdu rozumí. Sebevětší rozlišení vás nezachrání pokud světlo prochází skrz nekvalitní plastovou čočku; Nokia se oproti tomu chlubí léta optikou Carl Zeiss, ve prospěch fotografií hraje i větší čip, který zaručí ostré fotky s menším množstvím šumu a ani závratné rozlišení 41 Mpix není jen marketingový tah, slučováním sousedních pixelů dokáže snímač zachytit více světla i detailů a umožňuje bezeztrátový digitální zoom. Příjemnou třešničkou na dortu je pak dobře zpracované softwarové rozhraní s nabídkou pokročilých možností jako vyvážení bílé barvy či bracketing. V neposlední řadě možnost fotit do formátu RAW umožní zachovat mnohem více obrazových dat a následně v postprodukci vytáhnout z fotografie více detailů, které by se v JPGu ztratily.


Zdroj: National Geographic, pořízeno Nokia Lumia 1520 (1/1451 s, f/2.4)

Závěrem bych rád dodal, že pointou článku v žádném případě není srovnávat chytrý telefon s digitální zrcadlovkou nebo snad zpochybňovat roli DSLR poté, co dosáhly mobilní fotografie obstojné kvality. Fotoaparát v chytrém telefonu má primárně sloužit na běžné momentky, kdokoliv to s fotografií myslí vážně nebude líný a kvůli zachycení pozoruhodné scény si pokud možno dojde pro zrcadlovku. Nesmíme však zapomenout, že limitem pro fotografii není technika, ale lidská představivost či kreativita a stále platí jednoduché pravidlo, že nejlepší fotoaparát je ten, který máte po ruce.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

16 komentářů

 1. Ferrari (neregistrovaný)

  Hezký článek! +1

  Jinak tyto dva telefony jsou bezesporu absolutní špička v oblasti fotografování. A velice pravdivá je věta, že každý, kdo má trošku lepší zrcadlovku, si hned myslí, že umí fotit. Opak je pravdou, i s často podprůměrným fotoaparátem opravdový talent vyfotí skvělou a zajímavou fotografii.

  • zkill (neregistrovaný)

   Pod toto se mohu podepsat. Technika je pouze prostředek. Bez talentu, zkušeností a znalostí dobrou fotku udělat nejde.

   Mám dobrou techniku, znalosti a celkem i dost zkušeností, ale dobrý fotka je pro mě nedostižná meta.

 2. No fotky jsou to pekne, ale kvalita opravdu mizerna :(

  • tak fotit takuto panoramu s mini cickou je prehnane… nato sa uz pouzivaju skutocne kvalitne DSLR

  • @Kato: Kterým telefonem bys to nafotil v lepší kvalitě Vítku? Co sem porovnával i několikrát fotky a videa z různých společných akcí, tak Jirkova 1020 zatím suverénně trumfovala vlajkové lodě ostatních značek.

 3. UnnamedAn (neregistrovaný)

  Bylo by vhodné vždy u takovýchto článků zmínit skutečnost, že digitální kompakt za 3500 CZK udělá mnohem lepší a kvalitnější fotografie, než mobilní telefon se sebelepším snímačem. Pak by lidé měli nejen ušetřeno za telefon, ale necpali na Facebook atp. rozmazané a neostré fotografie a stále nebrečeli, že jim baterie na jejich telefonu za 15 000 vydrží sotva půl dne. Ano, technologický pokrok je viditelný co 2 roky, ale fotoaparáty do kapsy jsou stále levnější a kvalitou úplně jinde. A co je hlavní, za 4500 CZK už má takový komapkt kompletní možnost synchronizace s telefonem a vymoženosti zrcadlovek.

  • No je vidět, že tomu nerozumíte a akorát lžete.

  • „že digitální kompakt za 3500 CZK udělá mnohem lepší a kvalitnější fotografie“

   To platilo kdysi, dnes uz u nekterych modelu telefonu ne.1020 je toho zdarnym prikladem.Strci kvalitou do kapsy i mnohem drazsi kompakty.

   Je videt, ze jsi ji v ruce nikdy nemel,nefotil s ni a vysledne fota nevidel.

  • zkill (neregistrovaný)

   Hlavní vymoženost zrcadlovky je zrcátko, matnice, mechanická uzávěrka, hranol, fázové ostření a jako nejdůležitější optický hledáček. To opravdu u kompaktu za 4500 CZK nehrozí. Kdo nikdy nepoužíval optický hledáček tak nemůže posoudit.

   V dnešní době nevidím uplatnění pro levné kompakty. Pokud chci fotit tak si vezmu foťák. Na obyčejný výcvak mi stačí i moje Lumie 820. Foťák nemám sice žádný hi-end ale i tak mě můj Pentax K5II s pevnými Ltd. a DA* skly v ničem neomezuje.

  • Naprosto souhlasím.

   Levné kompakty jsou dnes opravdu ubytečnost.

 4. Jsem majitel DSLR Nikon D7000, high-end kompaktu Canon PS S120 a Lumie 1520. Nikon je uplne jinde. Za dobrych svetelnych podminek je Lumia naprosto srovnatelna s Canonem za 11tis. Za spatnych je Canon lepsi.

  • Matt (neregistrovaný)

   Canon za 11tis. se těžko může považovat za plnohodnotný DSLR. Tohle srovnání je naprosto mimo

  • Ach, precti si znovu na co reagujes a nebo treba ne… Ale kdyz pisu kompakt, opravdu nemyslim DSLR.

  • Obavam se, ze i ten nejlevnejsi kompakt ma vetsi svetelnost objektivu nez nejlepsi telefon. Fyziku proste neukecate ;-)

  • zkill (neregistrovaný)

   baytik: obávat se nemusíte, pravdu však nemáte. Levné kompakty začínají klidně i na F3.5, zatímco Lumia 1020 a Galaxy S5 mají F2.2. A to je už jiná díra…

 5. Daniel Stiegler

  Takže už to tu zase postrádá smysl normální diskuze?

  Nikoho zatím nenapadlo dodat, že existuje skupina lidí, kteří fotí jen momentky pro Facebook a spol. a další skupina preferuje focení jako koníček.

  Moje máma fotí s Nokia Lumia 900 a je s ní velice spokojená (ano nefotí v noci).

  Můj kamarád běhá všude se zrcadlovkou, protože ho focení baví.

  A osobně? já odmítám běhat všude jako de*il s nějakým monstrem na focení když existuje něco jako Nokia Lumia 1020.

  Vše otázka preferencí, která se nedá srovnat se smartphones a se zařízení určené pouze a jen pro focení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).