TOPlist

LG G6: modularitu vystřídal podlouhlý displej, skvělý fotoaparát a voděodolnost

Společnost LG potřebuje na trhu smartphonů opět zabodovat. Loňská sázka na modulární konstrukci korejskému výrobci příliš nevyšla a tak to zkouší s novým vlajkovým modelem, který se vydává zcela odlišnou cestou. Veškeré experimenty byly smeteny pod stůl a do hry vstoupily praktické položky, které uživatel skutečně ocení. Podařilo se LG G6 namíchat podle toho správného receptu?

Velký displej, který padne do ruky

Hned na první pohled v sobě telefon nezapře charakteristické rysy LG, například logo pod displejem, nebo rozmístění prvků na zádech. Přesto zde došlo k několika úpravám. Tou nejzásadnější je asi 5,7″ FullVision displej s netradičním poměrem stran 18:9, tedy 2:1.

https://www.youtube.com/watch?v=6vMLTdgRB8Y

Díky němu je displej podlouhlá nudle, což má ale výhodu v tom, že ve srovnání se standardním 5,7″ je LG G6 užší, a spodní strana tak lze (např. při psaní na klávesnici) lépe ovládat jednou rukou. Panel má rozlišení 2 880 × 1 440 pixelů, a tedy jemnost 564 ppi. Displej podporuje technologii Always On, tudíž i při vypnutém stavu dokáže uživatele informovat o čase, datu a zmeškaných notifikacích. Nechybí ani podpora obsahu v HDR 10 a Dolby Vison, což je novy standard videa pro sledování na mobilním zařízení.

Zajímavostí jsou zaoblené rohy samotného zobrazovače, a také výrazně ztenčené rámečky okolo něj, díky nimž má zařízení prakticky stejné rozměry jako dva roky staré LG G4 s 5,5″ displejem. V LG dokonce zvažovali, zda novinku neosadit postranně zakřiveným displejem, testy na uživatelích ale ukázaly, že toto řešení více unavuje ruce a způsobuje více nepřesnosti.

Stvořen pro fotografování

Pod displejem se nachází pouze již zmíněné logo, nad ním pak proužek tenký tak akorát, aby se do něj vešly nezbytné senzory, sluchátkový reproduktor a čočka čelního fotoaparátu. Ten by měl uspokojit každého selfie maniaka, má totiž rozlišení 5 Mpx a široký úhel záběru 100°. Komu by to přišlo málo, může se spolehnout na zadní fotoaparát, který je tvořen dvěma 13Mpx snímači, přičemž jedna z čoček má úhel záběru až 125°. Fotoaparát disponuje optickou stabilizací, světelností f/1.8 (širokoúhlá čočka f/2.4) a je schopný záznamu videa ve 4K.

snimek-obrazovky-147

Rámeček telefonu je kovový, záda jsou vyrobena z odolného skla Gorilla Glass 5. Kromě fotoaparátu se na nich nachází i kruhová čtečka otisků prstů, která slouží i k odemykání a zamykání telefonu. Tlačítka pro ovládání hlasitosti najdeme na levém boku, na pravém je pouze vysouvací šuplík pro SIM kartu a paměťovou kartu microSD. Rozměry telefonu jsou 148,9 × 71,9 × 7,9 mm a hmotnost 163 gramů.

Kvalitní hudba jen pro Asii

Spodní strana je domovem pro hlasitý reproduktor a USB-C konektor, horní pak pro 3,5mm jack pro připojení sluchátek. LG to s hudbou u tohoto telefonu myslí vážně, z tohoto důvodu jej vybavilo novým 32bitovým Quad DAC převodníkem, která ovládá levý i pravý kanál zvlášť. Zvuk má být zároveň ošetřen od statického šumu, a nemá docházet k jeho deformaci způsobené ztrátou informací. Bohužel tato vymoženost je nepochopitelně určena pouze pro asijské uživatele.







Nepřehlédněte

LG G6 nebude všude stejné: Evropa nedostane bezdrátové nabíjení, ani high-end zvuk

Starý motor dobře jede

Nyní se pojďme ponořit do útrob zařízení, jimž vládne loňský čipset Qualcomm Snapdragon 821. Ten je v případě LG vybrán šalamounsky – pokud by totiž korejský gigant čekal na nejnovější Snapdragon 835, musel by svoji novinku představit až po Samsungu. Zájemce o LG G6 tento fakt mrzet nemusí, Snapdragon 821 u telefonů s Androidem stále vládne žebříčku AnTuTu (více informací), a nabízí dostatečný výkon na několik let dopředu. Čipset je chlazen za pomoci heatpipe.

lg-g6-hero-main

Procesoru sekundují 4 GB operační paměti, data lze ukládat na 32GB paměť (na vybraných trzích bude úložiště dvojnásobné), případně na paměťovou kartu. Tady už mohl výrobce přitlačit trochu více na pilu. Kde však nezaostává, je plná konektivita, připojíte se skrze Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, NFC a LTE na všech u nás podporovaných frekvencích. Kabelové spojení obstarává konektor USB-C, který slouží i k dobíjení 3300 mAh akumulátoru.

Oproti minulým generacím nelze akumulátor z těla přístroje vyjmout, tato možnost ustoupila těsnějšímu unibody tělu, které nabízí voděodolnost dodržující normu IP68. K dispozici je i bezdrátové nabíjení, to však bude nepochopitelně nabízené pouze na americkém trhu. My si budeme muset vystačit s rychlým nabíjením Qualcomm Quick Charge 3.0, které má za půl hodiny dobít akumulátor na 34 procent, za 72 minut na 100 %.

spash

Android ve znamení čtverců

LG vybavilo svoji novinku nejnovějším operačním systémem Android 7.0 Nougat, který je díky nadstavbě UX 6.0 UI uzpůsoben podlouhlému displeji. Díky poměru stran 2:1 je práce se dvěma aplikacemi vedle sebe hračka – každá z nich je čtvercová, a to jak v režimu na šířku, tak na výšku. Pro nový poměr stran byla upravena většina vestavěných aplikací od výrobce.

snimek-obrazovky-141

Čtvercový mód dostal i fotoaparát, který kromě standardních možností umí tvořit snímky s poměrem stran 1:1, a jsou tak vhodné například pro publikování na Instagramu. Novinkou je i fotografický mód zaměření na focení jídla.

LG G6 je také prvním “neGoogle” smartphonem, který je vybaven Google Assistentem, ten však bude promlouvat pouze anglicky a německy, další jazyky mají přijít vzápětí.

Cena a dostupnost

Smartphone LG G6 bude nabízen v kovově stříbrné, černé a bílé barvě, na potvrzení ceny a dostupnosti zatím čekáme. Už ale víme, že v ceně je i bonusový obsah ve hrách Temple Run 2, Spider-Man Unlimited, Cookie Jam, Genies and Gems, Crossy Road a SimCity BuildIt v ceně 200 dolarů (asi 5 100 korun).

snimek-obrazovky-140

xiaomi-beryko-mwc

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku