Domů » Články » Levným telefonům s Windows Phone se konečně začíná dařit, prodeje táhne Nokia Lumia 520

Levným telefonům s Windows Phone se konečně začíná dařit, prodeje táhne Nokia Lumia 520

Windows Phone dlouho trvalo, než v nejlevnějším segmentu přišlo s konkurenceschopnými telefony. Letos se to s Nokii Lumia 520 podařilo a vypadá to, že telefon by se mohl stát hitem.

Trvalo dlouho, než se výrobci telefonů s Windows Phone dokázali prosadit v nízké cenové kategorii, ale vypadá to, že letos se to Nokii podařilo s řadou telefonů Lumia 52X. Těm se dostává značné popularity na trzích v Asii a dokonce i ve Spojených Státech. U nás a v Evropě se musí o popularitu dělit s dražším modelem Lumia 620.

Server Forbes informoval, že tři indické obchodní řetězce označují Lumii 520 za jasný srpnový hit. Dokáže se prosadit proti telefonům jako je Samsung Galaxy S Duos, který byl donedávna králem nejnižší cenové kategorie, ta je v Indii zasazená pod deset tisíc rupií, tedy pod 3200 korun. Nokia Lumia 520 dokáže překvapivě konkurovat levným smartphonům vyrobeným v Číně. Populární indické obchodní řetězce Flipkart a Snapdeal zaznamenaly značný zájem o Lumii 520, hodnotí ho jako nesrovnatelný s modely řady Lumia 6XX a Lumia 7XX, které také cenou mířily do nižšího segmentu.

 

Server Forbes dále zjišťoval informace od amerických operátorů AT&T a T-Mobile (prodává lehce modifikovaný model Lumia 521). Ty shodně tvrdí, že se jedná o oblíbený telefon ve své třídě. Oba ho nabízejí zadarmo při uzavření smlouvy. Zákazníci ho volí převážně díky kvalitnímu fotoaparátu a displeji, které v dané kategorii vynikají. Nokia tak možná poprvé nachází pevnou půdu pod nohama i ve Spojených Státech, kde její výsledky zatím byly špatné, přestože tento trh považuje za klíčový.

Úspěch Lumie 520 potvrzují i data od reklamní společnosti AdDuplex, která tvrdí, že 27 % aktivních zařízení s Windows Phone 8 jsou právě Lumie 520. Data této firmy favorizují novější modely v celkovém poměru, přesto to o popularitě levné Nokia vypovídá.

 

Otázkou je, za jakou cenu Nokia získá větší tržní podíl? Lumia 520 je výrazně levnější, než se původně očekávalo. Dostala se tak pod magickou hranici 200 dolarů (4 000 korun). Tato strategie funguje a dokáže zvednout objem prodaných zařízení, to by se mělo projevit již ve třetím kvartálu letošního roku. Ale nebudou slušné hardwarové specifikace a nízká cena těchto modelů podkopávat prodeje dražších telefonů Lumia? Na americkém i indickém trhu považují prodejci řady Lumia 7XX, 8XX a 9XX prakticky za mrtvé.

Líbí se vám Lumia 520? Podívejte se, kde ji koupíte nejlevněji…

Jednotlivé modely jsou si velmi podobné a zákazníci nároční na cenu sáhnou raději po levné variantě, pokud se rozhodnou investovat větší obnos, často zvolí zaběhlé modely Galaxy od Samsungu, nebo iPhone z produkce Applu. Nokia tak nejspíš v podzimním čtvrtletí prodá překvapivě hodně chytrých telefonů, ale daní bude hluboký propad průměrné prodejní ceny. To má své pozitivní a negativní efekty, ale rozhodně je to lepší než propad prodejů spolu s propadem průměrné ceny, které vidíme u HTC a BlackBerry.

 

Mnoho odborníků se domnívá, že Nokia hraje záměrnou hru s ohněm. Využívá skutečnosti, že HTC, BlackBerry a další slabší rivalové nemají zajímavé telefony v nejnižší kategorii a drtí je levnými smartphony. Snaží se tak vybudovat tržní podíl pro Windows Phone, aby získala zpět důvěru od operátorů a obchodních řetězců. To dostane divizi výroby smartphonů do ztráty na několik čtvrtletí, ale mohlo by to zajistit přežití v dlouhodobém hledisku. Jelikož objem prodaných zařízení je považován v mobilním průmyslu za nejdůležitější údaj. Zároveň se Nokia možná připravuje na levnější variantu Apple iPhone. Vyklízí bitevní pole a stahuje se do nižšího segmentu, kam se Apple s cenou nedostane. Plánovaný levnější iPhone by se mohl prodávat za 399 dolarů, možná v budoucnu 299 dolarů, ale rozhodně neklesne pod 200 dolarů, kde se pohybují levné Lumie.

Vyplatí se Nokii tato riskantní strategie? Odpovědět budeme vědět s jistotu až v letech 2014 nebo 2015, jelikož cílem je zlikvidovat soupeře jako je BlackBerry a HTC, tím, že se budou prodávat velké objemy levnějších zařízení. Zároveň ve víře, že se zisky dostaví později. V každém případě může tuto hru zkomplikovat Samsung a další úspěšnější výrobci zařízení s Androidem. Nokii se letos podařilo přinést do levného segmentu podařené telefony, které jen těžko hledají konkurenci. Ale již LG se svojí řadou L-II ukazuje, že se má Nokia čeho bát. Samsung jistě nebude dlouho čekat a začne se více soustředit i na levnější segment. To uvidíme možná již před Vánoci, kdy tradičně dochází k boomu cenově příznivých modelů.

David Podzimek

54 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Myslim si, že na levné smartphony by se Nokia měla zaměřit především.

  • Proto vyrabi skoro-smartphony Asha.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ty se dělalají primárně pro rozvojové trhy a jsou ještě levnější než nejlevnější Lumina 520

 2. Milan (neregistrovaný)

  Tak jsem z toho jelen, v jednom článku píšete, jak jsou Windows Mobile 8 propadákem a není o ně ze strany uživatelů zájem a ve druhém píšete, jak se jim naopak daří…

  Tak jak to tedy je ?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To není o WP8, ale o ceně. 520ka boduje tam kde lidem je pravděpodobně jaký je operační systém naprosto ukracené.

   WP8 jsou na tom nejhůře ale znich se prodává nejvíce 52x. Rozhodně jí lidé nekupují pro „kvalitu“ , ale pro cenu.

   Prostě je rozdíl WP vs svět, WP telefony mezi sebou.

  • Presne, cena spolu s „Nokia“ efektem, podle me, je dobrym lakadlem pro vetsinu uzivatelu kteri hledaji levnou nahradu za svuj dumbphone (a je jim v podstate jedne co to bude). Proto drive kraloval android, ted se mozna opet vrati Nokia.

  • weth: No nejen dumbphone, ale především dosluhující Symbian (Nokia) přístroje. A tito lidé prostě Nokii koupí proto, že měli před tím Nokii. A přistoupí k ní jako k předešlému Symbianu, minimum instalací 3rd aplikací, bude postačovat balení „out of box“. Pro platformu prakticky mrtvé zařízení. Tak jako je tomu ve většině případů na Androidu (ten aspoň honí procenta podílu na trhu).

  • Martin II (neregistrovaný)

   Lacne telefony su takmer vzdy o tom, ze cena je rozhodujuca a OS sa riesi nakoniec. Aplikacie su rozhodne dolezitejsie ako samotny OS.

  • martin ii: No, tady ocividne jeste hraje roli znacka (a rozhodne bych netvrdil, ze OS se resi az nakonec, spis bych rekl ze to je jedno z prvnich rozhodnuti). Protoze nejlevnejsi urcite Nokia neni.

  • Martin P. Proč si myslíte, že u jiných levných smartfounů operační systém u lidí roli hraje?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   to Kamsal: A v snad máte na výběr? Můžete si koupit snad drašší LG s iOS nebo levnější iPhone s Androidem? Nemůžete, nemáte na výběr. To že kupec má globálně na výběr z několik a OS a několika telefonů je iluze.

   Běžný uživatele o operačním systému neví do doby, než je konfrontován s realitou. On vidí Nokii neví, že je nějaký S40, S60 ,Belle, WP 7. x a WP8.x. Jenže dostane se do fáze kdy, kdy bude po tom něco chtít a ono to nepůjde a teprve bude zjišťovat proč. Teprve pak zjistí, že S40 že vlastně není OS, že na S60 ta aplikace není. Že do WP7.x žádnou češtinu nedoinstaluje atd… prostě vše ex post.

   Takže nehraje roly v momentu před nákupem. Oni kupují podle cenovky, protože ono se to potom nějak vyřeší….

  • Ano, uživatele to moc nezajímá, zároveň ale někdo, kdo si koupil s40 asi nechce od telefonu žádné spešl funkce a časem ho nejspíše nenapadnou. Btw web, e-mail i IM klienti na s40 a Ashu jsou, nějak nevím, co tam chtít víc…

   A WP 7 je samozřejmě v češtině.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   No on možná chce, jen si to neuvědomuje. Protože v jeho znalostech je to jen další „ajfoun od Smasungu “ nebo „ajfoun“ od Nokie. On myslí, že to je automaticky pokaždé jde a má to pokaždé řešení v jeho prospěch.. Pak jak jsem psal, je konfrontován s realitou. Když někde něco vídí , někdo mu něco ukáže a chce to také. Pak teprve zjišťuje, že to nejde a proč..

   WP 7.0 nebyl v češtině. První nebyly přeložené, dokonce neměli ani českou klávesnici, takže nešlo psát ěščřž…..

   Čeština přišla, až se servispackem WP 7.5 Mango. Jenže aby to nebylo jednoduché servispack Mango nepřeložil kompletně již vyrobené telefony s WP7.0. Kompletně přeložené byly až vyrobené se 7.5 ale i tam chyběla podpora predikce textu v češtině.

  • Psal si „Že do WP7.x žádnou češtinu nedoinstaluje“ a jak si sám uvedl, není to pravda.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jenže píši ….aby to nebylo jednoduché servispack Mango nepřeložil kompletně již vyrobené telefony s WP7.0. …. Takže kdo si koupil telefon vyrobený před Mangem, tak mu ho servispak nepočeštil. Mohli si koupit jen nový telefon se 7.5 a čestinou již od výroby.

   Aplikací servispaku na staré telefony s WP 7.0 vlastně jen přibyla česká klávesnice. GUI bylo stále Anglicky.

   Dointalovatelné české MUI nikdy Microsoft nikdy neuvedl.

  • Však jo, ale ty píšeš o tom, že WP7.x neměl češtinu. WP 7.5 češtinu měl, WP 7.8 češtinu má také.

   A díkybohu, že diskutujeme po netu, jinak by si za ten milionkrát napsanej „servispak“ asi obdržel počeštěného monokla, to se vážně číst nedá :D

  • Martin P. (neregistrovaný)

   8-| Tak tomu nějak nerozumim. Koupím třeba HTC HD7 s WP 7.0 častinu nemá. Nikde jí nestáhnete a nenainstalujete.

   Nainstalujete servis pack 7.5 přibude česká klávesnice ale stále to zůstane v angličtině. Ale můžu si koupit jiný HTC nebo Nokii, která má 7.5 od výroby a čestinu již má.

   Samotný 7.5 „nemá“ čestinu. Čeština přišla až s uvedením 7.5. Ono to není úplně to samé.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Mám dva telefony koupené s WP 7.0 updatované na WP 7.5 a teď už i WP 7.8. Oba jsou kompletně počeštěné a byly i s WP 7.5.

  • Oslík (neregistrovaný)

   WP 7.5 nebyl Service Pack, ale nová verze systému a to opravdu podstatně vylepšená oproti 7.0.

   Když si telefon s WP 7.0 upgradujete na 7.5, tak si pak v nastavení můžete vybrat jazyk zobrazení. Je tam i čeština.

  • Oslík (neregistrovaný)

   KoOupil jsem dva Samsungy s WP 7.0, upgradoval je na 7.5 a nastavil češtinu. Nebylo třeba stahovat nic dalšího, prostě po upgrade šla nastavit čeština. A počeštilo se kompletně celé rozhraní.

   Plácáte.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Ale připouštím, že to mohlo nejít na některých telefonech, nejsem vševědoucí.

  • sdf (neregistrovaný)

   Omnia 7 + 7.5/7.8 neprida cestinu

 3. loko (neregistrovaný)

  tak pro přítelkyni ideální telefon. Levný, levné a hezké kryty, SD karta, jednoduchý, vyměnitelná baterka, dobrý displej, celkově dobré parametry..(škoda jen toho blesku)..Já bych ho ale používat nechtěl; )

  • Vojta (neregistrovaný)

   Ten displej je bohužel hroznej, pořídila si ho mamka a je to vážně zlo. Na sluníčku se na to nedá koukat, všechno dokonale vybledlý atd..

  • Tior (neregistrovaný)

   To je hodně nadnesený názor. Tenhle mobil má přítelkyně a za ty peníze je i displej dost dobrý, pořád je to IPS a ne nějaké TNko. Na sluníčku je čitelný relativně dobře, jen to není ideální, protože je úprava docela lesklá. Každopádně pro holky to může být plus, skvěle slouží jako zrcátko :)

  • Aloha (neregistrovaný)

   Tak v tom levném segmentu si moc nevybereš. Já teď používám SGS3 mini a na tom je na slunci taky kulový vidět. L800 na tom byla mnohem líp

  • Vojta (neregistrovaný)

   Jo s tím souhlasím, že za ty peníze si člověk nemůže vybírat:), ale já bych takovej displej vážně nevydržel

  • Ségře jsem ho koupil. V porovnání s Lumií 800 nebo 920 je čitelnost na slunci mizerná, ale v porovnání s telefony ze stejné cenové třídy je přímo excelentní.

  • fo-ol (neregistrovaný)

   ano, citelnost na slunci mizerna. na vine neni asi anitak display sam jako spis vrchni odrazova vrstva, kdovi jestli to neni podobna „pomsta“ tem co si koupili nejlevnejsi mobil jako chybejici svititko a kompas. Na druhou stranu: kdekoliv jinde nez na primym slunci je fajn a ja nemam problem se natocit zady a urobit si stin. Dotykova vrstva je vyborna.

   jinak ja jsem naprosto spokojen, ohromuje me predevsim rychlost startu a presnost udaju GPS. Na znacce totiz zalezi a to prave v techto vecech, kdybych sel do Androidu, bude to Sony. Jinak si nemyslim zeby uzivatele levnych smartfounu nepremysleli nad systemem (jak se casto tvrdi), ja se rozhodoval dlouze a peclive. Je pravda ze na aplikace me moc neuzije, tech ktere doopravdy pouzivam bude tak 10-20 a vsechny jsem je mel (jejich obdobu) na C702 v jave.

 4. Between_cz (neregistrovaný)

  Ale tak stejně stejně to je s Androidem. Lidi kupují levný telefony a neřeší to. Samsung na tědlectěch telefonech vyrostl, tak proč by to nemělo pomoct Nokii?

  Jinak radši 520 s WP než levnej Android za stejnou cenu, ale to už je samozřejmě věc názoru…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Toď otázka 520ka nemá blesk pro fotoaparát a nemá přední kameru pro Skype.

   LG Optimus L5 ver. 2 a ZTE Grand X není nejhorší.

  • Samsung sice prodá spoustu levných telefonů, ale zároveň je jeho nejprodávanějším telefonem sgs3, sgs4, tak že má velký zisk.

  • Royce (neregistrovaný)

   Ale Samsung na to šel obráceně.. nechal uživatelům ochutnat Android a to jak se seká v levných telefonech, proto začli později kupovat výkonné top modely.. WP má v tomhle „smůlu“, že se neseká ani na levných mobilech…

  • dcéra má LG 5 II foto pri použití led hrozné a pri dostatku svetla to nieje oveľa lepšie a aj dosť laguje

  • alexnoc (neregistrovaný)

   No tak já si myslím, že právě to je výhoda WP. Tím, že se na telefonu pod 4tis. neseká, je to jasná volba v segmentu. Je to největší výhoda, kterou teď WP mohou masově nabídnout a tvořit tak základnu uživatelů. V podobné ceně jsou androidy dost bídné. A Nokia se docela snaží, když už MS chrápe, tak Nokia dohání co se dá, takže člověk za ty peníze dostane docela slušné služby ze strany výrobce. Sestra má Limii 800 a překvapilo mě, kolik věcí Nokia nabízí zdarma i pro v podstatě starý – nepokračující WP 7.8

  • alexnoc: heh, „podstatně starý“, ten telefon se k nám dostal někdy na začátku 2012 (nebo to byl ten slavný s hóóóódmě dlouho prodlevou uvedení na trh?) a po roce a půl je už podstatně starý. Zajímavý, jak je pojem podstatně starý subjektivně vnímán:-)

  • alexnoc (neregistrovaný)

   UNI: Napsal sem, že je ve své podstatě starý, ne podstatně starý – to je rozdíl, je potřeba lépe přečíst. A myslel sem tím „v podstatě starým“ fakt, že již Lumii 800 a veškeré modely s WP 7.8 dost pravděpodobně nečekají žádné další velké aktualizace.

 5. dumbphone + navigace, proc ne.

  • borix (neregistrovaný)

   Nevím, jestli se od doby, co jsem ho měl, něco změnilo, ale do iPhonu si musíš navigaci dokoupit.

  • Nic se nezmenilo. Vse je pri starem :-D Proto lepsi vybrat dumbphone, ke kteremu pribaluji navigaci.

  • Když seš tak nenáročnej, tak jak je libo. Já chci od telefonu trochu víc…

 6. Martin II (neregistrovaný)

  Trochu polemiky s autorom:

  „Mnoho odborníků se domnívá, že Nokia hraje záměrnou hru s ohněm.“ >vela takych nie je. To s tym „mnoho“ si dotvoril autor.

  „Vyklízí bitevní pole a stahuje se do nižšího segmentu, kam se Apple s cenou nedostane.“

  >Nepravdive tvrdenie. Nokia sa nikam nestahuje. Nokia 1020 urcite neporporuje Vase tvrdenie a teraz na jesen sa predstavia dalsie telefeny a rozhodne nebudu patrit do low-end segmentu. Nokia bude mat aj nadalej zastupenie vo vsetkych segmentoch.

  • Stejně tak jako formulace „Na americkém i indickém trhu považují prodejci řady Lumia 7XX, 8XX a 9XX prakticky za mrtvé.“

   Totální a nepodložená hloupost. Jaktože Jiří Hrma, který se netají tím, že WP moc v lásce nemá, dokáže napsat pěkný a objektivní článek z nadhledem a David Podzimek ne?

   Masové rozšíření 520 je potřeba, protože je potřeba zejména rozšířit Windows Phone. Dokud bude WP na jednotkách procent, tak se ani vyšší modely prodávat nebudou.

   Však to samé Podzimek nedávno psal – je málo specifických aplikací (lokální banky apod.) a ty nepřibudou, dokud bude málo Windows Phone zařízení. A je daleko jednodušší a rychlejší ovládnout trh s levnými mobily než útočit na nejvyšší třídu. A u Nokie s tím rozdílem, že (jak psal Martin II) Nokia se ani v té vyšší třídě nenechá zahanbit – viz. Lumia 920 (víc jak půl roku starý model a přesto výbavou (a dnes i cenou) stále vyčnívá), Lumia 925 a přicházející Lumia 1020.

  • Souhlas, taky mě to trklo. Autorovy spekulace zabalené do laciného triku s neznámými „odborníky“, aby to vypadalo erudovaně.

   IMHO ta strategie Nokie uvedená na konci článku je taky nebetyčná blbost. Nokia nabízí cenově škálované portfolio od 520 až po vlajkovou 920/925. Prostě pokryla trh širokou cenovou nabídkou. To je celkem jednoduchý marketing, spíš než strategie.

 7. Oslík (neregistrovaný)

  Tento týden koupím dvě Lumie 520 dětem. Vybrali si žlutou a modrou.

  Jinak je divné, že se článek nese celý v duchu „Levné telefony zabíjejí výrobce“ zrovna když se i Apple chystá uvést „levný“ iPhone. (Samozřejmě nečekám, že za 4k.) Je to samozřejmě teoreticky pravda, ale prostě už i smartphony, s výjimkou specialit, jsou komoditou a kupují se podle ceny. To samé tablety.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Takže to není o tom, že by výrobci měli na výběr.

  • Tak samozřejmě, že zabíjejí, na levný přístroj musíš prodat adekvátně levné příslušenství, jsou tam menší marže, pokud výrobce sáhne i k levnějšímu návrh, vrátí se mu to ve větších nákladech na reklamační řízení, atd. Nokia/MS to zprvu chtěli zkusit ve vyšší sféře, ale trh je donutil jít níže. Moc z toho radost nemají, to si nemysli. Že by nějak plesali nad prodeji 520 apod. je samozřejmě nesmysl. Radši by tam viděli 920 apod.:-)

  • Tak samozřejmě, že by tam viděli radši 920. Snad každý výrobce by rád viděl svůj vlajkový model jako nejprodávanější. Ale jak říkám – v současné době to prostě bez těch levných telefonů nejde. Dostaly Android tam, kde je a o to samé se teď snaží WP a do jisté míry to dle spekluací zkusí i Apple…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jenže podle spekulací Apple nepůjde pod 10000,- Tedy opět útok na pole levných přístrojů zůstane jen na papíře, stejně jako iPad Mini „zaútočil“ na levné tablety.

  • Proto píšu „do jisté míry“ ;-)

  • Oslík (neregistrovaný)

   Na druhé straně – fakt jsem ani na vteřinu neuvažoval o tom, že bych dětem koupil Lumie 920. :-) I když hezky zlevnily.

   Čili v mém případě nejde o žádnou kanibalizaci, ale o expanzi trhu do další cílovky. Domnívám se, že lidé kupují mobily v určité cenové kategorii, málokdo přemýšlí o telefonu za 6k (L720) a koupí za 4k (L520), ledaže by měl najednou nečekaný výdaj a nemohl odložit koupi telefonu.

   Telefon je už příliš důležitá a příliš intimní věc denní potřeby. Není to věc, na které by chtěl člověk primárně ušetřit.

  • fo-ol (neregistrovaný)

   a ja to tak mel. uvazoval sem o 720 a nakonec poridil 520 :) nechal sem se znejistit WP hatery, tak sem zvolil pokusne nejlevnejsi pristroj (byt pro me osobne je absence svititka a kompasu kriticka a lepsi fotak bych taky uvital). mel sem svym pocitum z obcasnych setkani verit vic, WP jsou jednoznacne nejpritulnejsi system na trhu, radost pouzivat!

 8. To je dobře že se 520 daří. Sami jsme doma přispěli dvěma nákupy 520. Je zajímavé jak lidi nadhazujou displej na sluníčku. Ano leskne se a není to pravé ořechové, ale stačí jedboduše nahodit světlý motiv a je to o dost lepší. Navíc mám pocit, že někteří lidi tráví celý den jen na slunci. :-). Skutečné za ty peníze je to skvělý stroj i přes absenci blesku a přední kamerky.

 9. Nyte (neregistrovaný)

  520 je fajn model. Střeva téměř shodná se 720, displej větší než 620, jen holt ochuzená o pár vychytávek. Pro toho, kdo hledá smartphone za pár tisíc a nevadí mu WP, je to podle mě ideál…Problém je, že na něm Nokia prd vydělá. :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).