TOPlist

LEGO Movie Maker recenze: spojení kostiček a chytrého telefonu

LEGO náhledový

Kdo by neznal LEGO. Dánské kostičky si podmanily takřka celý svět a ani naše republika není výjimkou. Spousta dětí na plastových kostičkách vyrostla a další právě vyrůstá, proto popularita kreativní hračky nijak neklesá. I přesto se dánská firma musí chtě nechtě přizpůsobovat trendům dnešní doby, neboť chytré telefony jsou hračkou velmi lákavou.

LEGO movie maker official
S LEGO Movie Maker můžete rekonstruovat oblíbené scény z filmu

LEGO si ze svého technologického konkurenta hlavu nedělá a rovnou ho zakomponovalo do své nové stavebnice LEGO Movie Maker, která je ze sady tématicky navazující na na film LEGO příběh 2, který se z kraje letošního roku dostal do kin. Co moderní stavebnice nabízí? A pořád tak ukrutně bolí, když stoupnete bosou nohou na kostičku? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

LEGO Movie Maker: kostičky, kam se podíváš

Kdo někdy viděl nějakou stavebnici LEGO, patrně ho její obsah nepřekvapí. Uvnitř charakteristické kartonové krabice se nacházejí samotné dílky stavebnice v počtu 482 dílků, papírové kulisy a podrobný návod. Na krabici rovněž nalezneme dvě důležitá upozornění – stavebnice je určena pro děti od 8 let a balení neobsahuje chytrý telefon (to jen pokud by někteří doufali).

LEGO balení
LEGO Movie Maker a obsah balení

Samotný návod je poměrně snadno pochopitelný, nicméně především u nižších věkových hranic dětí rozhodně doporučuji asistenci rodiče. Hodně mě potěšilo rozdělení stavebnice na tři části, takže při stavění nebudete hledat ten správný dílek ve změti takřka 500 kostiček různých tvarů a velikostí.

Proces stavění LEGO Movie Maker: potrápí ruce i trpělivost

Vzhledem k návaznosti stavebnice na film LEGO příběh 2 nemůžete očekávat výraznou zásobu velkých a klasických kostiček, ale především těch drobnějších. To při stavění umí pořádně potrápit trpělivost nejednoho dospělého, nicméně děti se stavěním (díky menším rukám) jistě nebudou mít vážnější problémy.

LEGO stavění
Telefon netelefon, stále se jedná o klasické LEGO

Stavebnice je vnitřně rozdělená na tři části, ve kterých postupně stavíte natáčecí plac a rekvizity. Samotný plac je nejjednodušší, neboť obsahuje větší části. Nechybí k němu také papírový díl s dvěma různými pozadími připomínající scénu z Planety opic a pohádkový hrad (znalci filmu prominou) a také stylový držák na chytrý telefon ve stylu režisérského místa s možností pohybu a 3 různých pozic pro telefon.

Samotných rekvizit lze postavit více než dost. Konkrétně se jedná o Emmetovu buginu, Rexplorer a vesmírnou loď, v případě sestavitelných a pevných figurek se můžete těšit na válečnici Kitty, Hvězdu, Královnu Libovůle, raptora, mimozemského narušitele, Emmeta, Lucy, Rexe a Milou Mely.

LEGO akce
Rekvizit a figurek je v sadě opravdu dostatek

Po finálním sestavení mě překvapil počet zbylých dílů, které se nikde v návodu neobjevily. Těžko říct, zda se jedná o záměr, nebo jen omyl při kompletaci balení, nicméně jejich počet mě spíše utvrdil v tom, že LEGO chce chybějícím dílkům ve stavebnicích předejít za každou cenu.

Chytrá aplikace LEGO Movie Maker: režisérem snadno a rychle

Teď ale pojďme na to nejpodstatnější, co zajímá každého mobilního nadšence a děti každého věku, především ty odrostlejší. Ke stavebnici byla totiž vytvořena speciální aplikace Movie Maker, ve které si můžete vytvořit s oblíbenými postavami a kulisami z filmu svůj vlastní celovečerní snímek. Teda celominutový, abychom byli přesní.

Aplikace vás s ničím nezdržuje rovnou ze startu vám nabídne dva režimy snímání – natáčení videa pořizování fotografií. Tady začíná tvrdá práce režiséra a je jen na vás, zda bude snímek sestávat z dlouhých videozáběrů, rychle po sobě následujících fotografií či kombinaci obojího. Při fotografování mě potěšila průhledná vrstva posledního snímku na displeji, která napomáhá pozicování další fotky. Rozhodně palec nahoru.

Po natočení požadovaných záběrů se můžete směle vrhnout na přidání dodatečných efektů ve třech krocích. V prvním volíte hudební doprovod z několika motivů, jako například zpěv ptáků či zvuky upozorňující na nebezpečí. Vložit je můžete takřka kdekoli do filmu a klidně i více druhů najednou. Ve druhé části přidáváte efekty, jako jsou střelba mimozemské lodě či výbuch, a v poslední části nechybí zvukové efekty jako zlovolný smích, říhnutí nebo střelba.

LEGO režije
Stojánek na smartphone odvádí dobrou práci

Hotový film si můžete po dokončení v aplikaci rovnou přehrát. Snímek můžete také sdílet, přičemž tomuto procesu předchází schválení ze strany dánského výrobce. V aplikaci se zobrazují také sdílené filmy ostatních tvůrců, které mají proměnlivou kvalitu. Je škoda, že snímek nelze rovnou exportovat mimo aplikaci a například jej přehrát na televizi či nahrát na YouTube Kids, což se přímo nabízí.

LEGO Movie Maker recenze: spojení stavebnice a telefonu

LEGO Movie Maker je bezesporu dobrým přídavkem do obřího světa plastových kostiček, které je přímo určeno pro využití moderních technologií k obohacení zážitků při hraní a procvičování nejen jemné motoriky a kreativity v rámci fyzického světa, ale také toho digitálního. Za cenu okolo 1 000 korun se určitě nejedná o špatnou investici, pokud už nějakou zásobu lega doma máte.

LEGO krabice
Movie Maker je dobrý dárek nejen pro fanoušky filmové verze

Pokud doma žádné kousky stavebnice lega nemáte, nejedná se o vhodnou sadu pro začátek budování vlastní LEGO sbírky, především kvůli jeho chudosti co do různých typů základních dílků. Mobilní aplikace je bezpochyby solidní základ, nicméně v obsahu se špatně orientuje a výsledný film lze obtížně exportovat, což je škoda. Jako první vlaštovka spojení tradičních hraček a moderních technologií je to dobrá ukázka. A stoupnutí na kostičku lega pořád neskutečně bolí :-)

LEGO Movie Maker

Lego Movie Lego Movie Maker
8.2

Design a zpracování

8.7/10

Možnosti aplikace

6.6/10

Ekosystém

7.2/10

Zábavnost

9.0/10

Znovuhratelnost

9.3/10

Klady

  • postavičky a kulisy známé z filmu
  • zapojení moderních technologií
  • zábava pro malé i velké
  • minimální omezení pro kreativitu

Zápory

  • špatný základ pro sbírku
  • aplikace má spoustu limitů
  • málo klasických kostek
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku