Konzole Ayn Loki je pravý konkurent Nintenda Switch. Stojí méně než Steam Deck

ayn loki

Se svou konzolí Switch se Nintendo trefilo do černého. Ta kombinuje know-how získané díky Wii a Wii U s kapesními konzolemi z řady DS, což přináší hráčům unikátní zážitek, který konkurence nenabízí. O úspěšnosti jasně hovoří čísla – aktuálně drží s více než 107 miliony prodaných kusů páté místo v žebříčku historicky nejprodávanějších konzolí na světě.

You Haven't Seen Anything Yet.

Není proto divu, že se konkurenti snaží tento úspěch napodobit. Asi nejvíce se napsalo o Steam Decku, který kombinuje přenosnost s vysokým výkonem a možností si zahrát na cestách i AAA tituly. Steam Deck ale není konkurencí pro Switch v pravém slova smyslu, neboť jeho cílová skupina je zcela odlišná. To společnost Ayn je konkurování Switchi mnohem blíže.

ayn loki handheld windows
Ayn Loki slibuje cenově dostupné hraní PC her na cestách

Po uvedení přenosné konzole Ayn Odin, která je založena na Androidu, chystá výrobce novinku s názvem Ayn Loki. Ta nabídne operační systém Windows a celou řadu konfigurací, ze kterých si vyberou jak příležitostní hráči, tak ti nejvíce zapálení. Cenově dostupná varianta Loki Mini disponuje 64GB interní pamětí i procesorem Intel Alder Lake U, a to za příjemnou cenu 299 dolarů (cca 8 700 Kč s DPH). Vybavenější Loki nabídne procesor AMD Ryzen 5 6600U společně se třemi kapacitami úložišť: 64, 256 a 512 GB za 499, 599, respektive 699 dolarů (cca 14 500, 17 500 a 20 400 Kč s DPH). Pro náročné je k dispozici také Loki Max s AMD Ryzen 7 6800U a 512GB úložištěm za 799 dolarů (cca 23 300 Kč s DPH).Nintendo Switch OLED recenzeNepřehlédněte

Recenze Nintendo Switch OLED: drobná evoluce, která potěší

Design Ayn Loki se oproti předchůdci příliš nezměnil, jen upustil od rozložení tlačítek X, A, B, Y (jako využívá Nintendo) ve prospěch Y, B, A, X (tedy stejné jako Xbox), přičemž nechybí USB-C či 3,5mm audio jack. Jak si Ayn Loki povede ve srovnání se svými přímými konkurenty, je nicméně otázka – na rozdíl od Nintenda Switch nenabízí moře exkluzivních titulů a oproti Steam Decku postrádá bohatou knihovnu optimalizovaných her. Datum uvedení do prodeje Ayn Loki bychom se každopádně měli dozvědět již brzy.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku