Nintendo Switch se klepe strachy. Do kapesní konzole od Valve dostanete všechny hry ze Steamu

steam deck valve

Herní společnost Valve včera večer představila kapesní konzoli nazvanou Steam Deck. Jedná se o mobilní zařízení s výkonným hardwarem, na kterém si budete moci na cestách vychutnat vaše oblíbené herní tituly. O zásobu her rozhodně nemusíte mít strach, zařízení totiž pohání systém Steam OS, jehož součástí je i obchod Steam obsahující velkou spoustu populárních titulů.

Valve Steam Deck: oblíbené AAA hry sbalené na cesty

Nová konzole od Valve bude velkou konkurencí pro Nintendo Switch, avšak odlišností mezi oběma soupeři je více než dost. Zatímco Switch je unikátním transformerem s odnímatelnými ovladači, u Steam Deck je displej i ovladače součástí jednoho kusu.

Steam Deck 7

Prostředek vyplňuje dotykový 7“ displej s rozlišením 1280 × 800 pixelů (poměr stran 16:10), obnovovací frekvencí 60 Hz a maximálním jasem 400 nitů, po stranách pak najdete analogové herní kloboučky, směrová tlačítka, a dokonce i malé kapacitní touchpady. Pochopitelně nechybějí ani triggery na horní straně, a dokonce jsou přítomná ještě další 4 programovatelná tlačítka na zadní straně. Hry můžete ale ovládat i skrze dotykový displej nebo nakláněním samotného zařízení, a to díky instalovanému 6osému gyroskopu.

Steam Deck 2

Kromě ovládacích prvků a displeje najdete na vnější straně stereo reproduktory, slot na paměťové karty, sluchátkový jack a USB-C pro nabíjení. Konzole váží 669 gramů a má rozměry 298 × 117 × 49 mm.

Počítač převlečený za kapesní konzoli

Uvnitř konzole tepe počítačový hardware. Základem je 4jádrový procesor AMD založený na architektuře Zen 2 s taktem 2,4–3,5 GHz. O grafické operace se stará vlastní RDNA 2 čip s osmi výpočetními jednotkami o taktu 1–1,6 GHz.

Podle Valve si na této konfiguraci můžete užít nejnovější AAA hry, a to za velmi efektivního chodu, neboť TPU se má pohybovat mezi 4 až 15 Watty. Paměť RAM dosahuje kapacity 16 GB, úložiště můžete dostat v kapacitách 64, 256 a 512 GB; v prvním případě se jedná o eMMC, vyšší kapacity už jsou SSD.

Steam Deck 3

Na tomto hardwaru běží systém SteamOS 3.0, což je v podstatě upravený Linux s vrstvou Proton, která se stará o instantní překládání her navržených pro Windows. Na Valve Steam Deck tak můžete hrát prakticky jakoukoliv hru z vaší Steam knihovny, poté hraní přerušit a pokračovat například na počítači. A nebo můžete kapesní konzoli připojit přes dokovací stanici (vlastní nebo oficiální) k monitoru (až 8K při 60 Hz nebo 4K při 120 Hz), klávesnici a myši a hrát jako na běžném počítači.

A pokud se vám bude zdát nabídka obchodu Steam omezená, můžete si hry do konzole stáhnout bokem nebo prostřednictvím jiného linuxového obchodu. A nejen linuxového; na konzoli jde údajně nainstalovat i systém Windows.

Valve Steam Deck si bere energii z 40Wh baterie, která má zařízení udržet při hraní 2 až 8 hodin, záleží na tom, jak náročnou hru zrovna hrajete. O nabíjení a „kabelovou“ komunikaci s okolím se stará port USB-C 3.2 Gen 2, bezdrátovou komunikaci poté zajišťuje Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.

Cena a dostupnost

Valve Steam Dock půjde do prodeje v prosinci letošního roku, ovšem už dnes si v obchodě Steam můžete konzoli předobjednat (a zaplatit zálohu).

  • cena 64GB varianty činí 419 EUR (asi 10 700 korun)
  • prostřední 256GB verze přijde na 549 EUR (asi 14 900 korun)
  • nejvyšší model s 512GB pamětí zakoupíte za 679 EUR (asi 17 500 korun)

S konzolí dostanete i speciální pouzdro k přenášení, u dvou vyšších modelů získáte navíc exkluzivní profilový balíček na Steam Community. Pokud si zakoupíte nejdražší model, dostanete ještě speciální téma virtuální klávesnice a speciální protiodleskovou úpravu displeje.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku