Domů » Bleskovky » Konečně kompaktní Android? Asus chystá „prcka“ se Snapdragonem 888

Konečně kompaktní Android? Asus chystá „prcka“ se Snapdragonem 888

Apple iPhone 12 mini měl být prodejním trhákem. Dlouhou dobu jsme totiž slyšeli fanoušky, kteří chtěli vrátit zpátky kompaktní telefony. Jenže zmenšená verze iPhonu 12 se údajně prodává tak špatně, že Apple zvažuje ukončení jeho výroby. Představení tohoto „prcka“ v minulém roce však v některých společnostech zanechalo dojem, že menší telefony opět zažijí boom. Kromě Sony by to podle posledních zpráv mohl být i nečekaný konkurent – tchajwanský Asus.

iphone 12 12 mini
iPhone 12 mini se z aktuální řady prodává nejhůře. Apple dokonce plánuje zrušení výroby, Android chystá konkurenci.

Tip: Recenze iPhone 12: nejvýhodnější z celého kvarteta

O Sony již nedávno kolovaly spekulace, že by se mohla vrátit řada Compact. Fanoušky však zklame informace, že by mělo jít o základní smartphone a žádné špičkové parametry tak novinka od Sony pravděpodobně nedostane. Asus, který působí spíše v teritoriu obřích telefonů, se však chystá jít cestou, kterou předtím vyšlapalo Sony – kompaktní rozměry a vlajkové specifikace včetně nejvýkonnějšího čipsetu.

Asus ZenFone mini: Snapdragon 888

Asus má s výrobou telefonů nemalé zkušenosti a řada ROG se řadí mezi ty vůbec nejlepší herní smartphony na světě. Na „běžné“ uživatele cílí řada ZenFone, která je známá nejvýkonnějším procesorem a relativně příznivou cenu. Pro letošní rok se kromě ROG Phone 5 se dvěma displeji a ZenFone 8 Pro chystá také ZenFone mini.

Název jasně naznačuje, že se bude jednat o kompaktní telefon. Bohužel však neznáme přesné rozměry, které by nám dokázaly odhalit, jak malý ve skutečnosti bude. Víme však, že by měl pod kapotou nabídnout Qualcomm Snapdragon 888. Výkonem se tak bude řadit ke špičce.

ZenFone 7 bily
Loňský Asus Zenfone 7 Pro nabízí 6,7palcový displej. Velikost displeje u ZenFone mini je zatím neznámou.

Podle interních zdrojů by měl být tento kompaktní model zásadním počinem mobilní divize Asusu v roce 2021 a na trh by měl přijít po ROG Phone 5. Ten by měl být představen v nejbližších týdnech. ZenFone mini by měl hrát klíčovou roli i v restrukturalizaci mobilní divize.

Loňský rok se totiž tchajwanskému výrobci moc nepovedl a výsledky zůstaly za očekáváním. Pokud se iPhone 12 mini neprodává dobře, Apple zvažuje jeho ukončení a poptávka po malých smartphonech obecně stále klesá, kompaktní model Asusu zřejmě moc nepomůže. Může se ale stát, že Asus vytáhne eso z rukávu v podobě velmi lákavé cenovky.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

17 komentářů

 1. Není se čemu divit, že Asus nikdo nekupuje, přitom se jedná o perfektní mobily. Jenže ZF6 nemá ani po dvou letech Volte a VoWifi a to samé ZF7 !! A to se začíná vypínat třeba u vodafone v březnu 3G síť, jsem zvědav jestli budou volat v 2G síti…

  • Přesně tak, ať se jdou zahrabat. Před dvěma lety jsem kupoval 5Z s tím že to snad bude VoLTE a VoWifi podporovat, když to má top SoC. A ani po dvou a půl letech ani jedno nepodporoval. Před pár týdny mu pár měsíců po konci záruky odešla eMMC, takže nadobro umřel. Oprava prý stojí jako ¾ nového telefonu. Ať se jdou zahrabat, ASUS už nechci ani vidět. Samsung je úplně jiná liga.

  • jak tohle vlastně je? To, že nějaký model v CZ síti nepodporuje VoLTE/VoWIFI/5G, přestože v zahraničí na stejném modelu tyto typy sítí stejný model umí, jde na vrub operátorovi, nebo výrobci telefonu?

  • Je to problém na straně výrobce, ten to ale rád hází na operátory.

 2. pro Honza: co z toho mají výrobci telefonů, že jejich model nepodporuje v některých sítích VoLTE/5g apod? Musí třeba pro každou síť zvlášť procházet nějakou certifikací, že se jim to na malých trzích nevyplatí? Já jsem tedy taky podezíral operátory, že zkrátka modely, které sami nemají v nabídce, do systému nepustí. Když si dovezu z ciziny model, který se tu prodává, tak vše funguje, ale jakmile mám nějakou exotikou, tak výše zmíněné nefunguje. Jedině root a úprava.

  • Žádnou certifikací procházet nemusí. Stačí když to v telefonu zapne a pro jednotlivé operátory dá do databáze příslušné parametry. Nic na tom není, ale většině je to stále jedno tak na to někteří jako např. ASUS zvysoka kašlou. Teď narychlo aktualizací pouštěli VoLTE na 5Z a novějších v USA kde se vypíná 2G a 3G. V ČR to nepovolí evidentně nikdy. Já už s nima ztratil trpělivost, šel jsem do Samsungu a vůbec toho nelituju. VoLTE i VoWifi u TMO i O2 funguje bez potíží, takže se konečně dovolám.

  • Díky za objasnění.

  • Bohužel implementace hlasu v LTE je naprosto zvrtaná. Měla to být povinná součást jako u 2G a 3G, ne jen volitelná. Takhle se to šíří dost pomalu a bere se to spíš jako podružná funkce.

 3. Tohle bude mít určitě větší úspěch, než iPhone 12 mini.

  • A tobě se bude líbit, že budeš volat jen v 2G sítí?

  • Prosimtě pubeťáku, vtipný to bylo, ale končíme. Nemusíš se tu za mě vydávat.

  • Jako že to po 2G mluví potišeji? Nebo to komolí cestou slova? Nebo to má menší dosah a větší spotřebu? (ne, ty poslední dvě věci vlastně naopak, pokrytí I výdrž větší)… A vůbec, vy ještě někdo voláte a SMSkujete mimo sociální sítě? Tak si pořiďte tlačítkovou Nokii, geronti ;-)

  • Ja myslim, ze se za tebe vydava Xzeit. To je ted nejvetsi mistni sasa, ktery ma frustraci z Applu.

 4. @xixao Na fůře míst není signál a tam je VoWifi záchrana. Chtěl bych vidět jak bys mluvil kdybys byl doma bez signálu. Už chci vidět třeba řidiče PPLka jak ti volá přes (a)sociální sítě.

 5. nevím, nevím...

  Fandím značce Asus jako takové, a jsem celkem zvědav, do jaké míry bude kapesní verze kompromisním řešením té hlavní – tedy jestli půjde opravdu o nějakou zmenšeninu, nebo o docela jiný model.

 6. „Jenže zmenšená verze iPhonu 12 se údajně prodává tak špatně, že Apple zvažuje ukončení jeho výroby.“
  No toho jsem se bál, že Apple po úspěchu malého iPhone SE 2020 nasadí nějakou zmenšeninu vlajkového modelu a vznikne LOGICKY průser, protože proč? Ano, přesně tak, protože cena… a tím se naděje, že se na světě objeví menší telefony, rozplynula jak pára nad hrncem 🙄

  • Ale na světě jsou i malé telefony. Respektive jedna značka dělá jeden malý model. A to zhruba tak odpovídá poptávce na trhu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).