- Britští vědci testují výrobu solární energie ve vesmíru
- Vyvinuli novou technologii solárních článků
- Panely s touto technologií jsou levnější a lehčí
Každý rok padají teplotní rekordy, ledu na Antarktidě neustále ubývá, a tak snad není nikdo, kdo by si nevšiml, že se s klimatem naší planety něco děje. Vědci se takzvanou klimatickou změnou zabývají již několik let a neustále se snaží přicházet s novými řešeními. S jedním takovým nyní přišel tým z univerzit v Surrey a ve Swansea ve Velké Británii.
Solární energie z vesmíru
Výzkumníci se podívali na jednu z možností výroby obnovitelné energie, kterou jsou solární elektrárny, a pokusili se odstranit její velkou nevýhodu v podobě závislosti na dobrém počasí a dostatečném slunečním svitu. A rozhodli se zjistit, zda by ve skutečném světě obstála myšlenka výroby solární energie na speciálních družicích obíhajících Zemi.
Konkrétně sledovali výkon solárních panelů instalovaných na družici po dobu šesti let a 30 000 obletů. Zjistili, že je skutečně možné vyrobit dostatečně levné a lehké solární panely, které mohou vyrábět energii ve vesmíru.
„Jsme velmi potěšeni, že mise navržená na jeden rok stále funguje i po šesti letech,“ uvedl profesor Craig Underwood, emeritní profesor kosmického inženýrství v Surrey Space Centre na Surreyské univerzitě. „Tyto podrobné údaje ukazují, že panely odolaly radiaci a jejich tenkovrstvá struktura se v náročných tepelných a vakuových podmínkách vesmíru nezhoršila.“
Nová technologie solárních článků
Pro účely studie vyvinuli vědci z univerzity ve Swansea nový typ technologie solárních článků využívající telurid kadmia. Tvrdí, že ve srovnání se současnými alternativami mohou tyto panely pokrýt větší plochy a jsou lehčí, výkonnější a relativně levné na výrobu.
V Surrey mezitím vyvinuli přístroje, které měřily výkon těchto panelů na oběžné dráze. Samotná družice byla navržena a postavena ve vesmírném středisku v Surrey ve spolupráci s inženýry-stážisty z Alžírské vesmírné agentury (ASAL).
Shromážděná data neprokázala žádné selhání materiálu či zhoršení vlastností solárních článků, nicméně jejich výkon se v průběhu času snižoval. Přesto badatelé věří, že prokázali „základní spolehlivost“ pro použití této technologie ve vesmíru.
Vesmírné elektrárny budoucnosti
Podle profesora Underwooda by tato technologie mohla vést k vzniku velkých a levných solárních elektráren ve vesmíru, které by bezdrátově přinášely čistou energii lidem na Zemi.
Nezapomínejme, že sluneční světlo nad zemskou atmosférou je průměrně desetkrát intenzivnější než dole na Zemi a není ovlivněno počasím. Toto řešení by tedy bylo i efektivnější než ta současná, pozemská.
Přestože ještě nejsou odstraněny všechny problémy bránící této myšlence v její realizaci, řada zemí po celém světě usiluje o takzvanou vesmírnou solární energii (SBSP), přičemž Evropská vesmírná agentura (ESA) pracuje na vlastním projektu nazvaném Solaris. Největším problémem projektu ale zůstává to, jak energii z oběžné dráhy dostat zpět na Zemi.