Konec Lightningu na jablečných tabletech se blíží. Základní iPad na podzim dostane USB-C

ipad mini 4

Základní iPad působí v současné tabletové nabídce Applu poněkud zastarale. Jako jediný z ní stále ještě disponuje starým designem s širokými rámečky okolo displeje, domovským tlačítkem a také portem Lightning. S tím vším by ale letos na podzim mohl být konec.

new ipad 102 9 gen 1

Podle exkluzivních informací serveru 9to5Mac chystá Apple u základního iPadu omlazovací kúru. 10. generace tohoto oblíbeného tabletu by se měla dočkat Retina displeje, kterému navíc zřejmě naroste úhlopříčka. Redakce zmíněného serveru spekuluje o zvětšení na 10,5 nebo 10,9″, s čímž by pravděpodobně přišla i změna designu v podobě ztečení rámečků okolo displeje a odstranění domovského tlačítka. Tuto proměnu ale zdroj zatím označuje pouze za pravděpodobnou, nikoliv jistou.apple ipad lineupNepřehlédněte

Nový iPad a iPad mini: vylepšený design a sázka na příznivou cenu

S čím však údajně počítat můžeme, je výměna Lightningu za rozšířenější USB-C. Na něj postupně přešly všechny jablečné tablety, takže se tato změna jeví jako logická, zvláště pak když Evropská komise nutí výrobce k postupnému nasazování USB-C na všech mobilních zařízeních.

Díky USB-C by se schopnosti základního iPadu mohly značně rozšířit, například by jej bylo možné připojit k externímu displeji. Záleží však, zda by Apple některé funkce softwarově neomezil. Přeci jen chystaný iPad by neměl disponovat tak velkým výkonem jako jeho dražší sourozenci – Apple se do něj chystá nasadit čipset 14 Bionic z roku 2020. S tímto čipem by iPad dostal nejen podobný výkon jako rodina iPhonů 12, ale také (volitelnou) podporu 5G konektivity.Apple Prefer Lightning Over USBNepřehlédněte

Sbohem, Lightningu! Do konce roku 2024 musí všichni výrobci přejít na USB-C

Nový iPad by měl být představen letos na podzim, možná už v září společně s novými iPhony.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku