Sbohem, Lightningu! Do konce roku 2024 musí všichni výrobci přejít na USB-C

Apple Prefer Lightning Over USB

Ještě před pár lety byla roztříštěnost nabíjecích konektorů velký problém, avšak postupem času se víceméně všichni výrobci shodli na využívání standardu USB-C. Jedinou výjimkou byl tradičně Apple, který se u některých svých produktů stále drží zuby nehty vlastního konektoru Lightning. Dnes však začalo odpočítávání do jeho zániku – Evropská komise i Evropský parlament se shodly na přijetí zákona, který nařizuje výrobcům určité spotřební elektroniky využívat jednotný standard USB-C.

usb c microusb lightning jack kabel cable unsplash
S roztříštěností konektorů na území Evropské unie je definitivně konec

Nařízení vstoupí v platnost na podzim roku 2024, přičemž jednotným konektorem budou muset být opatřeny všechny smartphony, tablety, čtečky, sluchátka, herní konzole, reproduktory či fotoaparáty prodávané na území Evropské unie. Nařízení se pochopitelně týká pouze nově uváděných zařízení, tudíž ta aktuálně prodávaná nebudou muset podstupovat změnu. Od vstoupení nového nařízení v platnost mají výrobci lhůtu 40 měsíců na to, aby s jednotným konektorem byly kompatibilní také všechny notebooky.

Souhlasíte se zavedením jednotného konektoru pro elektronická zařízení?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Kromě zavedení jednotného standardu dostanou zákazníci na výběr, zda chtějí přístroj zakoupit s adaptérem v balení, či bez něj, a výrobci rovněž budou muset zpřístupnit technologie rychlého nabíjení, aby mohli zákazníci nabíjet svá zařízení jakoukoli kompatibilní nabíječkou.

Cílem Evropské komise je zjednodušení nabíjení celé řady zařízení a snížení množství vyprodukovaného elektroodpadu. Údajně by se mělo ročně ušetřit až 250 milionů eur za nákupy adaptérů, což odpovídá přibližně 11 tisícům tun elektrického odpadu ročně.Apple Prefer Lightning Over USBNepřehlédněte

Blíží se konec Lightning konektoru? EU ho chce zakázat

Jaký máte na jednotný konektor názor vy, naši čtenáři? Hlasujte v anketě nebo nám dejte vědět do komentářů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku