TOPlist

Konec bezpečného systému iOS? EU chystá opatření, které se nelíbí nikomu

Naštvaný telefon Evropská unie
  • Apple musí poupravit některé funkce vycházející z Aktu o digitálních trzích
  • Nově například nebude mít možnost kontrolovat aplikace, které si uživatel stáhne
  • V praxi tak může iOS přijít o pověst extrémně bezpečné platformy

Apple se znovu dostává do křížku s Evropskou komisí (EK). V rámci aktualizace iOS 17.4 sice zavedl celou sadu křečovitých opatření povinných dle Aktu o digitálních trzích (DMA), i tak ale bude muset provést několik dalších úprav. Jedna z nich se týká instalování aplikací ze zdrojů třetích stran a Apple zde hraje o hodně – o bezprostřední ochranu samotných uživatelů.

iOS čeká další regulace

Věc se má takto: všechny aplikace, které bylo doposud možné spustit na iPhonech (zpravidla z App Store), musely projít speciální prověrkou, a jakmile dostaly ověření, bylo možné je naplno vpustit do systému. Dle vyjádření společnosti Apple je logické, aby podobným schvalovacím procesem prošly i alternativní obchody a aplikace v nich obsažené.



Mobilní volby v Evropské unii



Nepřehlédněte

Microsoft, Google a Apple se přizpůsobují DMA. Zde je další balík oznámených změn

Jenže to má dva velmi zásadní háčky. Tím prvním je, že Evropská unie (EU) si přeje, aby si mohli uživatelé iPhonů stáhnout aplikaci doslova odkudkoliv, třeba z webové stránky vývojářů. Pro stažení aplikace tak nebude třeba navštívit App Store, ale ani jiný obchod třetí strany. V takovém případě není v možnostech nikoho ověřit celý internet, pochopitelně.

Druhou překážkou je, že evropský regulátor chce Applu zakázat právo veta na to, jakou aplikaci si uživatel do mobilu smí nainstalovat, a kterou nikoliv. To je celkem zásadní, Komise tím pádem zakazuje Applu dbát o bezpečí uživatelů pro případ, že si z internetu stáhnou malware.

Přijdou iPhony o svou bezpečnost?

Namísto toho Evropská komise posazuje sama sebe do role ochránce spotřebitelů. „EK sdělila společnosti Apple, že v zájmu ochrany uživatelů nesmí aplikace notářsky ověřovat. Státní orgány jsou tedy ty, které budou muset zakročit, aby ochránily vývojáře aplikací a uživatele před riziky těchto aplikací třetích stran,“ shrnul na síti X právník Kay Jebelli.

Komise s pomocí vlád eurounijních států chce na vlastní pěst ochraňovat uživatele před hrozbami, které se mohou na internetu objevit. Co to znamená v praxi? Z mobilní platformy Applu se zřejmě postupně vytratí tolik ceněné zabezpečení, které bránilo uživatelům stahovat si do telefonu malware, podvodné aplikace, viry, pirátský obsah nebo falešné napodobeniny skutečných aplikací.

O tom, jaký potenciál v tomto ohledu EU a členské státy mají, můžeme jen spekulovat. Nutno však poznamenat, že dosavadní řešení Applu bylo rozhodně funkční alternativou k řešení v systému Android. Důkazem budiž studie o tom, o kolik je iOS bezpečnější než platforma Googlu.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku