Domů » Bleskovky » Kolik byste dali za pár pixelů? Tenhle CryptoPunk se prodal za téměř 140 milionů

Kolik byste dali za pár pixelů? Tenhle CryptoPunk se prodal za téměř 140 milionů

O tom, že je NFT fenoménem dnešní doby, se není potřeba dlouze rozepisovat. Umělecká díla zapsána do blockchainu některé z kryptoměn (nejčastěji ethereum) dokázaly pobláznit nejednoho investora. Jen málokterý z nich si totiž chce nechat uniknout „další velkou věc“, kterou může být právě NFT.

ethereum kryptomena blockchain cryptocurency crypto krypto virtualni mena unsplash
Ethereum je nejčastěji používanou kryptoměnou k nakupování NFT

Ačkoli kritizovat umění díky jeho komplexnosti není jednoduché, nad některými transakcemi zůstává rozum stát. Zatímco některá NFT mají k umění poměrně blízko, jiná jsou pro změnu jen změtí pixelů, kde bychom přidanou hodnotu hledali jen těžko.

CryptoPunk8857
CryptoPunk #8857

Jednou z nejznámějších kolekcí je bezesporu CryptoPunks, jež byla původně dražena v roce 2017. Od té doby se malé pixelové postavičky objevily i v nejznámějších aukčních síních, jako je například Christie’s, a jejich cena strmě roste.

Nepřehlédněte – NFT hýbe technologickým světem. Vybrali jsme aukce, které se vyplatí sledovat

Před několika dny se vydražil CryptoPunk #8857 za těžko uvěřitelnou částku 2 000 ETH (cca 143 milionů korun). Ačkoli se to může zdát jako obří částka, v rámci série CryptoPunks se nejedná o nejvyšší sumu.

O tu se postarala dvojice CryptoPunks #7804 a #3100, jež se shodně vydražily za 4 200 ETH (cca 300 milionů korun). Pro srovnání – CryptoPunk #9920, jejž vlastní Petr Mára, se aktuálně pohybuje okolo průměrné ceny 32 ETH (cca 2,3 milionu korun).

Nejdražší NFT se draží za miliardy korun

Vůbec nejdražším vydraženým NFT dílem je ale The First 5,000 Days od autora Beeple. Tomu se v aukční síni Christie’s podařilo své umění prodat za astronomických 42 329 ETH (cca 3 miliardy korun), přičemž vyvolávací cena startovala na 0,030 ETH. Jestli bude tato částka někdy pokořena, ukáže až čas.

NFT Beeple koláž
The First 5,000 Days

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Blázni. Bych jim vypnul všechny ty internety.

    • Co si budem říkat – zábava pro bohaté. Škoda, že ty jejich peníze nebudou nikdy využity na něco smysluplného.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).