NFT hýbe technologickým světem. Vybrali jsme kolekce, které se vyplatí sledovat

NFT Beeple koláž

Kdo se alespoň trochu zajímá o moderní technologie, jistě narazil na zkratku NFT (non-fungible token, neboli česky nezaměnitelný token). Pod těmito třemi písmeny se skrývají digitální dokumenty, které nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible-token“, tedy zaměnitelný token, je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč, a jedná se v podstatě o převod 1:1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k různým sběratelským předmětům či umění – každý z nich je originál a jejich hodnota časem může narůst do astronomických výšin, či naopak skončit v propadlišti dějin.

Ať už si o tomto fenoménu myslíte, že se jedná o skvělou investiční příležitost, nebo jen hodně nafouklou bublinu, rozhodně se vyplatí tento trend sledovat. Díky zápisu do blockchainu skrze kryptoměnu (nejčastěji ethereum) vám nakoupené dílo jen tak někdo nevyfoukne.

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení podle zákona č. 256/2004 sb. o podnikání na kapitálových trzích.

V tomto článku se nicméně nechceme věnovat tomu, jak NFT nakoupit či zda se jedná o vhodnou volbu právě pro vás. Jeho cílem je vypíchnout některé zajímavé aukce, které se v dohledné době chystají a které byste si neměli nechat uniknout, ať už se chystáte do NTF investovat či jen chcete pozorovat, kudy se tento trend bude vyvíjet.

Pudgy Panda

Od tří nadšenců z Bruselu pochází chystá série 9999 zavalitých pand. Ty se od sebe navzájem liší svými unikátními a ručně kreslenými prvky. 6800 kusů z kolekce je klasických (Pandaz), 2700 nabídne unikátní samurajský či pirátský styl (Pandaja) a pouze 499 nabídne pestré barvy, futuristické oblečení a další unikátní rysy – hodnota těchto Pandawa tedy bude nejvyšší.

nft pandas

Předprodej pro uživatele na white-listu začíná 22. září, veřejný prodej kolekce je naplánovaný na 26. září. Cena za jednu pandu byla stanovena na 0,045 ETH a na jednu transakci jich bude možné zakoupit maximálně 5. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

Internet Astronauts

Další zajímavou kolekcí jsou Internet Astronauts. Jedná se o 10 000 NFT s podobou astronauta a nejrůznějšími vygenerovanými doplňky. Tvůrci slibují všem držitelům možnost podílet se na dalším rozvoji tohoto NFT projektu skrze Space Center, což je bezesporu zajímavá možnost.

Jedná se zároveň o NTF výhradně z Internet Computeru neziskové organizace Dfinity a zároveň půjde o první prodej NFT na této platformě. Aukce začíná již 29. září pro ty, co jsou na white-listu. Veřejný prodej začne o několik dní později.

0xVampire

Kolekce 0xVampire láká na náhodně generované NFT postavičky vampírů žijících v blockchainu Ethereum. Všech 9999 postav je zkompilováno z více než 200 ručně malovaných částí, díky čemuž je každá postava unikátní. Jejich výhodou je, že může být přizpůsobena požadavkům zájemce – zatímco v základu nese každé NFT například název 0xVampire #001, úspěšný dražitel si svou postavičku může pojmenovat například Drákula a doplnit také krátký popisek, jenž se stane součástí každého díla.

0xVampire
0xVampire

Tým stojící za touto kolekcí vytvořil k celé aukci také malý příběh, který vás má více vtáhnout do světa 0xVampire: „Je rok 2025. Metaverse už není jen pouhý koncept. Lidé si zvykají na život ve virtuálním prostoru skrze svou NFT identitu. Svět se zdá být poklidný, stejně jako ve skutečném životě. Malá skupina je ale nakažena virem 0x, který je přinutil lačnit po krvi. Nazývají se 0xVampires.“ 

Zajímavostí je také roadmapa, která slibuje dražitelům výhody, pakliže se podaří naplnit jednotlivé milníky aukce. Například při prodeji 75 % NFT postav bude podle nich vytvořena videohra. Kdy půjde kolekce 0xVampire do aukce, není prozatím jasné, pravděpodobně se tak stane již v tomto týdnu (předprodej by měl odstartovat za dva dny).

Galaxy Eggs

I když by se podle názvu kolekce mohlo zdát, že jde o pomocníka do kuchyně od Samsungu, realita je zcela odlišná. Série čítá celkem 9 999 unikátních vajíček, které vytvořil umělec Gal Barkan (mrkněte se na jeho tvorbu, je opravdu zajímavá).

Některá díla uvnitř vejce obsahují různé světy, jiná jednodušší obrazce či předměty. Oficiální zahájení prodeje je naplánováno na 14. září od 18:00 našeho času. Ze všech, kteří si Galaxy Eggs zakoupí, bude náhodně vybráno 20 uživatelů, kterým autoři kamkoliv na světě pošlou tištěný plakát jejich díla v 10k rozlišení, navíc podepsaný přímo od Gala Barkana. Více informací najdete na oficiálních stránkách projektu, případně ve skupině na Discordu. Cena za jedno vejce byla stanovena na 0,085 ETH, nicméně stejně jako u dalších Open Sale je nutné počítat s dalšími poplatky (priority & gas).

Dark Zodiac

V rámci Dark Zodiac se tvůrci snaží o trochu jiný přístup – všech 3888 NFT je inspirováno čínským zvěrokruhem a jsou ručně vytvořené ve 3D nástroji. Nejedná se tak o náhodně generované NFT, na které láká spousta jiných kolekcí. Úspěšní dražitelé budou zapsáni v blockchainu Ethereum.

DarkZodiac
Dark Zodiac

Ačkoli jsou všechna NFT z Dark Zodiac unikátní a ručně vyrobená, také v rámci nich se nachází 6 tříd vzácnosti, které do budoucna budou hodnotu těchto děl ještě více zvyšovat. Tvůrci se rovněž chtějí postarat o férovou distribuci s pomocí balíčků, které budou obsahovat 3 náhodná NTF z kolekce. Jeden balíček by měl stát 0,5 EHT + poplatky. Aukce Dark Zodiac začne již 18. září.

OmniMorphs

Další kolekcí, kterou se podle nás vyplatí v dohledné době sledovat, je OmniMorphs. Ta nabízí 10 000 unikátních, ručně malovaných avatarů, kteří budou následně zapsáni v blockchainu Ethereum. Kromě uměleckých NFT mají autoři v plánu rozvíjet projekt také v budoucnu, což by mohlo hodnotu tohoto NFT navýšit.

OmniMorphs
OmniMorphs

Cena jednoho NFT OmniMorphs je stanovena na 0,08 ETH a s úspěšnou transakcí získáte na daný obrázek kompletní práva. Aukce tohoto NFT začíná již 16. září.

CrazySuitcases

Poslední zajímavá kolekce NFT nese název CrazySuitcases. Jedná se o 10 000 obrázků bláznivých kufrů, které podle autorů odkazují na nemožnost cestovat během pandemie COVID-19. Zajímavým přídavkem je možnost přidat k vydraženému NFT zavazadlový štítek, které půjdou zakoupit v listopadu za cenu 0,01 ETH, případně půjdou směnit v poměru 1 NTF CrazySuitcase za 3 štítky (nikoli však obráceně).

Datum spuštění aukce prozatím nebylo oznámeno, nicméně cena jednoho CrazySuitcase bude 0,03 ETH. Co rozhodně stojí za zmínku je štědrý systém milníků – vlastníci alespoň jednoho NFT CrazySuitcases mohou například po překonání 50 % vyhrát další obrázek zdarma či po dosažení 100 % dostane deset držitelů NTF CrazySuitcases od pořadatelů 1 ETH.

Pohybujete se ve světě NFT a zaujala vás některá ze zmíněných aukcí, nebo je pro vás tento segment velkou neznámou? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku