- Apple rozšiřuje program domácích oprav iPhonů
- Od letošního podzimu bude možné využívat i díly z použitých iPhonů
- Nesmí však být označené jako kradené či ztracené
- Podmínka párování dílů zůstává nezměněna
Apple už od roku 2021 provozuje program Self Service Repair, který umožňuje provádět opravy iPhonů a Maců v domácích podmínkách s použitím originálních součástek, od konce minulého roku je tato služba dostupná i v České republice. Dosud bylo možné k domácím opravám jablečných zařízení využívat pouze nové originální díly, v tomto týdnu Apple oznámil novinku, která celý proces učiní ještě o něco levnějším a udržitelnějším.
K opravám iPhonů i použité součástky
Od letošního podzimu nebude nutné k domácím opravám využívat pouze nové díly, ale i použité, což bude mít velmi pozitivní vliv na životní prostředí – tímto způsobem se totiž výrazně prodlouží doba využití každé komponenty, opravy by také mohly být levnější. Použité součástky mají poskytovat plnou funkčnost a bezpečnost jako nové díly, a to díky tovární kalibraci.
Apple nastavil systém oprav tak, aby u opravovaných iPhonů zabezpečil soukromí a zabezpečení uživatelů, z tohoto důvodu ponechává ve hře tzv. párování, tedy proces potvrzení o tom, zda je opravovaný díl pravý či nikoliv. Tato verifikace si v minulosti vysloužila kritiku třetích stran (mimo jiné i společnosti iFixit), avšak viceprezident Applu pro hardwarové inženýrství John Ternus ji obhajuje.
Podle jeho slov párování neslouží k tomu, aby blokovalo funkčnost některých dílů, ale aby zajistilo maximální zabezpečení a kvalitu. Uživatel musí mít jistotu, že například u výměny Touch ID nebo Face ID dostal skutečně originální díl, a nikoliv podvrženou součástku, která by jej mohla připravit o data. U ostatních dílů je pak důležitá kalibrace.
I když se tento účel dá pochopit, může ještě dojít k určitým dílčím změnám, minimálně v některých koutech světa. V americkém Oregonu byla například přijata legislativa, která párování zakazuje, je tedy možné, že v tomto státě bude muset Apple nastavit jiná pravidla.
Aby Apple alespoň částečně proces oprav zjednodušil, přestane při objednávání dílů vyžadovat sériové číslo zařízení, výjimkou je pouze situace, kdy je zapotřebí vyměnit základní desku.
Komponenty z kradených iPhonů fungovat nebudou
Apple má rovněž nastavený mechanismus, aby k opravám iPhonů nemohly být znovu použity součástky z kradených nebo ztracených zařízení. K tomu poslouží funkce Activation Lock, která zjistí, zda použitý díl náhodou nepochází ze zařízení s aktivovaným zámkem aktivace. Pokud ano, bude kalibrace tohoto dílu omezená.
Transparentní historie oprav
Součástí nastavení systému iOS je možnost zobrazit si historii oprav, díky čemuž mají majitelé telefonů koupených z druhé ruky přístup k „servisní knížce“ daného zařízení. Tento seznam bude letos na podzim rozšířen – z databáze se bude možné dozvědět, jestli byl díl použitý k opravě nový nebo použitý.
Apple nicméně zatím neuvedl, zda bude mít zákazník (ať už servis, nebo člověk) na výběr, jestli si k opravě svého iPhonu objedná novou či již použitou součástku.