Domů » Články » Je BlackBerry na prodej? Nově sestavený tým zkoumá strategické možnosti společnosti

Je BlackBerry na prodej? Nově sestavený tým zkoumá strategické možnosti společnosti

Vedení BlackBerry sestavilo výbor, který má zkoumat budoucí strategické možnosti společnosti na trhu. Jednou z možností je prodej, jak moc je ale uskutečnitelný a dokáže firmu zachránit?

Po delší době relativního ticha a spíše poklesu zájmu kolem sebe společnost BlackBerry rozpoutala poměrně velké mediální vlny. Na svém webu vydala oficiální tiskovou zprávu ohledně možných cest, kterými se hodlá v budoucnu vydávat. Největší pozornost si zasloužila část, ve které je zmíněna možnost prodeje společnosti; média v tomto obratu spatřila senzaci a záhy už na čtenáře ze všech stran vyskakovaly nadpisy o tom, jak to v BlackBerry „zabalili“ a firmu prodávají. Pojďme se ale raději soustředit na holá fakta a nechme tentokrát bujnou fantazii dřímat.

Prodej společnosti: Fakta versus fikce

Nebudeme pochopitelně rozebírat celou tiskovou zprávu slovo od slova, soustřeďme se ale na ústřední část, která vyvolala onu mediální bouři, volně přeloženo:

„BlackBerry oznamuje, že členové představenstva vytvořili speciální výbor, jehož cílem je zkoumat strategické alternativy, které by vedly ke zvýšení hodnoty společnosti za účelem zrychlit rozvoj platformy BlackBerry 10. Tyto alternativy by mohly (sic) mimo jiné zahrnovat spolupráci formou Joint Venture, strategická partnerství či aliance, prodej společnosti nebo další možné transakce.“

Ano, v tiskové zprávě se připouští, že vedení zvažuje jako řešení i prodej společnosti, nicméně dosud nebylo řečeno, že se zaobírají prioritně touto možností, natož aby padla konkrétní jména. Zástupci kanadského výrobce chytrých telefonů se minulý týden sešli na obchodním jednání se soukromou americkou společností Silver Lake Partners, dle vyjádření Američanů se ale navzdoru spekulacím během schůze neprobíralo odkoupení či jiné transakce.


Mike Lazaridis a Jim Balsillie: Bývalí co-CEO Research In Motion příliš dlouho spali na vavřínech

Revoluce je krokem vpřed, přichází ale pozdě

Bylo by na pokraji jasnovidectví debatovat o tom, zda by BlackBerry odkoupení pomohlo překonat aktuální potíže, které plynou především ze ztráty zájmu trhu (ať už se bavíme o korporátní či komerční sféře). Thorsten Heins se sice snaží vést jakousi interní revoluci, společnost začala konečně naslouchat potřebám uživatelů a nabízet jim to, po čem volají. Problém vidím ale především v tom, že tato revoluce měla přijít už dávno; zatímco Apple spustil představením svého iPhonu obrovský trend dotykových multimediálních telefonů, který se šířil světem jako lavina, dvojice co-CEO tehdejšího Research In Motion (Lazaridis a Balsillie) velice dlouho a mocně spali na vavřínech a společnost živila setrvačnost předchozích úspěchů a především příjmy z korporátní sféry, která na technologické novinky nereaguje zdaleka tak dynamicky jako běžní uživatelé.


Thorsten Heins: Kanadský „Che Guevara“ se snaží postavit BlackBerry na nohy, má na to ale dostatek času?

Nová platforma BlackBerry 10 sice nabízí obrovský potenciál pro oba trhy, přichází ale v době, kdy se kvůli trendu BYOD (v překladu „Přineste si své vlastní zařízení“) z firemních zákazníků stali běžní uživatelé, za které už služební telefon nevybírá hromadně vedení. Ti pak spolu s většinou technologických nadšenců odešli za voláním konkurence, jež se dokázala dříve přizpůsobit poptávce, a zasloužit si opět jejich zájem a důvěru není zdaleka jednoduchý úkol, ale spíše běh na dlouhou trať.

Akciová společnost není továrna na čokoládu, nejde tak snadno prodat

V posledním oddílu se zaměříme na praxi a skutečnou pravděpodobnost prodeje BlackBerry v současném stavu. V nejmenovaném českém médiu se objevil poněkud úsměvný titulek „Majitel BlackBerry uvažuje o prodeji podniku“. Kdo je ale jeho majitelem? Je jím snad Thorsten Heins nebo nějaký tajný mocnář, který se během vyjížďky na jachtě rozhodl prodat jeden ze svých podniků? Kdepak. BlackBerry je v první řadě akciová společnost, její hodnota i osud jsou rozděleny na stejné podíly, kterým se říká akcie a nákupem libovolného počtu takových akcií se stáváte v podstatě spolumajitelem, nebo lépe řečeno podílníkem podniku.


Společnost BlackBerry není majetkem jednoho člověka, ale podílem všech akcionářů

Právo prodeje akciové společnosti připadá na její představenstvo a vlastníky, tedy akcionáře, nebo chcete-li investory. Při celkovém počtu akcií, který v případě BlackBerry tvoří přes půl miliardy kusů, si dovedete snadno odvodit, že prodej není rozhodnutím jednoho „majitele“. Další problém je v tom, že kdokoliv by měl zájem takovou společnost koupit, musel by nejprve vyplatit všechny akcionáře. Matematiku nechám na vás, ale při zmíněném počtu akcií a ceně 11 dolarů za kus (dnešní údaj) se dostáváme na částku, kterou bude málo kdo schopen a hlavně ochoten vyplatit aniž by ohrozil vlastní konkurenceschopnost a existenci, nemluvě o tom, že se při takových transakcích většinou vyplácí i prémiová procenta navíc jako „odškodné“ investorům.

Závěrem: Mnoho povyku pro nic

Mimo finanční stránku nesmíme zapomínat i na to, že BlackBerry provozuje i rozsáhlou síť vysoce zabezpečených datových serverů, čehož využívají jednak další společnosti, které ještě nezanevřely na ostružinové telefony, ale i vlády několika světových velmocí včetně USA nebo Kanady, a je velice nepravděpodobné, že by západní Amerika nechala tato data skluznout jen tak například do rukou asijského mobilního giganta jménem Samsung. Navíc pokud se opět vrátíme k tiskové zprávě, zjistíme, že v ní nebylo řečeno vlastně nic konkrétního. Podobné oznámení jsme slyšeli už před rokem, kdy si vedení BlackBerry najalo odborníky z finanční sféry – společnosti J.P. Morgan a RBC Capital Markets, aby jim pomohli hledat alternativy. Stejně tak kolem toho prohlášení bylo mnoho povyku, ale jak sami vidíte – ani po roce se v tomto směru nic zásadního nestalo.


Společnost BlackBerry by sice přesunem do soukromého sektoru unikla před tlakem investorů a médií a získala by potřebný čas na dokončení své interní revoluce, problém je ale v tom, že spolu s tlakem by značně opadl i zájem médií a na výsledky jejich práce by pak už nikdo nemusel být zvědavý. Tím chci říci, že prodej společnosti nemusí jednoznačně vést k její záchraně a tak obrovské a náročné transakce se rozhodně nedějí ze dne na den.

Michael Dell se snaží takový přesun prosadit už nejméně půl roku, nicméně akcionáři stále jednohlasně říkají NE. Je vcelku reálné, že vedení BlackBerry chtělo touto tiskovou zprávou pouze utnout šířící se spekulace a trochu poškádlit investory, konec konců díky takovému mediálnímu rozruchu povyrostla cena akcií BlackBerry během jednoho dne o 10 %.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

34 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Blackberry mam rád, jsou mi sympatičtí. Bohužel pro ně je tu relativně silná konkurence od Microsoftu a Nokie, které si myslím že nedokážou odolat :-(

  • Michael (neregistrovaný)

   Ač nejsem „nokiář“, tak Vám musím v tomto dát za pravdu. Nokia i s kontroverzními Win 7 a 8 udělala obrovský kus práce a je to znát, chrlí jednu novinku za druhou a ve střední třídě má velmi příznivou cenovou politiku (do 4.-5.000,-Kč), což se o BB říci nedá. S cenou u Z10 a Q10 hrubě přestřelili, jen v mém okolí několik lidí o nových telefonech BB vážně přemýšlelo, ale ve finále je dokonale odradila cena, ta je skutečně přemrštěná.

  • Ale kdyby tak ještě Nokia udělala pořádnou Lumii, to znamená s HW klávesnicí – to by bylo bomba!

  • Martin II (neregistrovaný)

   No urcite Nokia s Microsoftom nie je silna konkurencia. Silna konkurencia je Android, vazna konkurencia iPhone a slaba konkurencia je Nokia/MS. To ze novinari radi pisu o boji o tretie miesto, neznamena ze Nokia je silna konkurencia. Vacsina byvalych majitelov BB zariadeni presla k Androidu a iPhonu.

  • To plati prakticky o jakemkoliv vyrobci – kdyby nekdo zacal prodavat mobil alespon stredni tridy s klavesnici, mel by o prodeje postarano, byt by neprekonal iPhone.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Neměl. BB asi brzy nabídne mobil střední třídy s klávesicí s BB10 (mobil vyšší třídy už prodává) a stejně to nebude bomba, uvidíte.

 2. Michael (neregistrovaný)

  BlackBerry nezanikne, na to je příliš velké, finančně zdravé a má příliš mnoho klientů (desítky, možní i stovky milionů) po celém světě. Bude velmi zajímavé sledovat, jakou cestou se BlackBerry vydá, byla by to nesmírná škoda, kdyby tato platforma zanikla. Držím palce BB :0)

  • No, bohužel, BB OS 10 je narychlo zpráskaný a nejen to, není dokončený… Z QNX si udělali molocha, (pěkný rozdíl mezi PlayBook OS a BB OS 10). Nebo v něm snad vidíte akceleraci skrolování a animací Cortex-Mkem nebo akceleraci 2D (!!! 2, to je míň než 3, žádné 3D, pouze 2D) CGPU od Vivante…?

   Že je s BB OS 10 něco špatně je jasné, když zamítly aktualizaci pro PlayBooky…

   Zřejmě se jedná o závod, asi s Cannoncialem, kdo bude mít náročnější operační systém.

  • XX (neregistrovaný)

   Žádná společnost není tak velká, aby nemohla padnout.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Co znamena akcelerace scrolovani? Vse co je psane v Cascades by default pouziva OpenGL ES scene graph – ano, vlastni, protoze v Qt je az ted v petce a nebyl cas. Ze nektere aplikace nejsou akcelerovane ala nastaveni je problem, ze pouzivaji neco jineho a v 10.2 bude i tohle v Cascades. Na prvni verzi systemu dodali asi ze vsech nejdospelejsi system a funkcni. Otazka je, jestli to bude stacit.

  • @VELDA:

   Co to proboha plácáš za nesmysly ??? Takovou snůšku blbostí a hypotéz už jsem dlouho nečetl… Aneb, vše co jsi napsal je totálně mimo…

   1. Každý OS prochází vývojem. Stejně jak Android, tak i WP, tak i iOS a stejně tak i OS10. A to o tom skrolování, to je tak mimo, že se k tomu ani nebudu vyjadřovat.

   2. PlayBook nedostal aktualizaci na OS10 kvůli nedostatečnému a zastaralému HW. Nic víc, nic míň. Přeber si to jak chceš, ale žádný HW není nesmrtelný…

  • Martin II (neregistrovaný)

   MILENNIUM: S tym ze Playbook ma zastaraly HW by som nesuhlasil. Problem BB10 OS je ze ma vysoke naroky na pamat. Inac, naozaj podareny OS ale ako kazdy, ma svoju achilovu patu. Skratka 1GB RAM v Playbooku nedokaze podliezt. Bohuzial pre BB to znamena, ze nie je schopne vyrobit naozaj low end zariadenie a tym padom ani dosiahnut zaujimave predajne cisla.

  • Milenium: pokud nic nevím, nic nepíši.

   Rezza: Jenomže vy mluvíte o akceleraci pomocí GPU, což je kanón na vrabce, ale furt lepší než atomovka než je jedno z hlavních CPU. Z10 původně měla mít OMAP4470.

   Využiju svůj starší komentář a pouze ho sem zkopíruji (tohle je to, od čeho jistojistě BlackBerry nakonec upustilo, ode mě palec dolů):

   Mě nejvíce zaujala SoC. O té by jste se mohli také zmínit, vlastně to vidím poprvé tuto SoC (nedostala se do moc reálných zařízení). A jak si to prohlížím [odkaz] tak je škoda, že s tím TI končí.

   Mě zaujala hlavně ta dvojici Cortex-M3 @ ~250 MHz jader, které se mají starat o výpočetně méně náročnější operace pro SoC, jako řízení dotyků nebo řízení animací – zvyšuje energetickou efektivitu. Já osobně čekám, že ty dvě jádra možná jednou i samotné, když se zařízením nic neděláte po vzoru 0th core v Tegře.

   odpovědět

   17. 1. 17:36:55

   Velda

   No a pak dedikovaný 2D akcelerátor – CGPU (Ne to co je v Teslách, toto C znamená Composition.) od Vivante Corp., který se stará o skládání obrázků do kompozice. Aby bylo jasno, tak obyčejné GPU je 3D jednotka, když ale už ptořebujete pouze 2D úpravy kompozice, je k tomu GPU poměrně neefektivní a pokud jsem to správně pochopil, většinou se to řeší vzájemnou komunikací CPU a GPU. Tohle by ale mělo zajistit, že GPU vykresluje všechny jednotlivé obrazy a následně je CGPU poskládá dohromady. Taky se umí rychle a efektivně postara o animace jako rotace nebo posuny obrazu (rolování). Vsýledkem je jednak větší efektivita, protože CPU i GPU má méně práce (V tom odkazu se mluví o příkladu 170 mW -> 18 mW, což je dost podstatné.) a samozřejmě menší datový tok po sběrnicích, protože CGPU už poskládá hotový obraz a ten jde do výstupu, buď do řadiče dipleje nebo řadiče HDMI.

   odpovědět

   17. 1. 17:37:11

   Velda

   Ale aby bylo jasno a zapadalo vám to. Vzpomeňte si, že v QNX má skutečný multitasking a to včetně obrazu – můžete zobrazit náhledy všech aplikací, které běží najednou. No to není na spotřebu efektivní, teda nebylo. S touhle fičurkou to není nikteralivěk náročné výpočetně ani energeticky.

   On sice tento OMAP byl v Kindlu, ale ruku na srdce. Android je jiná kategorie oproti QNX, i když po projektu Buther nebo jak se to jmenovlao by to anšlo využití i zde a časem určitě Google bude přidávat novinky a vylepšovat, že CGPU se bude hodit i pro Android. No až se tka stane a jestli stále se bude Android používat a TI už nebude dělat OMAPy, tak si dokážu snadno představit, že smartzařízení pro změnu zaplaví SoC ARMADy od Marvellu nebo Freescaly a v levnějších zařízeních Ingenicy. :-) Ale to už polemizujeme. :-)

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   Namísto toho tapetování bys mohl napsat, kolik BB zařízení jsi měl v ruce (nemyslím na 5 minut), protože jak správně píšeš, „pokud nic nevím, nic nepíši“ – a zdá se, že toho fakt moc nevíš.

 3. @MARTIN II:

  Dá se to samozřejmě i tak brát, ale faktem je, že OS10 běžel na vývojářských zařízeních s 1GB RAM. Ale faktem je, že:

  1. PlayBook má prostě Zenit za sebou a HW už je starší

  2. OS10 potřebuje pro bezproblémový chod 2GB RAM…

  Co s toho si vezmeš jako bernou minci, je na tobě. Ale nebylo by moc dobrý naroubovat OS10 na PlayBook (a třeba i některé věci ořezat) aby pak uživatelé nadávali na trhání, zamrzávání a na to, že třeba chybí některé fičůry… Navíc se CEO Thorsten Heins vyjádřil tak, že v tabletech nevidí budoucnost (teď už nevím jestli budoucnost pro BB a nebo globálně), takže celý vývoj zařízl. Myslím, že udělal dobře (ve smyslu PlayBooku), protože současný OS2.1 je podle mně plně vyhovující…

  • Martin II (neregistrovaný)

   S TH na mna nechod. Ten clovek skodi BB. Snazi sa robit z nudze cnost (manipulovat), slusne povedane. A pritom si chrani len svoj zadok (miesto a vyplatu).

   – nemame na to aby sme spojazdnili playbook a ani aby sme vytvorili novy > tablety nemaju buducnost

   – urobime kontrakt ktory ma trvanie cely rok > uzavreli sme najvacsi kontrakt v historii BB na 1 milion zariadeni (dataily zatajime)

   – nemame OS ktory pobezi na low-end HW > low end zariadenia pre nas nie su zaujimave

   – nepredavaju sa zariadenia > Q10 sa bude predavat v milionoch

   Som na neho alergicky

  • Martin II (neregistrovaný)

   Este: Toto vedenie je najvacsia slabina BB. Je to ovela horsie ako nedostatok nativnych aplikacii.

  • @MARTIN II:

   každé vedení má nedostatky. Hlavně s pohledu zákazníka. Blafat o tom, co a jak by ten či onen mohl udělat lépe, umí fakt každý… A hlavně pak vstřebávat informace s různých médií. To je jako koukat na TV Nova a pak blafat o politickém dění ve světě…

   Já to vidím tak, že cpát milióny dolarů do projektu PlayBook & OS10 je fakt jen mrhání peněz. A v tomto smyslu si myslím udělal TH správné rozhodnutí. Nemusí se ti líbit, ale je to tak. No jestli chceš tablet, tak nabídka je fakt velká.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Vidím že nechceš rozumieť. Nekritizujem rozhodnutie zastaviť playbook. Kritizujem niekoľkonásobne sľuby že na playbooku urvite pôjde BB10 OS. Nazyvam to nekompetentnosť!

  • Hele, raději toho necháme. Každý na to máme svůj názor a svůj pohled… Čus.

  • Martine nerad bych aby to vypadalo, že si nevážím opačného názoru, ale připadá mi, že ten Tvůj je založený na vlastních teoriích a předsudcích a nikoliv na skutečných faktech.

   PlayBook je 2 roky starý tablet, ano BB10 sice běžel i na Dev Alpha A s 1 GB RAM, ale každý vývojář, který ji měl, ti potvrdí, že se na tom ten systém sekal. Není to o tom, že někdo není schopen vytvořit low-end zařízení, ale nemůžeš do Škody 120 nacpat motor z Ferrari a čekat, že se ti při takové zátěži nerozpadne. Všimni si, že drtivá většina nespokojených uživatelů Androidu pochází právě z řad těch, kteří si koupili za tisícovku low-end se systémem neoptimalizovaným na tak slabý hardware. Uživatelé high-endů jako Galaxy S3/S4 si na Android moc často nestěžují.

   Je tam ale víc důvodů. Ten primární důvod proč BlackBerry odpískalo upgrade PlayBooku na BB10 je kvůli tomu, že je to staré zařízení, které už se téměř neprodává a z možných zisků by nezaplatili ani práci lidí, kteří by nad portací strávili čas. Podle mě byla hlavní chyba BB10 na PlayBooku slibovat, vlastní realizaci jsem si od začátku nedokázal představit, protože BB10 je systém navržený na míru pro smartphony a kdyby ho chtěli portovat na tablet, který se ovládá úplně jinak než telefon, museli by kompetně překopat UI a princip ovládání, což souvisí s prvním bodem – nikdy by se jim to nevyplatilo.

   Heins neřekl, že tablety nemají budoucnost. Řekl, že nevidí smysl v tom, aby teď BlackBerry vydávalo další tablet, protože v tomto odvětví kraluje Apple a bez nějaké převratné technologie nebo zcela nového konceptu by tablet od BB neměl šanci obstát v konkurenčním boji, tudíž se firma hodlá soustředit primárně na telefony.

   Jsem samozřejmě rád za každý názor, ale příště prosím zvaž, zda jsi dostatečně informovaný o tématu, u kterého se pouštíš do tak horlivých debat.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Ruslan Botsyurko: Opäť musim opakovať (ospravedlnujem sa že som vyvolal nesprávny dojem), nemam nič proti tomu že sa zrušil projekt BB10 OS na playbooku. Ak to ma sekať tak je len správne že sa to ukončilo. Nepochopiteľné je to opakovane sľubované že BB10 OS bude bežať na playbooku. Ľudia na crackberry.com si to vysvetľujú nasledovne:

   1. Nevedia čo činia = nekompetentnosť

   2. Snažia sa vypredať zasoby playbookov = vychcanost

   TH urobil kus roboty čo sa týka zníženia nákladov v BB ale na to aby úspešne uviedol dobrý produkt s veľkým potencialom

   nemá. Slabý maketing, nekompetentná cenová politika, silacke vyhlasenia ktoré sa obratili proti nemu, neschopnosť načas priviesť produkty na trhy (špeciálne ten najdôležitejší USA a nehovoriac prečo nevydali Z10 a Q10 naraz), nepochopenie dolezitosti vlastného ekosystemu (napríklad nedotiahnute mapy), ignorancia potreby pokrytia pokrytia low end zariadení.

   Hnevá ma to pretože BB10 je v mnohom lepší OS ako konkurencia.

  • Martin II (neregistrovaný)

   milennium: už som skončil. Súhlasím že touto diskusiou nič nezmeníme.

  • Tak Playbook podla mna v mnohom iPad aj prevysoval. Doplatil vsak na to, ze pouzity OS (QNX ci ako sa oficialne nazyva) bol v tej dobe na jedinom zariadeni a to prave na PB. Ostatne zariadenia BB isli este na zastaralom OS, takze PB trpel jednak nedostatkom nativnych aplikacii a samotne BB ho prezentovalo len ako nejaky doplnok plne zavislym na telefonoch BB. Je to len moj nazor, tak ma zan prosim nekamenujte. O PB som premyslal ako o svojom dalsom mensom tablete, ale nakoniec prave kvoli vyssie zmienenym dovodom som si ho nekupil…

  • Oslík (neregistrovaný)

   Tak samozřejmě:

   1. PlayBook zabil fakt, že nebyl plnohodnotně použitelný bez telefonu. Chápu technické důvody, které k tomu vedly, ale z marketingového hlediska tohle samo o sobě bylo naprosto smrtelné – nebyl to plnohodnotný tablet, ale příslušenství k telefonu.

   2. To, že v BB opakovaně slibovali BB10 na PB, a pak to zavrhli, bylo skutečně velké PR selhání s velkým dopadem. Osobně si myslím, že když naposledy, před pouhými pár měsíci, CEO řekl, že BB10 pro PB bude, musel už stoprocentně vědět, že je to velmi málo pravděpodobné. Ještě si asi nebyl jistý, ale šance na změnu už byla minimální, takže sice ne úplně, ale „skoro“ lhal.

   A to není sranda, to je průser.

  • Oslík (neregistrovaný)

   S tím PB je to strašná škoda. Tomu se říká zahozená příležitost (něco o tom vím, v menším měřítku jsem něco podobného zažil/provedl/nezvládl taky).

   Kdyby v pravý čas (a čas představení PB byl na konci onoho okna, ale ještě by pravý byl) řekli: TADY JE IDEÁLNÍ TABLET PRO MANAŽERY: TABLET BLACKBERRY! UMÍ PŘESNĚ TO A VŠECHNO TO, CO POTŘEBUJE MANAŽER!

   …byli by za vodou.

   Jenomže PB byl hračka. Fakt PLAYbook. Navíc hračka bez nejlepších her.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Ruslan Botsyurko: Vopred sa spravedlnujem sa milenniovi ze nedodrzim svoj slub ale toto bude trochu osobne.

   Priznam sa ze som nedocital Vas prispevok dokonca az teraz som vsimol Vasu blahosklonnu radu (budem citovat):

   „Jsem samozřejmě rád za každý názor, ale příště prosím zvaž, zda jsi dostatečně informovaný o tématu, u kterého se pouštíš do tak horlivých debat.“

   Ked som cital prvy krat Vasu reakciu tak som ale vsimol inu Vasu poznamku (opat citacia):

   „Heins neřekl, že tablety nemají budoucnost. Řekl, že nevidí smysl v tom, aby teď BlackBerry vydávalo další tablet, protože v tomto odvětví kraluje Apple…“

   Chcel som to nechat tak alo po Vasej zaverecnej rade by som sa rad k tomu vyjadril. Podla toho co si ja pamatam ta TH sa vyjadril presne v zmysle „…že tablety nemají budoucnost.“. Dokaz som nasiel velmi lahko ani googlit som nemusel, stacilo bingovat. TH to povedal v interview pre blomberg 30.4.2013. Tu Vam prelozim dva nadpisy a pridam linky:

   – Thorsten Heins: tablety nie su dobry podnikatelsky model, BlackBerry ma namierene viest mobilny computing do piatich rokov. [odkaz]

   – BlackBerry CEO povedal: tablety budu bezvyznamne v priebehu piatich rokov [odkaz]#!

   Este pridavam link na clanok priamo od blombergu (myslim ze cele interview sa da pozriet na videu) [odkaz]

   Takze si dovolim tvrdit ze mam toho nacitane dost a aj pamat mi sluzi.

   Nakoniec si aj ja dovolim Vam dat jednu blahosklonnu radu: Co tak sa riadit vlastnymi radami?!

  • Pokud systém pro mobilní zařízení pro rozumný běh potřebuje 2 GB RAM, tak je něco vážně špatně. Na 2 GB běhají desktopový systémy! Nebýt toho, tak nevěřím, že zprovoznění BB10 by na Playbooku bylo nějak technicky a časově náročný. Bylo by to hodně symbolicky důležitý, že ze strany BB je snaha o kontinuitu. Je to jak s WP7, podobný úlet. Utvoření komise jen ukazuje, že neví co dál.

 4. Co já sleduji BB, tak největší „zazdívači“ a „hrobaři“ byli ti dva týpci – Mike Lazaridis a Jim Balsillie… To oni totálně zazdily BB v posledních letech. TH je tam rok a za ten rok dokázal víc věcí než ti dva týpci dohromady za dva roky… Rozjet novou platformu, nalákat vývojáře. Zatímco ti dva týpci furt chodily s BB9900 a všude se s Boldem ukazovali, tak TH za rok uvedl do prodeje 3 zařízení s OS10 a nejméně jedno další zařízení se do prodeje chystá… Takže já bych to s ním tak kriticky neviděl.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Ti dva „týpci“ jsou zakladatelé Blackberry, kterým Blackberry vděčí za všechno, čím kdy bylo. Ano, a také jeho hrobaři.

   Aby těmi hrobaři nebyli sami, najali Thorstena Heinse. To je úředník, který nějak dotáhl věci, co rozjeli „týpci“ a s ničím novým nepřišel. Tváří se důvěryhodně a nesmyslně žvaní. To je jeho zásluha.

 5. Je smutné vidět umírat BB, ač jej nepoužívám a nehodlám si kupovat Z10 ani Q10 tak co jsem mohl vyzkoušet systém hodně pokročil, určitě má budoucnost, pokud někdo napumpuje do BB peníze… Stejně jako Nokia i BB patří mezi tradiční výrobce a je smutné je vidět umírat mezi čínou typu Huawei a ZTE v podstatě s nulovými inovacemi, jen kopírováním ostatních a nasazením Androidu…

  • Milan (neregistrovaný)

   BlackBerry jistě neumře, jen se musí transformovat do jiné podoby. Úplného zániku firmy bych se v žádném případě nebál. Nejbližší rok až dva ukáží, zda se z toho dokáže BB dostat. Je zajímavé si povšimnout, jak v posledních dnech klesly ceny telefonů BB v různých bazarech, Q10 už se dá zánovní koupit i pod 9.500,-Kč (při dotazu proč jsem dostal fundovanou odpověď, že jdou přece do kytek…). Thorstenu Heinzovi nezávidím, zkuste vzkřísit na nohy takového obra, mnozí ze zdejších diskutujících jsou s prominutím chytří jak rádio, ale zkuste se vžít do jeho pozice, ono nelze ze dne na den dělat nějaká revoluční řešení. Ten člověk toho dokázal i tak dost, byť se nám může zdát, že některé jeho kroky nebyly příliš šťastné. Nikdo z nás do toho nevidí úplně do hloubky a nikdo z nás nemá ucelené a komplexní informace o vnitřních procesech uvnitř BlackBerry, to má jen nejužší vedení BB včetně Thorstena. Já momentálně spíše přemýšlím, k jakému OS utéct, Android je mi nesympatický, takže mi zbývá jen iOS nebo WP8. Volba to pro mě bude těžká, neboť se mi zatím subjektivně uživatelsky více líbí WP8 a MS do toho pěkně šlape, prostě se snaží a makají na sobě. Uvidíme, co přinese představení novinek od Apple letos na podzim…

  • Neříkám, že umřelo, ale umírá zcela jistě. Jestli se jim povede trošku návrat jako má Nokia, tak budu jedině rád, BB je prostě tradiční značka a myslím si, že je jí škoda.

   Jinak snad Thorsten BB postaví trošku na nohy, ale doufám, že to nebude na úkor Nokie :-)

  • WhiteR (neregistrovaný)

   Mluvíš o „návratu jako Nokia“ a přitom nevidíš, že Nokia přešlapuje s WP na místě již 2 roky a až toto čtvrtletí se ukázaly první zajímavější prodeje a navíc POUZE díky nejlevnější Lumii 520. BlackBerry 10 je na trhu PŮL ROKU a za tu dobu toho dokázalo víc než celej Mrkvosoftí Windows Phone za 3 roky na trhu, za 3 roky vývoje. BB10 je oproti WP o světelný roky dál a vývoj je tam jasně a zřetelně vidět. Uniklý OS ukazují každou chvíli nový funkce, nový možnosti pro developery, o kterým se může v Redmontu ostatním jenom zdát, v Coupertinu mít oči pro pláč a v Mountain View nechápavě zírat s bradou na zemi. To co BlackBerry dokázalo s takto mladým OS je obdivuhodné. Přivést na trh takto odladěný operační systém s tolika možnostmi a prakticky bez jakýchkoli dětských nemocí…klobouk dolů. Takže nevím proč pořád někdo plká o nějakým umírání, když BB ještě 2 čtvrtletí zpět zvyšovalo počet uživatelů a v současnosti dávají do nového OS tolik energie, že se to dřív nebo později vyplatí.

   Plány, které mají s touto platformou jsou ambiciozní a jako celek jsou naprosto skvělé. Viz. například Panasonic, který si nyní zvolil QNX jako ideální platformu pro automobilové systémy alias dveře otevřené pro spolupráci aut s BB10… No…to by asi stačilo :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).