Domů » Bleskovky » Japonsko má nový trestný čin: létání dronem pod vlivem alkoholu

Japonsko má nový trestný čin: létání dronem pod vlivem alkoholu

Pokud se chystáte na dovolenou do Japonska a berete si s sebou dron, neměl by vaší pozornosti ujít nový zákon přijatý tento týden v tamním parlamentu.

Asijská země se totiž stala po New Jersey druhým státem, který postavil mimo zákon řízení dronu pod vlivem alkoholu. Nový zákon však obsahuje i další opatření, které omezují místa, kde se dronem vůbec létat smí.

Zakázány jsou i agresivní manévry

Pokud budete v Japonsku chyceni jak ovládáte dron s hmotností nad 200 g pod vlivem alkoholu, hrozí vám nově až rok za mřížemi. Udělena vám může být také pokuta do výše 300 000 yenů, tedy asi 63 tisíc Kč. Podle japonského ministra dopravy je totiž pilotování dronu pod vlivem zcela stejně závažné jako řízení automobilu pod vlivem.

Poblíž vojáků si už v Japonsku nezalétáte…

Zákon dále upravuje i postihy pilotů, kteří se svými drony budou provádět „nebezpečné manévry“. Za prudké nalétávání směrem ke skupině osob nově hrozí pokuta až 500 000 yenů, tedy asi 105 tisíc Kč.

Třetí oblastí upravenou v zákoně jsou místa, kde jsou drony zakázané zcela. K již zakázaným letištím, jaderným elektrárnám a vládním budovám nově přibyla třistametrová zóna okolo japonských a amerických vojenských jednotek a základen. Zajímavý je pak také předběžný zákaz provozu dronů na všech sportovištích Olympijských her. Ty se budou v roce 2020 konat v Tokiu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na