Domů » Bleskovky » Jaké jsou plány Nokie bez divize mobilních telefonů? Produkce zařízení není zcela ze hry

Jaké jsou plány Nokie bez divize mobilních telefonů? Produkce zařízení není zcela ze hry

Nyní je jen otázkou času, kdy divize výroby mobilních zařízení Nokia přejde do rukou Microsoftu, ale to neznamená, že se finská společnost navždy vzdá výroby zařízení. Podle serveru The Economist se bude Nokia soustředit na tři hlavní pilíře byznysu.

Prvním je divize Nokia Solutions and Networks (NSN), která se zabývá převážně tvorbou infrastruktury pro mobilní operátory a další sítě. Ta bude tvořit okolo devadesáti procent příjmů budoucí Nokie. CEO NSN Rajeev Sure očekává výhledově nízký nebo žádný růst, takže se Nokia bude muset koukat i po dalších příležitostech. Druhou největší divizí budou mapová řešení Here. Ta se budou snažit prosadit na více platformách a zasáhnout nová odvětví, například i automobilový průmysl v přímé integraci služeb Here do vozů.

 

Třetím pilířem bude divize Vyspělých technologií. Ta se bude zabývat převážně licencováním patentů, které Nokia nastřádala za poslední desetiletí. Zároveň se bude tato divize snažit o hledání nových řešení a inovací.

Nokia byla dlouho převážně výrobcem telefonů a primární soustředění na jiná odvětví bude dlouhá cesta, ale podpořena dostatečnými finančními zdroji po prodeji mobilní divize. Přesto bychom neměli Nokii zatím odepisovat jako výrobce zařízení pro koncové uživatele. Prozatímní CEO a předseda představenstva Risto Siilasmaa řekl, že Nokia zvažuje v budoucnu návrat do prodeje produktů koncovým spotřebitelům, potom co dojde ke kompletnímu uzavření dohody s Microsoftem. Jedno víme jistě, do začátku roku 2016 Nokia nebude moci dělat vyrábět telefony pod vlastní značkou, ostatní možnosti jsou ale otevřené.

David Podzimek

4 komentářů

  1. prcoff (neregistrovaný)

    no mohla zarobit viac na to co vsetko predala-licencovala

  2. keby nezabili meago a najkrajsi telefon s prekrasnym sviznym systemom N9 tak dneska su kludne aj pred samsungom…skoda, po iphone bola n9 druhym najoroginalnejsim a uplne jednoduchym optimalizovanym zariadenim…skoda

  3. @_iNTERFACE:

    Ale no tak…. :) To mas odkial? Navyse Lumia 800 design kopirovala. WP sa vysvihol daleko pred meego.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).