Domů » Bleskovky » Jak to bude s Huawei a Google službami, pokud USA zruší sankce?

Jak to bude s Huawei a Google službami, pokud USA zruší sankce?

Společnost Huawei je od května loňského roku součástí tzv. černé listiny Spojených států, což znamená, že nemůže spoléhat na spolupráci s americkými společnostmi. S Huawei nesmí obchodovat ani Google, proto v nových telefonech čínské značky najdeme pouze základní open-source verzi Androidu (AOSP) ochuzenou o YouTube, Gmail a další aplikace a služby od Google. Na tomto Androidu nyní Huawei buduje svůj vlastní ekosystém.

Bude mít Huawei motivaci vrátit se ke Google službám?

Huawei do budování vlastních služeb a aplikací investuje obrovské peníze a snaží se přimět vývojáře, aby plnili jeho obchod aplikací; silným argumentem pro spolupráci je obrovská základna zařízení po celém světě. Otázkou zůstává, zda by se čínský gigant po teoretickém ukončení amerických sankcí k ekosystému od Google vrátil, když už investuje tak velké prostředky do budování vlastního.

huawei logo

Této otázce čelil i rakouský manažer Huawei Fred Wangfei na nedávné tiskové konferenci ve Vídni a odpověděl, že Huawei už se ke Google nevrátí. Cílem tohoto rozhodnutí je prý vytvořit třetí silnou platformu, která bude konkurovat Androidu a iOS, ale bude open-source a plně kompatibilní s Androidem.

Oficiální vyjádření plné otazníků

Slova rakouského manažera poté upřesnila globální pobočka Huawei, která uvedla, že otevřený ekosystém Androidu je stále volbou číslo jedna, pokud jej ale firma nebude moci nadále používat, má schopnost vyvinout si svůj vlastní.

Harmony OS

Bohužel se jedná o poměrně šalamounskou odpověď, neboť nespecifikuje, co Huawei považuje za otevřený ekosystém Androidu; zda kompletní systém s Google službami nebo aktuálně používanou verzi AOSP. Pokud je myšlena první možnost, tak to znamená, že Huawei nadále doufá, že se ke Google službám jednou vrátí. Pokud však má Huawei strach i o přístup k AOSP, má předpřipravená zadní vrátka v podobě platformy Harmony OS.

Aktualizováno v 11:35: Přidáváme oficiální vyjádření od českého zastoupení společnosti Huawei: „Ekosystém Android včetně Mobilních služeb Google (Google Mobile Services, GMS) je pro nás první volbou. Právě díky Androidu a GMS jsme se stali světovou dvojkou mezi výrobci chytrých telefonů. Důsledkem zařazení naší společnosti  Spojenými státy na takzvaný Seznam entit je, že aktuálně vyvíjíme Mobilní služby Huawei (Huawei Mobile Services, HMS) a nabízíme vývojářům aplikací, aby se k nám v tomto snažení přidali,” říká Gabriela Löbel, PR manažerka produktového portfolia Huawei.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Mobilní Windows v podobě Huawei…. :-D

  2. Tak pan od Huawei tvrdi, ze to bude opensource reseni. To by byla asi jedina vec, ktera by me teoreticky primela to pouzivat.

    Nicmene, myslim si ze pan Fred Wangfei lze, zadne opensource nebude, bude to maximalne stejne jako u Androidu. Část opensource a ta druha část ne. (A je jedno jestli to bude nejaky upraveny Android, nebo HarmonyOS). Takze stejne nikdo nebude vedet, co Huawei posila soudruhum do Ciny.

    Schvalne se necham prekvapit, ale je to Huawei, takze pravdu by clovek tezko pohledal.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).