Domů » Články » Jak spouštět Java aplikace ve vašem zařízení ?

Jak spouštět Java aplikace ve vašem zařízení ?

JavaProtože se spousta z vás ve fórech ptá jak rozchodit Javu na svém zařízení, přinášíme vám univerzální návod, který funguje na všech Windows Mobile zařízeních. Je sice nepatrně složitější, ale pokud si následující kroky přečtete pozorně, nebudete mít již s instalací midletů problémy.

Operační systém Windows Mobile v základu Java aplikace vůbec nepodporuje, naštěstí existují aplikace třetích stran, díky kterým si podporu Javy snadno doinstalujete. Mezi nejlepší a nejpoužívanější emulátory patří bezesporu IBM DELTA MIDP 2.0, který zvládá i podporu Javy verze 2.0, ale bez problémů na něm spustíte i starší midlety pro javu 1.0. Dále pak můžete vyzkoušet emulátory JavaMAN, Java Virtual Machine (by VXD)… Bohužel některé midlety v emulátoru nefungují, musíte tedy vyzkoušet jaké java soubory (rozumějte pro jaké verze telefonů) emulátor zvládá dobře a tím se pak také řídit.

K tomu, aby jste midlety mohli spouštět potřebujete již zmíněný emulátor (např. Delta MIDP2.0), .JAD a .JAR soubor dané aplikace. Pokud JAD soubor nemáte, použijte utilitu JAD File Generator s jejíž pomocí snadno vytvoříte příslušný JAD pro váš midlet. Instalaci java aplikací do vašeho zařízení doporučuji provádět na PC, které je připojeno k internetu a na kterém je nainstalovaný ActiveSync – během instalace se totiž JAR soubor bude nahrávat právě z webového serveru a vy by jste museli platit za GPRS či CSD spojení, takhle se využije pro stažení souboru internetového připojení na vašem PC přes ActiveSync. Nezapomeňte ale, že musí být připojení k zařízení přes ActiveSync aktivní. V telefonu si proto raději ověřte, zda máte v nastavení datových přenosů u položky Data Connections vybráno Automatic a na PC v ActiveSyncu musíte mít povolenou synchronizaci se serverem, jinak se vaše zařízení k internetu přes PC nepřipojí. U starších verzí ActiveSyncu (3.8) je ještě potřeba mít v menu Možnosti/Pravidla pro položku Připojení nastaveno Internet.

ActiveSync

 

INSTALACE JAVA APLIKACí
1) Nainstalujte si libovolný Java emulátor na vaše zařízení (doporučuji zmíněný DELTA MIDP 2.0, existují odlišné verze pro SP a PPC).

2) Nyní je potřeba nahrát příslušný JAR soubor midletu na nějaký freehostingový server (např. webzdarma.cz). Adresa JAR souboru pak bude například http://mujwebik.webzdarma.cz/java.jar .

Root3) V libovolném textovém editoru upravíme JAD soubor tak, aby obsahoval konkrétní cestu k JAR souboru. V souboru najděte položku MIDlet-Jar-URL: , za dvojtečkou pak bude název JAR souboru (např. java.jar). Aby však emulátor načetl JAR soubor, je potřeba upravit celou cestu k souboru ( MIDlet-Jar-URL: http://mujwebik.webzdarma.cz/java.jar ). Poté stačí takto upravený soubor s vaší cestou k JAR souboru nahrát do zařízení přímo do Rootu. Některé jad soubory mohou odkazovat na url JAR souboru již přímo od výrobce, vy máte tak o práci méně, protože JAR soubor nemusíte nikam nahrávat a nic upravovat (GiboSMS, jBenchmark…).

 

Pokud se vám zobrazí hláška ,,The application descriptor contained invalid jar location,, – znamená to, že máte v jad souboru špatně uvedenou cestu k jar souboru. Zkontrolujte si tedy zadanou cestu ještě jednou a pokračujte v instalaci. Některé emulátory mohou mít problémy s instalací velkých midletů (>200kb).

MidletURL

4) Spusťte emulátor ve vašem zařízení a zvolte položku Install, následně budete vyzváni k zadání URL, sem napište file:///java.jad (název vašeho jad souboru, pozor jsou zde tři lomítka). Potvrdíme a následně se začne instalovat java aplikace. Během instalace se vaše zařízení připojí k internetu, odkud stáhne vámi nahraný jar soubor. Při instalaci se vám zobrazí hláška ,,This midlet suite did not come from….,, jednoduše ji odklepněte Yes a vyčkejte na dokončení instalace.

1 2 

3 4

Nainstalovaná Java aplikace se vám zobrazí v listu midletů, odkud ji již můžete jednoduše spustit. Jak jsem již zmínil v úvodu, některé midlety nespustíte, přeci jen emulátor všechny korektně nezvládá.  Je proto třeba trochu experimentovat a zkoušet různé verze aplikací (pro různá zařízení). U některých aplikací se mohou objevit různé problémy s překreslováním grafiky či jinou velikostí okna. Přeci jen se zatím žádné java aplikace přímo pro rozlišení QVGA nedělají, nelekněte se proto zobrazení v menším okýnku, než je váš displej. Pokud budete chtít midlet odinstalovat, jednoduše tak můžete učinit z menu emulátoru. Při použití DELTA MIDP 2.0 se jar a jad soubory po instalaci ukládají ve složce My Documents/midlets.

Seznam Midletu - PPC Seznam Midletu - SP

 

Screenshoty z Java aplikací:
  

 Smartphone Shot

Uznávám, že tento postup není zrovna nejjednodušší, ale sám ho již nějaký pátek používám a funguje 100%.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

16 komentářů

 1. jak je se se smartphone telefony? … funguje to? … a jak je to s podporou java, pač instalovaný nezvládá třeba nokia hry apod.?

 2. to je supr, že v článku je doporučený zmíněný emulátor, ale odkaz přímej žádnej není …

 3. Presne tak, pokud nahrajete JAR soubor primo do zarizeni, DELTA MIDP jej nevezme (proto pisi, ze je navod trochu slozitejsi, ale 100% funkcni). Download Delta MIDP 2.0 neposkytujeme, protoze si nejsem jisty, jak je to s jeho licenci.

 4. Přidal jsem k bodu 3) obrázek ,,rootu,, pro upřesnění – snad už je to teď jasné

 5. Aplikace GiboSMS a Oskarka jsem bez problemu rozjel v IBM Delta MIDP2.0, vyzkousejte proto jeste tento emulator. Ale co se tyce GibaSMS, tak je k dispozici i Smartphone verze, ktera je ke stazeni v nasi Download sekci.

 6. na Javamanii je ke stazeni JAVA MIDP 2.0 (pro PPC) – [odkaz]

 7. Ahoj, mám mpx220, zkoušela jsem váš návod pro Java virtual machine co mám od výrobce, v podstatě to fungovalo, na konci instalace (po hlášce instalace úspěšně dokončena) mi řekl String 403 not found a aplikace prostě nikde. Teda kromě toho, že přibyla do složky Sotrage/windows/appdb… v Hry a aplikace prostě není :( zkoušela jsem i víc jav, jestli to prostě nebylo tím, že byla pro jinej phone.. nepodařilo se Vám to někomu takhle spustit? nebo budu muset vážně nainstalovat ten MIDP 2.0?

 8. Jiří Hálek

  Je treba mit pri instalaci java aplikaci vyndanou kartu, pak to pujde…

 9. jj pomohlo to sice když tam vrátim kartu mám tam hned dvojnásobek aplikací ale i lepší dvojnásobek než nic dík

 10. Ahoj, měla jsem dle vašeho návodu nainstalované gamesky… ale teď když jsem si po delší době chtěla nějaké do phonu přidat.. mi to celé nějak spadlo.. hra se normálně instalovala.. String 403 not found a hra se spouští a najednou se objevilo normální okno Hry a jiné aplikace s dvěma předistalovanýma gameskama od výrobce a nic víc. Ani po restartu se ty původně nainstalované hry neobjevily a další aplikace nainstalovat nejdou :(
  poraďte někdo pls ops:

  • Prosím nevíte kde můžu stáhnout aplikaci Facebook java které byli na tlacitkovych tel.Mam REdmi 9 Xiaomi potřebuju nastavit Java do tel můžete napsat na facebook Stavros GAlvanikopoulos děkuji

 11. jane.h: Tady asi pomuze jedine Master reset (zalohovat vse), a opetovna instalace JAVA apletu.

 12. Pokud mate problem se stahovanim JAVA Manageru z Javamania.cz, zkuste tento link
  [odkaz]

 13. O dva prispevky niz mas link na javamanii…

 14. a jakou java hru spoustis? Pokud je to JAVA 2.0 nebo JAVA 3D, tak na to zapomen, to na WM zatim nerozjedes

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).