Protože se spousta z vás ve fórech ptá jak rozchodit Javu na svém zařízení, přinášíme vám univerzální návod, který funguje na všech Windows Mobile zařízeních. Je sice nepatrně složitější, ale pokud si následující kroky přečtete pozorně, nebudete mít již s instalací midletů problémy.
Operační systém Windows Mobile v základu Java aplikace vůbec nepodporuje, naštěstí existují aplikace třetích stran, díky kterým si podporu Javy snadno doinstalujete. Mezi nejlepší a nejpoužívanější emulátory patří bezesporu IBM DELTA MIDP 2.0, který zvládá i podporu Javy verze 2.0, ale bez problémů na něm spustíte i starší midlety pro javu 1.0. Dále pak můžete vyzkoušet emulátory JavaMAN, Java Virtual Machine (by VXD)… Bohužel některé midlety v emulátoru nefungují, musíte tedy vyzkoušet jaké java soubory (rozumějte pro jaké verze telefonů) emulátor zvládá dobře a tím se pak také řídit.
K tomu, aby jste midlety mohli spouštět potřebujete již zmíněný emulátor (např. Delta MIDP2.0), .JAD a .JAR soubor dané aplikace. Pokud JAD soubor nemáte, použijte utilitu JAD File Generator s jejíž pomocí snadno vytvoříte příslušný JAD pro váš midlet. Instalaci java aplikací do vašeho zařízení doporučuji provádět na PC, které je připojeno k internetu a na kterém je nainstalovaný ActiveSync – během instalace se totiž JAR soubor bude nahrávat právě z webového serveru a vy by jste museli platit za GPRS či CSD spojení, takhle se využije pro stažení souboru internetového připojení na vašem PC přes ActiveSync. Nezapomeňte ale, že musí být připojení k zařízení přes ActiveSync aktivní. V telefonu si proto raději ověřte, zda máte v nastavení datových přenosů u položky Data Connections vybráno Automatic a na PC v ActiveSyncu musíte mít povolenou synchronizaci se serverem, jinak se vaše zařízení k internetu přes PC nepřipojí. U starších verzí ActiveSyncu (3.8) je ještě potřeba mít v menu Možnosti/Pravidla pro položku Připojení nastaveno Internet.
INSTALACE JAVA APLIKACí
1) Nainstalujte si libovolný Java emulátor na vaše zařízení (doporučuji zmíněný DELTA MIDP 2.0, existují odlišné verze pro SP a PPC).
2) Nyní je potřeba nahrát příslušný JAR soubor midletu na nějaký freehostingový server (např. webzdarma.cz). Adresa JAR souboru pak bude například http://mujwebik.webzdarma.cz/java.jar .
3) V libovolném textovém editoru upravíme JAD soubor tak, aby obsahoval konkrétní cestu k JAR souboru. V souboru najděte položku MIDlet-Jar-URL: , za dvojtečkou pak bude název JAR souboru (např. java.jar). Aby však emulátor načetl JAR soubor, je potřeba upravit celou cestu k souboru ( MIDlet-Jar-URL: http://mujwebik.webzdarma.cz/java.jar ). Poté stačí takto upravený soubor s vaší cestou k JAR souboru nahrát do zařízení přímo do Rootu. Některé jad soubory mohou odkazovat na url JAR souboru již přímo od výrobce, vy máte tak o práci méně, protože JAR soubor nemusíte nikam nahrávat a nic upravovat (GiboSMS, jBenchmark…).
Pokud se vám zobrazí hláška ,,The application descriptor contained invalid jar location,, – znamená to, že máte v jad souboru špatně uvedenou cestu k jar souboru. Zkontrolujte si tedy zadanou cestu ještě jednou a pokračujte v instalaci. Některé emulátory mohou mít problémy s instalací velkých midletů (>200kb).
4) Spusťte emulátor ve vašem zařízení a zvolte položku Install, následně budete vyzváni k zadání URL, sem napište file:///java.jad (název vašeho jad souboru, pozor jsou zde tři lomítka). Potvrdíme a následně se začne instalovat java aplikace. Během instalace se vaše zařízení připojí k internetu, odkud stáhne vámi nahraný jar soubor. Při instalaci se vám zobrazí hláška ,,This midlet suite did not come from….,, jednoduše ji odklepněte Yes a vyčkejte na dokončení instalace.
Nainstalovaná Java aplikace se vám zobrazí v listu midletů, odkud ji již můžete jednoduše spustit. Jak jsem již zmínil v úvodu, některé midlety nespustíte, přeci jen emulátor všechny korektně nezvládá. Je proto třeba trochu experimentovat a zkoušet různé verze aplikací (pro různá zařízení). U některých aplikací se mohou objevit různé problémy s překreslováním grafiky či jinou velikostí okna. Přeci jen se zatím žádné java aplikace přímo pro rozlišení QVGA nedělají, nelekněte se proto zobrazení v menším okýnku, než je váš displej. Pokud budete chtít midlet odinstalovat, jednoduše tak můžete učinit z menu emulátoru. Při použití DELTA MIDP 2.0 se jar a jad soubory po instalaci ukládají ve složce My Documents/midlets.
Screenshoty z Java aplikací:
Uznávám, že tento postup není zrovna nejjednodušší, ale sám ho již nějaký pátek používám a funguje 100%.