Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Android N na Nexusu 5X: Jaké jsou naše dojmy?

Vyzkoušeli jsme Android N na Nexusu 5X: Jaké jsou naše dojmy?

Už je to nějaký čas, co Google představil nový systém Android 7.0 Nougat. Novinky se odehrály především pod kapotou. V dnešním článku si přiblížíme, jak se s testovacími verzemi systému žije a jaký dojem vzbuzují po delším používání.

Systém jsme testovali na telefonu Nexus 5X (recenze), dojmy z používání se proto mohou trochu různit od modelu 6P, který nabízí podstatně lepší hardware. První dvě sestavení nebyla ještě zcela vhodná pro každodenní využití, to uváděl i samotný Google. Teprve třetí verze do systému přinesla tolik žádané optimalizace.

Než jsem nový systém instaloval, měl jsem nejdříve trochu obavy, zda bude telefon v pořádku reagovat na všechny moje podněty a zda si z jeho využívání nebudu trhat vlasy více, než je zdrávo. Nakonec se mé obavy nepotvrdily a Android 7.0, byť zatím v beta verzi, hodnotím velmi kladně.

Rychlost a reakce

Největší nevýhodou modelu 5X je nižší velikost RAM, a to konkrétně pouze 2 GB. I přesto se ale systém chová naprosto svižně a jen těžko byste zpozorovali nějaký zásek. Navíc, pokud jako já vypnete v prostředí veškeré animace, máte zaděláno na pořádného rychlíka. RAM paměť je většinou obsazena ze 75 % a vám tak zbývá něco kolem 500 MB volné operační paměti. Problém telefonu nedělalo i plno spuštěných aplikací, stále se zde v RAM paměti našla nějaká rezerva a systém tak zůstal nádherně použitelný.

Kompilátor

Díky novému JIT kompilátoru bude také možnost aplikace instalovat až o 75 % rychleji, což je určitě vítaná změna. Jejich velikost by měla být zmenšena pak asi o polovinu. Po aktualizaci systému již také konečně nebude docházet k otravnému dialogu o optimalizaci aplikací a spouštění Adroidu.

Vylepšené prostředí a notifikace

Velké designové změny se letos zatím neodehrály a možná je to tak i dobře. Došlo pouze na malá vylepšení verze 6.0 Marshmallow. Jako uživatel tak nemusíte bojovat s nechtěnými novinkami.

Při stažení roletky pro přístup k notifikacím zde nyní přibyla možnost rychlé aktivace některých prvků, jako třeba Wi-Fi, dat, svítilny a jiných. Vše je tak zase o něco lépe použitelnější a rychlejší. Jednotlivé zástupce lze zobrazit podle preferencí uživatele, jde jen o volbu nastavení. Notifikace se také umí seskupovat a nezaberou tak větší množství místa, než je opravdu potřeba. Na pohled také díky menšímu písmu vypadají skvěle.

Velkou výhodou (například u aplikací pro online komunikaci) jsou rychlé odpovědi, které můžete z prostředí notifikací odeslat. Nemusíte tak navštěvovat jednotlivé aplikace. Kromě odeslání odpovědi na příchozí zprávy nabízejí notifikace více možností, vše závisí na konkrétní aplikaci.

Podpora více spuštěných aplikací současně (multi-window)

Abych byl upřímný, tak tuto funkci jsem zatím ještě pořádně nestihl využít, ale chápu její potenciál a chválím Google, že se konečně dokázal přinutit toto vylepšení zahrnout. Ačkoli Google při každém spuštění uživatele varuje, že ta nebo ona aplikace nemusí funkci podporovat, zatím jsem na takovou nenarazil a vždy vše proběhlo bez problému. Hlavní potenciál vidím především v přenášení souborů a různých příloh mezi aplikacemi.

Režim dvou aktivních oken
Režim dvou aktivních oken

Nevýhodou je však situace, kdy v tomto režimu potřebujete využít klávesnice, ta se samozřejmě musí někde vtěsnat a horní část (první vybraná aplikace) se musí schovat. Toto však bude především problém telefonů, u tabletů by tomu tak být nemuselo. Chytře ovšem Google vyřešil situaci, kdy chcete jako druhou aplikaci využít tu, co aktuálně nemáte v seznamu spuštěných aplikací. Stačí dát domovské tlačítko a tím „fiktivně“ režim dvou oken zrušíte, vyberete na ploše nebo v launcheru požadovanou aplikaci a režim se opět sám spustí.

Co však využívám mnohem častěji, je rychlý návrat do předchozí aplikace. To lze provést dvojím poklepáním na tlačítko aktuálně spuštěných aplikací. Jedná se o zajímavou vychytávku, která může trochu usnadnit práci a ušetřit drahé sekundy času.

Uživatelé Nexusů také dlouho volali po rychlém ukončení všech aktuálně používaných aplikací a Google je konečně vyslyšel. Tato možnost se v seznamu nachází na úplném vrchu v pravé části. Více by se mi ale asi líbila možnost, kdy by se toto tlačítko nacházelo v dolní části.

Now on Tap

Now on Tap považuji za jedno z nejužitečnějších vylepšení nového systému. Pokud se nacházíte v libovolné aplikaci a potřebujete si o určité věci dohledat další informace, pak se zde jedná o velmi užitečného pomocníka. Funkci lze spustit delším podržením domovského tlačítka. Funkce kompletně prozkoumá obsah obrazovky a nabídne další možnosti.

Výdrž a úspora dat

S čím mi nový systém opravdu udělal radost, to je optimalizace výdrže. Vliv vylepšeného Doze módu je zde opravdu citelný. Doze dříve šetřil baterii jen v případě, kdy byl telefon delší dobu v nečinnosti, tomu je nyní konec a šetření probíhá kdykoli, kdy je displej telefonu vypnutý. Běžně jsem telefon nabíjel co den, nyní běžně nabíjím každý druhý den.

Skvělou zprávou je také implementace šetřiče dat. Zde si můžete navolit, které aplikace mají být hlídány a omezeny, a které nikoli. Největší problém většinou zaznamenávám se spotřebou dat u aplikace Facebook a jí podobných. Nejenže toto omezení dat pomůže zkrotit nenasytné aplikace, ale také ušetří drahocennou baterii.

Důstojná evoluce s chutí nugátu

Ačkoli se jedná zatím o beta verzi systému, je Android 7.0 Nougat připravený pro každodenní užívání a vy s ním nenarazíte na žádnou větší obtíž. Nový systém přidává některé věci, které žádali především majitelé Nexus telefonů.

Systém se chová velmi svižně a je opravdu radost jej používat. Dopomáhá tomu také určitě vylepšená správa paměti, která šetří, kde je potřeba a i Nexus 5X, který obsahuje jen 2 GB RAM, vše zvládl na výbornou a ani jednou se nezadýchal. Pochválil bych také vylepšení notifikace a rychlejší přístup k některým prvkům. Android Nougat je plný praktických vylepšení a já se nemohu dočkat vydání finální verze, která by měla přijít nejspíše na přelomu srpna a září spolu s novými telefony Nexus. Už příští týden bychom se měli dočkat páté testovací verze, která by se měla svými vlastnostmi nejvíce blížit té finální.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

27 komentářů

 1. na N5 budem musiet bohuzial davat customROM lebo asi oficial nevyjde.

  • Lukáš Čambala

   Právě naopak… Je velmi pravděpodobné, že by se Nougat mohl oficiální cestou dostat právě i na Nexus 5. Bude to však jeho poslední velký update.

  • N5 by nko ještě dostat mohl, ale i kdyby ne Marshmallow tedy Android 6 je také výborný, ja jej na MotoX 2014 mám ofiko a pohoda, pravda teď jedu na CM12 s 5.1 ale jakmile vyjde finální CM13 s 6kou nahrají ji.

 2. VS466 (neregistrovaný)

  Pry jen 2GB pameti…. :O Co autor povazuje za standard, 4, nebo 8 giga pameti? Neni ten system tak trochu rozezrany vzhledem k tomu co umi?..

  • vlada (neregistrovaný)

   System vi kolik ma RAM k dispozici a podle toho se roztahuje. Jinak souhlas, 2GB jsou pro mobil lepsi prumer.

   • vlada (neregistrovaný): no to sice ano, ale do toho promlouvá, že neví kolik bude potřebovat uživatel (skrze aplikace) a nevíš, kolik může uvolnit, resp. kolik u těch „se roztahuje“ může být uvolněných. Třeba skoro nic a zabraných 1,5GB z 2GB po startu bude prostě permanentně zabráno. Je to o tom, aby výrobce prostě udělal parametry přístroje tak, aby to neselhávalo při běžných činnostech. Což není vždy zaručeno.

   • vlada (neregistrovaný): no to sice ano, ale do toho promlouvá, že neví kolik bude potřebovat uživatel (skrze aplikace) a nevíš, kolik může uvolnit, resp. kolik u těch „se roztahuje“ může být uvolněných. Třeba skoro nic a zabraných 1,5GB z 2GB po startu bude prostě permanentně zabráno. Je to o tom, aby výrobce prostě udělal parametry přístroje tak, aby to neselhávalo při běžných činnostech. Což není vždy zaručeno.

   • Resp. ano, eNkový ugrade může být pro mnohé telefony zapovězen z důvodu HW specifikací, nejen z tradičního důvodu nepodpory výrobcem.

  • Lukáš Čambala

   Za standard v dnešní době považuji minimálně 3 GB paměti, u vlajkových lodí pochopitelně 4 GB. Pokud by měl telefon navíc obsahovat grafickou nádstavbu, pak by ony 2 GB byly jistě nedostačující.

   • To musíš vztáhnout k rozlišení. Na HD displeji je 4x méně obsahu než na FullHD. Tak jako náročnosti užití. 5″ s výkonem „aby to jelo“ asi nebude strojovna, kde se bude stříhat video, aplikovat filtry na fotky megafotky nebo provozovat multi-windows. 2GB nemusí být rozhodně problém. Blbý je, že někteří výrobci pojali potřebu hrnout hromadu ppi i tam, kde to nemá adekvátní konfiguraci, tam jsou pak potíže. Je třeba zkrátka vybírat, tak jako u TV, aut nebo počítačů.

   • Stehla (neregistrovaný)

    hmm.. tak na androida možná 8GB a 16x jádro procesor.. To je ale dost smutné, když to už musíte považovat za standard. Na WM10 (tuším že i na iOS) stačí 2 GB bez problémů. Ale tak je to o tom, že robota mají vlastně děti na hraní her a uživení všech ploch s widgety a nástavbami

   • Stehla
    Věř mi že pokud je droid a nadstavba dobře optimalizovaný, bohaté se spokojí s 1GB.

 3. Umí to na tabletu okna nebo tam bude jen multi-window?

 4. pepe (neregistrovaný)

  A co se stane až do toho výrobci dají své nadstavby? Minimum 3GB RAM.

  • Je to mozne, ale mne treba S6 edge s A5.1 nefungoval nejak krasne, obcasne trhuti pri animaci, pomalejsi spousteni aplikaci, ale po upgradu na A6 musim rict, ze to funguje fakt hezky, a to jsem ani neudelal factory reset. Aspon Samsung to uz celkem odladil, sice pouzivam google launcher, ale i tak to jede krasne.

 5. Pouzivam Android N na Nexus 5 uz nejaky ten patek k plne spokojenosti. Souhlasim s autorem clanku, ze hlavne double tap na tlacitko ctverecku (multitaskingu) je brutalne navykove. To je za me nejlepsi vychytavka (takova prkotina). A presne stejne souhlasim s tim, ze to tlacitko pro zabiti vsech aplikaci melo byt radsi dole – no co uz..

  Co mi teda nejak uteklo je Now on Tap – fakt to nejak interaguje s obsahem prave pouzivane aplikace? Ja myslel, ze je to proste ciste spusteni Google Now..

  Jeste jsem rad za Night Mode (ale tam si nejsem jistej, jestli to nebylo uz defaultne v sestce). A taky bych jako prijemnou novinku dal to, ze kdyz swipuju prstem po mezerniku na klavesnici, tak tim pohybuju kurzorem doleva/doprava (je to presnejsi a rychlejsi, nez bublinky a jina podobna reseni :)
  No a prava, ze si rvou aplikace az v okamziku, kdy ho potrebuji poprve, se mi taky libi.

  A pridal bych tady jeste jednu vec, kterou autor nezminil (hateri na Android hura!) a to je obcasne padani aplikaci. Bohuzel je to holt beta (a clovek je na to upozornen pri kazdem nabootovani telefonu) a stava se, ze aplikace padaji. Vicemene vsechny, treba QuickPic je to asi nejnachylnejsi. Nicmene nastesti to neni nic kritickeho – v podstate to vypada tak, ze se zobrazi dialogove okno, ze aplikace spadla a jestli ji chci restartovat nebo ukoncit. Nastesti je to tak rychle (zlomek sekundy), ze vlastne se jenom navic obcas zobrazi dialog, jinak by si toho clovek ani nevsiml.

  • A už se to konečně naučilo stažení Notifikační lišty gestem na ploše nebo to furt nutí šplhat ruku nahoru? Zmínka o zavírání procesů nahoře ale jaksi napovídá, že se furt ještě úplně myslet nezačalo….
   QuickPic mě poněkud děsíš, stále provozuji jako primární galerii a to verzi před přesunem pod Cheetah, jestli padá aktuální verze, co teprve tahle původní… A tedy restart apky následně vede ke korektnímu spuštění?

   • Uni: samozřejmě, že je to furt stejně – a po pravdě ne, že by mi to vadilo.
    QuickPic mi nepadal nikdy – až teď. A ano – restartuje se appka – ihned. Fakt kdyby nevyskocil ten dialog, tak si toho možná ani nevšimnes (stává se to jenom na úvodní obrazovce)

   • Aha, takže dál jedeme v Nova Launcheru:)
    Ad QuickPic, díky.

  • Lukáš Čambala

   Ano, Google Now on Tap reaguje na obsah celé obrazovky.

   Jinak s pádem aplikací jsem se bohužel (bohudík?) za celou dobu používání beta verzí opravdu nesetkal, možná se lehce ve třetí verzi trhaly, ale určitě nespadly. Čtvrtá verze opravila všechny chyby třetí a celkově pozvedla skvělý dojem z využívání telefonu jako takového.

   • Lukáš Čambala

    Respektive abych byl zcela přesný, tak svoje dojmy popisuji právě z Nexusu 5X, kde bylo vše bez problému, je však možné, že na vašem Nexusu 5 jste se s problémy setkat mohl.

   • Můžeš prosím uvést konkrétní příklad, kdy Now on Tap nějak ovlivňuje spuštěna aplikace?

    Jinak můj dojem z používání je taky celkově dobrý, ale bez chybičky to není. Android Betu používám až tu poslední verzi a samozřejmě na Nexus 5X (pardon – to X mi předtím vypadlo)

 6. Sainz (neregistrovaný)

  Aplikace mi čas od času padají na N6P. Ale nejvíce mě zlobí, že mi nefunguje převracení displeje. Takže fotit leda na výšku,pokud nejsem zaseklý v režimu na šířku. Takže se už těším na další betu.

 7. Vzbudte me, az oficialni Youtube player bude umet prehravat na pozadi. Chapu, ze se asi snazi chranit data/baterku, ale toto je naprosto otravne – poustim si neco na trubce, prijde email, ktery si chci precist a prehravani se prerusi. Tomu rikam multi-tasking :-)

 8. Rene (neregistrovaný)

  Mam n5x a rozmyslam ze bh som stiahol nougat. Aky to bude mat dopad na hry? Budu fungovat? A ak bh nahoodou nefungovali da sa to updatnut s5 na 6.0.1 cdz OTA?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).