Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Android N na Nexusu 5X: Jaké jsou naše dojmy?

Vyzkoušeli jsme Android N na Nexusu 5X: Jaké jsou naše dojmy?

Už je to nějaký čas, co Google představil nový systém Android 7.0 Nougat. Novinky se odehrály především pod kapotou. V dnešním článku si přiblížíme, jak se s testovacími verzemi systému žije a jaký dojem vzbuzují po delším používání.

Systém jsme testovali na telefonu Nexus 5X (recenze), dojmy z používání se proto mohou trochu různit od modelu 6P, který nabízí podstatně lepší hardware. První dvě sestavení nebyla ještě zcela vhodná pro každodenní využití, to uváděl i samotný Google. Teprve třetí verze do systému přinesla tolik žádané optimalizace.

Než jsem nový systém instaloval, měl jsem nejdříve trochu obavy, zda bude telefon v pořádku reagovat na všechny moje podněty a zda si z jeho využívání nebudu trhat vlasy více, než je zdrávo. Nakonec se mé obavy nepotvrdily a Android 7.0, byť zatím v beta verzi, hodnotím velmi kladně.

Rychlost a reakce

Největší nevýhodou modelu 5X je nižší velikost RAM, a to konkrétně pouze 2 GB. I přesto se ale systém chová naprosto svižně a jen těžko byste zpozorovali nějaký zásek. Navíc, pokud jako já vypnete v prostředí veškeré animace, máte zaděláno na pořádného rychlíka. RAM paměť je většinou obsazena ze 75 % a vám tak zbývá něco kolem 500 MB volné operační paměti. Problém telefonu nedělalo i plno spuštěných aplikací, stále se zde v RAM paměti našla nějaká rezerva a systém tak zůstal nádherně použitelný.

Kompilátor

Díky novému JIT kompilátoru bude také možnost aplikace instalovat až o 75 % rychleji, což je určitě vítaná změna. Jejich velikost by měla být zmenšena pak asi o polovinu. Po aktualizaci systému již také konečně nebude docházet k otravnému dialogu o optimalizaci aplikací a spouštění Adroidu.

Vylepšené prostředí a notifikace

Velké designové změny se letos zatím neodehrály a možná je to tak i dobře. Došlo pouze na malá vylepšení verze 6.0 Marshmallow. Jako uživatel tak nemusíte bojovat s nechtěnými novinkami.

Při stažení roletky pro přístup k notifikacím zde nyní přibyla možnost rychlé aktivace některých prvků, jako třeba Wi-Fi, dat, svítilny a jiných. Vše je tak zase o něco lépe použitelnější a rychlejší. Jednotlivé zástupce lze zobrazit podle preferencí uživatele, jde jen o volbu nastavení. Notifikace se také umí seskupovat a nezaberou tak větší množství místa, než je opravdu potřeba. Na pohled také díky menšímu písmu vypadají skvěle.

Velkou výhodou (například u aplikací pro online komunikaci) jsou rychlé odpovědi, které můžete z prostředí notifikací odeslat. Nemusíte tak navštěvovat jednotlivé aplikace. Kromě odeslání odpovědi na příchozí zprávy nabízejí notifikace více možností, vše závisí na konkrétní aplikaci.

Podpora více spuštěných aplikací současně (multi-window)

Abych byl upřímný, tak tuto funkci jsem zatím ještě pořádně nestihl využít, ale chápu její potenciál a chválím Google, že se konečně dokázal přinutit toto vylepšení zahrnout. Ačkoli Google při každém spuštění uživatele varuje, že ta nebo ona aplikace nemusí funkci podporovat, zatím jsem na takovou nenarazil a vždy vše proběhlo bez problému. Hlavní potenciál vidím především v přenášení souborů a různých příloh mezi aplikacemi.

Režim dvou aktivních oken
Režim dvou aktivních oken

Nevýhodou je však situace, kdy v tomto režimu potřebujete využít klávesnice, ta se samozřejmě musí někde vtěsnat a horní část (první vybraná aplikace) se musí schovat. Toto však bude především problém telefonů, u tabletů by tomu tak být nemuselo. Chytře ovšem Google vyřešil situaci, kdy chcete jako druhou aplikaci využít tu, co aktuálně nemáte v seznamu spuštěných aplikací. Stačí dát domovské tlačítko a tím „fiktivně“ režim dvou oken zrušíte, vyberete na ploše nebo v launcheru požadovanou aplikaci a režim se opět sám spustí.

Co však využívám mnohem častěji, je rychlý návrat do předchozí aplikace. To lze provést dvojím poklepáním na tlačítko aktuálně spuštěných aplikací. Jedná se o zajímavou vychytávku, která může trochu usnadnit práci a ušetřit drahé sekundy času.

Uživatelé Nexusů také dlouho volali po rychlém ukončení všech aktuálně používaných aplikací a Google je konečně vyslyšel. Tato možnost se v seznamu nachází na úplném vrchu v pravé části. Více by se mi ale asi líbila možnost, kdy by se toto tlačítko nacházelo v dolní části.

Now on Tap

Now on Tap považuji za jedno z nejužitečnějších vylepšení nového systému. Pokud se nacházíte v libovolné aplikaci a potřebujete si o určité věci dohledat další informace, pak se zde jedná o velmi užitečného pomocníka. Funkci lze spustit delším podržením domovského tlačítka. Funkce kompletně prozkoumá obsah obrazovky a nabídne další možnosti.

Výdrž a úspora dat

S čím mi nový systém opravdu udělal radost, to je optimalizace výdrže. Vliv vylepšeného Doze módu je zde opravdu citelný. Doze dříve šetřil baterii jen v případě, kdy byl telefon delší dobu v nečinnosti, tomu je nyní konec a šetření probíhá kdykoli, kdy je displej telefonu vypnutý. Běžně jsem telefon nabíjel co den, nyní běžně nabíjím každý druhý den.

Skvělou zprávou je také implementace šetřiče dat. Zde si můžete navolit, které aplikace mají být hlídány a omezeny, a které nikoli. Největší problém většinou zaznamenávám se spotřebou dat u aplikace Facebook a jí podobných. Nejenže toto omezení dat pomůže zkrotit nenasytné aplikace, ale také ušetří drahocennou baterii.

Důstojná evoluce s chutí nugátu

Ačkoli se jedná zatím o beta verzi systému, je Android 7.0 Nougat připravený pro každodenní užívání a vy s ním nenarazíte na žádnou větší obtíž. Nový systém přidává některé věci, které žádali především majitelé Nexus telefonů.

Systém se chová velmi svižně a je opravdu radost jej používat. Dopomáhá tomu také určitě vylepšená správa paměti, která šetří, kde je potřeba a i Nexus 5X, který obsahuje jen 2 GB RAM, vše zvládl na výbornou a ani jednou se nezadýchal. Pochválil bych také vylepšení notifikace a rychlejší přístup k některým prvkům. Android Nougat je plný praktických vylepšení a já se nemohu dočkat vydání finální verze, která by měla přijít nejspíše na přelomu srpna a září spolu s novými telefony Nexus. Už příští týden bychom se měli dočkat páté testovací verze, která by se měla svými vlastnostmi nejvíce blížit té finální.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments