Domů » Bleskovky » Jak poslat Teslu do protisměru? Odborníci to zvládli obyčejnými samolepkami

Jak poslat Teslu do protisměru? Odborníci to zvládli obyčejnými samolepkami

Výzkumníci z Keen Security Lab zveřejnili obsáhlou 37stránkovou studii, v níž se věnují hned několika bezpečnostním zranitelnostem Tesly.

Průzkum byl zveřejněn nyní, avšak samotné testování probíhalo před několika měsíci a většina popisovaných chyb od té doby byla opravena. I tak však tato analýza poskytuje zajímavý pohled na stále se vyvíjející svět chytrých automobilů.

Tesla na dálkové ovládání

Výzkumníci se v textu věnují celé řadě problémů, z nichž některé ani přímo nesouvisí se softwarem Tesly, ale spíše s obecnou zranitelností AI.

Unikátní pohled na svět „očima“ Tesly: takhle vidí provoz autopilot

Autoři studie dokázali například pomocí podvržení falešných dat spustit automatické stěrače aniž by pršelo. Na první pohled asi nejvíce šokujícím úspěchem výzkumníků pak bylo vzdálené ovládání Tesly pomocí gamepadu. Tento problém však byl způsoben bezpečnostní chybou, která byla opravena ještě před tím, než byla studie vůbec poskytnuta Tesle.

Oba výše popsané útoky byly technicky náročné a v reálném světě nepříliš snadno replikovatelné, neboť vyžadovaly přímé napadení řídícího softwaru vozu. Mnohem nebezpečnějším se proto jeví problém zmíněný v titulku článku.

Nebezpečné samolepky

Výzkumníci totiž zjišťovali, jestli lze pomocí fyzické úpravy vozovky zmást autopilota Modelu S, resp. jeho sledování pruhů. V prvním experimentu zkoušeli před autopilotem skrýt čáru na vozovce. To se jim sice povedlo, ovšem bylo kvůli tomu třeba specifickým způsobem silně narušit okraje čáry, což by opět bylo v běžném světě vcelku náročné a hlavně by si toho každý řidič na první pohled všiml.

tesla autopilot pruhy 2
Znázornění zmatení autopilota pomocí trojice samolepek (Zdroj: Keen Security Lab)

Když však zkusili opačný postup, tedy přesvědčit autopilota o existenci falešného pruhu, vše bylo mnohem jednodušší. Tři malé červené samolepky nalepené na silnici byly vše, co bylo třeba ke zmatení softwaru. Výzkumníci takto dokázali autopilota přinutit k tomu, aby odbočil do protisměru v domnění, že sleduje zahýbající pruh.

tesla autopilot pruhy 1
Reálný pohled na matoucí samolepky při testování. Je dost pravděpodobné, že je řidič může přehlédnout. (Zdroj: Keen Security Lab)

Tato zranitelnost působí ze všech nejrizikověji. Nalepit trojici samolepek na silnici totiž zvládne každý a vzhledem k jejich velikosti si jich řidič nemusí včas všimnout. Je samozřejmě otázka, jestli by Tesla skutečně do protijedoucího provozu zabočila, autopilot totiž nesleduje jen opticky pruhy, ale také okolní objekty (vozy) a to i pomocí radaru.

Paradoxně však zrovna u této chyby není jasné, jestli již byla opravena. Ve vyjádření Tesly ke studii totiž tuto informaci přímo nenajdeme. Automobilka ocenila práci výzkumníků a upozornila, že závažné chyby byly opraveny již aktualizacemi z roku 2017 a 2018. Ohledně zmatení stěračů a autopilota však ve vyjádření stojí pouze to, že nejde o realistickou obavu, neboť výzkumníci upravili okolní prostředí. Tesla navíc dodává, že řízení může v těchto situacích od autopilota kdykoliv převzít člověk, na což by měl být neustále připraven.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentáře

 1. Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc (neregistrovaný)

  Jéžišmarjájózef, a ten autopilot….umí aspoň říkat AU, když někdo na parkovišti kopne mašinu do zádě…? A nebo je to jen cenový přivažek…
  Nebo bonus? Bakelitová blondýna? Ještě ze neřídím. Ale je to zajímavé ctení

  • lukass71

   Prave, jeste ze neridis.. Tohle vysmivani se Tesle, kdyz se jedna o uplne nove technologie, kde konkurence je uplne mimo, je fakt na hlavu.

   • lerion (neregistrovaný)

    Jak konkurence je mimo? Tesla ma nejmin pokrocileho autopilota ze vsech. Jedinny rozdil je, ze Tesla ho testuje na skutecych lidech. Konkurence na testovacich ridicich.
    takove nedodelane veci nemaji na silnici co delat.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *