Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Opilý řidič v Tesle svěřil svůj život do rukou autopilota. Během jízdy usnul

Opilý řidič v Tesle svěřil svůj život do rukou autopilota. Během jízdy usnul

Autopilot společnosti Tesla je dlouhodobě diskutované téma, na které se již nabalila nejedna kontroverze. Systém funguje již velmi přesvědčivě a podle samotného Muska je připraven na autonomní řízení, kterému prozatím brání legislativa. Ta považuje využívání tohoto systému bez dozoru řidiče za trestný čin.

Dalším řidičem, který svým chováním dělá systému medvědí službu, je Alexander Samek, který na silnici v San Franciscu tuto funkci elektromobilu využil v době, kdy byl opilý a za volantem usnul. Na dálnici se pak pohyboval rychostí přes 110 kilometrů v hodině, dokud jej nezastavila hlídka. Tedy, ne tak docela…

Hlídka, která Samka v autě zpozorovala, se jej zpočátku pokusila vzbudit troubením a sirénami. Vzhledem k řidičovu podnapilému stavu se tato snaha ukázala jako zbytečná, a tak se šerifové rozhodli doufat, že má řidič zapnutého autopilota. Teslu předjeli a začali pomalu brzdit, čímž se jim nakonec auto podařilo zastavit.

Sláva autopilotu, či nikoliv?

Můžeme nyní polemizovat, zda se pro autopilota od Tesly jedná o dobrou reklamu, či nikoliv. Řízení pod vlivem jakýchkoliv látek je velmi riziková a nezodpovědná činnost a možná díky funkčnímu systému se nikomu nic nestalo. Na druhou stranu, pokud by Samek vlastnil jiné auto, možná by se k podobnému činu ani neodvážil. Podle Muskových slov by měl zároveň systém fungovat tak, že pokud řidič delší dobu nereaguje, začne elektromobil sám zastavovat. Je otázkou, proč se v tomto případě systém nezachoval tímto způsobem.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Jeden komentář

  1. htcjirka

    Tak snad se aspon dobre prospal. :-)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel