TOPlist

Jak na převod videa

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Pocket DivX Encoder
Smartphony a Pocket PC jsou multimediální zařízení, které Vám kromě běžných telefonních funkcí dnes mohou nahradit MP3 přehrávač nebo dokonce přehrávač filmů. Sledování filmů je, díky velkým 2,8“ – 3,5“ displejům, velmi pohodlné především na Pocket PC. Každý videoklip je ale nutné nejprve upravit v PC. Snad nejoblíbenějším a nejvhodnějším programem na převod filmů do požadovaného formátu a kvality je Pocket DivX Encoder.
Po spuštění softwaru se program zeptá, pro kterou platformu budeme videoklip převádět. Na výběr je Smartphone, PDA, Palm… Nás bude samozřejmě nejvíce zajímat první varianta, tedy Smartphone (ostatně převod pro další platformy se, kromě většího rozlišení výstupního souboru a tím i větší velikosti, v ničem neliší). Kliknutím na SP vás program upozorní, že maximální rozlišení výsledného souboru nesmí překročit 220 x 176 px (u Pocket PC je maximálně 320 x 240 px).

Program je plně lokalizován v českém jazyce, takže se v něm velmi rychle zorientujete. Stačí vybrat film, který chcete převést, nastavit kvalitu obrazu (dávám 2-6, podle kvality vstupního  souboru) a zvuku, dále jas a kontrast (neměním). Větší kvalita zvuku a obrazu = větší velikost koncového souboru. Tuto rovnici ošálit nelze. Stominutový film Vám na kartě ukrojí asi 100 -140 MB volného místa v případě převodu pro platformu SP, u Pocket PC se, díky většímu rozlišení, dostanete na 180 – 240 MB. To je, myslím si, docela přijatelné.

V případě, že je film s titulky, musí být titulkový soubor ve stejném adresáři jako film a až na koncovku mít stejný název (např. Film.avi a Film.sub nebo .srt). Zpočátku se mi ve filmech s titulky chybně zobrazovala diakritika. Pro odstranění tohoto problému stačí v nápovědě změnit jazyk na English a pak zpět na jazyk mateřský, tedy CZ. Převod filmu trvá 15 – 30 minut (podle výkonnosti PC, kvality výstupního souboru a nastavené priority). Program nabízí i rozšířené nastavení (počet snímku/s, výstupní soubor avi s mp3/ogm s ogg, dvojitý převod, který zlepší kvalitu, ale zdvojnásobí čas převodu). Pro přehrávání filmů je nejvhodnější program Betaplayer.

Screenshot z programu PocketDivXEncoder:

 

Autor článku Radek Mikudík
Radek Mikudík

Kapitoly článku