- Když se chatbota od xAI zeptáte na kontroverzní otázku, možná se dozvíte, jak by na ni odpověděl Elon Musk
- Grok se některým uživatelům přiznal, že při formování některých odpovědí k názoru miliardáře přihlíží
- V tuto chvíli ale není jasné, zda se jedná o záměr tvůrců, nebo o svébytné rozhodnutí umělé inteligence
Nejnovější verze umělé inteligence Grok, kterou její majitel Elon Musk nedávno označil za „maximally truth-seeking“, což bychom s trochou autorské licence mohli přeložit jako „maximálně pravdomluvná“, se nebojí ani kontroverzních otázek. Ze všeho nejdříve se ale snaží zjistit, zda a co o daném tématu v minulosti řekl právě miliardář a zakladatel společností SpaceX či Tesla.
Z několika na sobě nezávislých zjištění vyplývá, že pokud se zeptáte například na konflikt mezi Izraelem a Palestinou či imigrační politiku Spojených států, Grok nejprve prohledá internet a sociální sítě ve snaze najít Muskovo stanovisko. Zatím přitom není jasné, zda k tomu umělou inteligenci někdo ponoukl, nebo se tak rozhodla sama.
Co na to Musk?
Podle datového výzkumníka Jeremyho Howarda se sám Grok přiznal k tomu, že přihlíží k názorům Elona Muska, když se jej Howard zeptal na postoj k Palestině a Izraeli. Howard uvádí, že 54 z celkových 64 poskytnutých citací mělo co do činění s Muskem. Obdobný výsledek hlásí i magazín TechCrunch, který se umělé inteligence dotazoval například na problematiku potratů.
Here's a complete unedited video of asking Grok for its views on the Israel/Palestine situation.
It first searches twitter for what Elon thinks. Then it searches the web for Elon's views. Finally it adds some non-Elon bits at the end.
ZA
54 of 64 citations are about Elon. pic.twitter.com/6Mr33LByrm— Jeremy Howard (@jeremyphoward) July 10, 2025
Chatbot od xAI se na citace svého majitele odkazuje ve svém myšlenkovém řetězci – procesu, při kterém modely AI přemýšlejí tzv. nahlas. Patrné je to při řešení komplexních dotazů, které umělá inteligence nejprve rozdělí na několik menších kroků, a poté k nim vyhledává zdroje, čímž si pomáhá při tvorbě výsledné odpovědi.
Jedná sám za sebe?
Při zodpovídání běžných dotazů se Grok obvykle opírá o informace z různých zdrojů. V případě kontroverzních témat, kvůli kterým se ostatně nedávno dostal do problémů, když oslavoval Adolfa Hitlera, se ale přiklání k Muskovým osobním názorům.
Nepřehlédněte
ChatGPT lze snadno oklamat. AI vám pak klidně propálí funkční aktivační klíče pro Windows
Programátor Simon Willison se však domnívá, že toto chování nemusí být v chatbotovi zakódováno záměrně. Podle kódu ze systémového promptu Groku 4 má AI pokyn, aby v případě kontroverzních dotazů vyhledala soubor zdrojů, který reprezentuje všechny (zúčastněné) strany. Dále je Grok instruován, aby předpokládal, že subjektivní názory pocházející z médií jsou zaujaté, což by vysvětlovalo, proč je chatbot nerad používá.
„Podle mého názoru Grok ví, že je provozován společností xAI, která patří Elonu Muskovi,“ uvedl Willison na svém blogu. A zřejmě právě proto se chatbot v případě některých dotazů snaží často vycházet z názorů svého majitele.