TOPlist

Jak Grok reaguje na kontroverzní témata? Nejprve zjišťuje, co si o nich myslí Elon Musk

Elon Musk a humanoidní robot (ilustrační obrázek)
  • Když se chatbota od xAI zeptáte na kontroverzní otázku, možná se dozvíte, jak by na ni odpověděl Elon Musk
  • Grok se některým uživatelům přiznal, že při formování některých odpovědí k názoru miliardáře přihlíží
  • V tuto chvíli ale není jasné, zda se jedná o záměr tvůrců, nebo o svébytné rozhodnutí umělé inteligence 

Nejnovější verze umělé inteligence Grok, kterou její majitel Elon Musk nedávno označil za „maximally truth-seeking“, což bychom s trochou autorské licence mohli přeložit jako „maximálně pravdomluvná“, se nebojí ani kontroverzních otázek. Ze všeho nejdříve se ale snaží zjistit, zda a co o daném tématu v minulosti řekl právě miliardář a zakladatel společností SpaceX či Tesla.

Z několika na sobě nezávislých zjištění vyplývá, že pokud se zeptáte například na konflikt mezi Izraelem a Palestinou či imigrační politiku Spojených států, Grok nejprve prohledá internet a sociální sítě ve snaze najít Muskovo stanovisko. Zatím přitom není jasné, zda k tomu umělou inteligenci někdo ponoukl, nebo se tak rozhodla sama.

Co na to Musk?

Podle datového výzkumníka Jeremyho Howarda se sám Grok přiznal k tomu, že přihlíží k názorům Elona Muska, když se jej Howard zeptal na postoj k Palestině a Izraeli. Howard uvádí, že 54 z celkových 64 poskytnutých citací mělo co do činění s Muskem. Obdobný výsledek hlásí i magazín TechCrunch, který se umělé inteligence dotazoval například na problematiku potratů.

Chatbot od xAI se na citace svého majitele odkazuje ve svém myšlenkovém řetězci – procesu, při kterém modely AI přemýšlejí tzv. nahlas. Patrné je to při řešení komplexních dotazů, které umělá inteligence nejprve rozdělí na několik menších kroků, a poté k nim vyhledává zdroje, čímž si pomáhá při tvorbě výsledné odpovědi.

Jedná sám za sebe?

Při zodpovídání běžných dotazů se Grok obvykle opírá o informace z různých zdrojů. V případě kontroverzních témat, kvůli kterým se ostatně nedávno dostal do problémů, když oslavoval Adolfa Hitlera, se ale přiklání k Muskovým osobním názorům.



Robot sedící za počítačem (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

ChatGPT lze snadno oklamat. AI vám pak klidně propálí funkční aktivační klíče pro Windows

Programátor Simon Willison se však domnívá, že toto chování nemusí být v chatbotovi zakódováno záměrně. Podle kódu ze systémového promptu Groku 4 má AI pokyn, aby v případě kontroverzních dotazů vyhledala soubor zdrojů, který reprezentuje všechny (zúčastněné) strany. Dále je Grok instruován, aby předpokládal, že subjektivní názory pocházející z médií jsou zaujaté, což by vysvětlovalo, proč je chatbot nerad používá.

„Podle mého názoru Grok ví, že je provozován společností xAI, která patří Elonu Muskovi,“ uvedl Willison na svém blogu. A zřejmě právě proto se chatbot v případě některých dotazů snaží často vycházet z názorů svého majitele.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku