- Známý fotograf Trey Ratcliff vytvořil vlastní umělou inteligenci na bázi ChatGPT
- Umí hodnotit objektivní kvality nahraných fotografií
- Pokud si předplácíte ChatGPT, můžete modul vyzkoušet zdarma
Umělá inteligence dokáže poměrně hodně věcí a jen záleží, jaká výchozí data jí poskytnete. Ať už jde o psaní e-mailů, vytváření obrázků, či dokonce kompletní produkci reklamního spotu. AI se také stále více prosazuje ve fotografii, konkrétně například v chytrých telefonech, kterým umožňuje vytvářet snímky, které by kvůli fyzikálním limitům jinak téměř nebyly možné. Známý fotograf Trey Ratcliff si nicméně řekl, že pomůže také běžným fotografům fotícím na své zrcadlovky a bezzrcadlovky a vytvořil pro ně vlastní verzi umělé inteligence na bázi ChatGPT.
Umělá inteligence už umí hodnotit i fotografie
Jeho umělá inteligence vám na přání sice dokonalou fotografii nevytvoří, ale bude působit jako váš osobní kritik. Po nahrání snímku je Ratcliffova AI schopna fotografii analyzovat, poměrně přesně popsat a také ohodnotit, ať již pozitivně či negativně. AI nechybí ani smysl pro humor, takže se nemusíte bát, že by kritika vašeho fotografického umění byla příliš zdrcující. Věcná kritika může pomoci především začínajícím fotografům vypilovat základy kompozice, barev či využívání zlatého řezu.
Podle Ratcliffa se jeho GPT učila na více než 5 tisících snímků na jeho blogu, a má tedy údajně poměrně dobrou představu o tom, jak mají fotografie vypadat. Podle serveru PetaPixel, který tuto umělou inteligenci zkoušel v praxi, je až překvapivě přesná ve svých popisech toho, co je na fotografii, a má také věcné a užitečné připomínky. Vyzkoušet si AI od Treye Ratcliffa můžete i vy sami, pakliže si předplácíte ChatGPT. Jeho modul je totiž k dispozici zcela zdarma.
Ačkoli zpětná vazba k technické kvalitě fotografií může být především pro začátečníky užitečná, je otázkou, zda AI vůbec někdy dokáže rozpoznat kvalitní a hodnotnou fotografii. Taková totiž vyvolává v člověku emoce, se kterými si trénovaný algoritmus příliš neporadí. Stejně tak ty nejlepší snímky často úmyslně porušují zavedená pravidla, a je tedy otázkou, zda AI dovede někdy pochopit, že porušení pravidla může být i ku prospěchu věci. Na druhou stranu při hodnocení nepodléhá předsudkům a snímek od profesionála v oboru ohodnotí stejně přísně jako od naprostého začátečníka.