Domů » Články » iPhone v roce 2007 údajně donutil Google „zahodit“ dva roky práce a začít s Androidem znovu

iPhone v roce 2007 údajně donutil Google „zahodit“ dva roky práce a začít s Androidem znovu

Google tajně pracoval na Androidu a vlastním chytrém telefonu řadu let, ale nikdo po premiéře iPhonu nečekal, že jablečný telefon způsobí takový poprask v celém odvětví. To prý Google dokonce donutilo Android předělat a zahodit téměř 2 roky vývoje.

9. ledna 2007 Steve Jobs ukázal světu první iPhone a změnil tím směřování celého odvětví. Google mezitím již dva roky pracoval na Androidu a představení iPhonu mu radikálně překazilo plány, alespoň takto se to stalo podle článku serveru TheAtlantic.com.

Steve Jobs při představení prvního iPhonu v roce 2007

Google věděl, stejně jako ostatní společnosti, že Apple chystá vlastní smartphone, ale podle vyjádření Ethana Bearda, který vedl vývoj Androidu, je „nikdy nenapadlo, že bude tak dobrý.“ Když Steve Jobs prezentoval iPhone, byl Andy Rubin zrovna na cestě na veletrh CES a v automobilu sledoval Jobsovu keynote. Rubin údajně zastavil vozidlo, aby mohl celé představní iPhonu sledovat a po premiéře zůstal v šoku. Po chvilce oznámil kolegovi, že bude lepší plánovaný telefon s Androidem vůbec nevydávat. Tento produkt měl vypadat více jako BlackBerry a obsahovat plnohodnotnou hardwarovou klávesnici, a éra tohoto formátu s iPhonem skončila.

 
Jeden z prorotypů odpovídající prvním plánům na telefon s Androidem

Zmíněné zařízení mělo krycí název „Sooner“ a kvůli iPhonu nebylo nikdy představeno oficiálně. Údajně obsahovalo řadu revolučních funkcí, ale s malým nedotykovým displejem, klávesnicí a nepěkným vzhledem se jablečnému telefonu rovnat nemohlo. Chris DeSalvo pracoval v té době jako inženýr v Googlu a podle jeho vyjádření jim bylo ihned jasné, že musí na celém projektu začít pracovat od začátku. On sám za to byl rád, jelikož vlastnosti, které přinesl iPhone, byly najednou logické, ale nikoho je dříve nenapadlo použít.

Po dvou letech práce na modelu Sooner, který byl plánován na konec roku 2007, se tým kolem Androidu rozhodl zaměřit na jiné zařízení. To mělo být přímou konkurencí pro iPhone a obsahovat dotykový displej. Jako kódové označení byl zvolen název „Dream“ a jeho představení bylo posunuto na podzim roku 2008. To se také stalo a bylo světu odhaleno jako HTC Dream, také známé pod označením T-Mobile G1.

 
HTC Dream (T-mobile G1) 

Na onu dobu zavzpomínal i projektový manažér Adroidu Erick Tseng: „Nikdy jsem neměl pocit, že náš projekt by měl jít do šrotu, že iPhone znamená konec hry. Ale laťka byla nastavena a proto jsme se rozhodli, že cokoliv představíme, musí této laťky jasně dosáhnout.“

Googlu se podařilo dosáhnout cíle s Androidem. Jeho záměrem bylo vytvořit platformu, která společnosti zabezpečí cestu k uživatelům a zajistí službám spojeným s vyhledáváním klíčovou roli v mobilních zařízeních. Zároveň Google chtěl pojistku, že si Microsoft nepodrobí trh se smartphony, jako se tomu stalo u osobních počítačů. To je patrné i z vyjádření, které pronesl minulý rok Eric Schmidt (předseda představenstva v Googlu): „Je těžké si to dnes představit (strach z Microsoftu), ale v té době jsme byli velmi znepokojeni tím, že by mobilní strategie Microsoftu mohla být úspěšná.“

Od roku 2007 uběhlo několik let a dnes Google na trhu s chytrými telefony vzbuzuje podobné znepokojení, jako dříve Microsoft v oblasti PC. Většinou oprávněné, jelikož Android ve třetím čtvrtletí držel 81% podíl na trhu s chytrými telefony a podobná síla vzbuzuje jasné obavy. Na druhou stranu, Android je silně roztříštěn a stovky milionů uživatelů v Číně nemají se samotným Googlem nic společného. Zároveň je tu Apple, který přes klesající tržní podíl stále dominuje prémiovému segmentu, a jeho zařízení mají největší podíl na internetovém provozu.

V neposlední řadě je tu opět Microsoft, který v reakci na Android a iPhone také restartoval celou svou mobilní strategii do podoby dnešního systému Windows Phone, který se v letošním roce pevně usadil na pozici třetího ekosystému a má dobře našlápnuto i pro rok následující.

David Podzimek

7 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  Tak spekulace byla už vyvrácena. Jak potvrdili vývojáři Google, na obou projektech – Sooner i Dream – pracovali současně. Sooner používal v té době rozšířené technologie, zatímco dream koukal víc do budoucna a měl přinést nejnovější technologické výstřelky. Proto také práce na něm trvala déle.

  • David Podzimek

   Opačný názor pochází od Dianne Hackborn, na druhou stranu The Atlantic citoval několik inženýrů a lidí pracujících na Androidu v té době, včetně Andyho Rubina. Tudíž je to výrazně lépe podložené než výkřik jednotlivce, který možná chce „kopat“ za svůj tým.

  • Petr (neregistrovaný)

   Na mě spíš výkřik The Atlantic působí jako zoufalý pokus o senzaci za každou cenu.

 2. Kez by si to vzal Steeve do hrobu… kdovi jak dlouho to jeste bude trvat, nez se svet vzpamatuje s tech vsech jablecnych pitomosti nejen ve svete telefonu :((((

  • Nj, typicke – svadet to na jablko. Vini jsou predevsim „ti druzi“, co se do jablka zahledeli, na to nezapominej. Ale chapu, ze obvinit z toho jablko je jednodussi, nez se snazit pochopit, ze vina je jaksi kolektivni.

  • myslim ze horsie ako apple je byt uplne neschopny zakaznik, zato ale celkom schopny troll…aspon nieco bkf1

 3. Anvil (neregistrovaný)

  iPhone power!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).