Domů » Bleskovky » iPhone 6 údajně nabídne NFC, bezdrátové napájení a ultrarychlé přenosy přes LTE

iPhone 6 údajně nabídne NFC, bezdrátové napájení a ultrarychlé přenosy přes LTE

Ačkoliv je premiéra nového iPhonu 6 naplánována až na září letošního roku, s úniky informací se setkáváme již několik týdnů. S železnou pravidelností se objevují zaručené fotografie, které naznačují přítomnost většího displeje a tenčího tělo, než tomu je v případě aktuálního modelu. Nově zveřejněný snímek těmto hypotézám opět nahrává a přináší další podrobnosti o hardwarové výbavě. Podle nich se Apple zaměřil na dlouhodobé výtky svých zákazníků, kteří stále hlasitěji volají po integraci technologie NFC.

 

Kromě tradičního párování s doplňkovým příslušenstvím poslouží NFC jako platební nástroj při běžných nákupech a v neposlední řadě i pro nahrávání vstupenek, letenek či dárkových poukazů do aplikace Passbook. Další novinkou se má stát podpora pro bezdrátové napájení. Tento krok se jeví logicky, jelikož podobnou funkci nabízí delší dobu ostatní výrobci a proto by bylo pro Apple krajně nerozumné tuto možnost svým zákazníkům také nedopřát.

 
Pokud iPhone 6 skutečně nabídne NFC, mnoho uživatelů po celém světě to jistě ocení

V minulosti jsme mohli v několika rozhovorech zaslechnout pochybnosti Applu nad smysluplností bezdrátového napájení. Současná situace však jasně dokazuje, že uživatelé kteří bezdrátové nabíječky už používají, se tohoto pohodlného řešení vzdávají jen těžko. Americký výrobce si zřejmě uvědomuje neustále se zvyšující nároky na datové přenosy, což se údajně promítne ve vylepšené podpoře pro LTE. Díky tomu má být nový iPhone 6 schopný stahovat soubory a jiná data rychlostí až 300 Mbps.

Zda jsou výše uvedené spekulace založeny na pravdě či nikoliv, je pro tuto chvíli zbytečné hlouběji rozebírat. Jedno je však jisté již nyní. Na Apple je ze strany akcionářů a konkurence vyvíjen stále větší tlak a proto je předvídatelné, že nový smartphone s nakouslým jablkem ve znaku minimálně dožene své rivaly a zřejmě nabídne další přidanou hodnotu, která vytvoří dostatečný náskok pro budoucí vývoj.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

78 komentářů

 1. Hehe, Apple ví, že se rostou nároky na data, však byl také příčinou nevrlosti operátorů:-D

 2. Jinými slovy Apple možná konečně implementuje technologie předloňských modelů konkurence.

  • Ano, problémem je, že konkurence používá ve svých modelech vybavených těmito technologiemi operační systémy, které uživatele iOS natolik odpuzují, že raději na 2 roky oželí technologie, bez kterých lze spolehlivě fungovat.

  • A kdypak konkurence implementuje technologie loňských modelů Apple?:) Resp. třeba i 3 roky zpětně? Nikdo nemá vše.

  • Podle této logiky lze spolehlivě fungovat jen na GSM síti s podporou SMS že ano… proč nějakej vývoj. A především drtivá většina uževatelů iOS ani netuší o co jde, dokud jim to Apple nepředžvejká na tiskovce s tim, jaká je to užasná novinka a „must have“ funkce. A nemyslím si, že by ostatní mobilní systémy byly natolik odpuzující :D Znám hned několik lidí z blízkého okolí, co migrujou mezi platformami a neřeší kraviny, kterej systém je über alles

  • Nemá smysl tam cpát NFC, když ho není jak použít. Já jsem za dva roky použil NFC 2x ke spárování BT zařízení, což by stejně šlo i bez něj.

  • NFC v telefonu skoro nic nestojí. Pouze se tím zvedne jeho potenciál. Já třeba doufám, že v blízké budoucnosti bude možné platit přes NFC s telefonem místo platebních karet. Technologie na to je, ale naše banky nejsou schopny je využít…

   NFC není jen o párování dvou BT zařízení, možnosti jsou prakticky neomezené. A to, že to zatím není moc rozšířeno? To je jen otázka toho to rozšířit.

  • @ZICHIUS: Nikoliv, to bychom museli brát v potaz pre-iPhone éru, což postrádá smysl. Souhlasím, že většina uživatelů iOS opravdu čeká na smysluplné použití, tedy to co vy popisujete jako must have funkce představená Applem během keynote. Oba zbylé majoritní systémy jsou nevyhovující – jeden je modifikovatelný a má hromadu funkcí, ale je věčně zpomalený, má velké funkční problémy, je prolezlý bloatwarem a malwarem a jeho primární účel je šíření reklamy. Druhý vypadá jako systém pro invalidy, má mizerný AppStore a teprve s posledním updatem je jakžtakž funkční.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Tesi ma ze spoznavam JP23, hovorcu vsetkych uzivatelov iOS zariadeni…

  • To je zajímavé, že iOS se v posledních dvou verzích snaží tomu „systému pro invalidy“ přiblížit.

  • JP23 – mno nevím, na svém Note 3 nepociťuji žádné problémy se záškuby nebo s funkcionalitou. Pro mě je třeba řada Note absolutní špičkou napříč plaformami, ať už výkonem, tak výbavou (s-pen apod). Až něco podobného udělá jakýkoliv jiný výrobce, klidně konvertuju na jiný systém, žádnou nekritickou lásku k Androidu určitě necítím. iOS sem taky nějaký ten pátek používal a je to dost nudnej systém, jen základní launcher s ikonkama, nic pro lidi s vlastní osobností, co si chtějí vše upravit dle svého gusta. Co se týče špiclování, nemají si všechny hlavní platformy co vyčítat.

  • ZiChius: Té posvátné funkci Androidu, maximální personifikace plochy, to mi asi navždy zůstane záhadou. Naprostá většina na té ploše má dva typy informací, zmeškané info (hovory, zprávy, události) a odkazy do nejčastějších aplikací. Proč v tomto Android má až kruciálně navrch oproti iOS, WP, čemukoli, fakt nevím.

  • @UNI> Tak to ti pomůžu tu záhadu rozluštit :) Na zmeškané hovory ani jiné události nemám widget ani jeden..kupodivu.. od toho je na droidu věc, která se jmenuje notifikační lišta.

   Pro mě důležité nebo užitečné widgety jsou například týdenní výhled předpovědi počasí, meteoradar, výpis nadcházejících událostí z kalendáře a ukoly, vybrané kurzy měn, widget na info o narozeninách přátel a svátky + nejpouživanější zástupci aplikací jako telefon, emailový klient, facebook, translator ap. Na iOS je potřeba pro každou informaci poskytnutou výše uvedenými widgety spustit onu aplikaci, takhle to mám všechno přehledně po kupě na jeden pohled..

  • ZiChius: Otázka je, jak starou verzi iOS jsi měl v ruce…

 3. Fajn, já to vítám. Konečně lidé jako UNI přestanou v diskuzích psát, jak je NFC nebo bezdrátové nabíjení zbytečné a nepotřebné :D

  • Martin II (neregistrovaný)

   MCEZA: Presne to iste ma napadlo ked som si precital ten nadpis. Dufam ze sa tieto spekulacie stanu skutocnostou.

  • mceza (Vývojář): +1

  • Najsmutenjsie je, ze kym to nie je v iPhone tak to nie je potreba. Akonahle sa to objavy v iPhone, hned sa pohnu aj banky a poskytovatelia sluzieb k vyuzivaniu NFC a bezdrotoveho nabijania.

 4. beňa (neregistrovaný)

  Jako dá nedá, je to dobře, není to dobře. To snad před iPhonem 4s se říkalo, že už by mohl mít NFC a nic. Pro Apple to prostě zatím není asi lukrativní. Potom každý následující iphone měl mít zaručeně NFC. A stejně bez toho dokázali žít.

  Jinak kromě NFC – mimochodem nevím, že by jej nějaký člověk kolem mě někdy použil, ale řekl bych, že technologie jsou vyrovnané na všech frontách. A když jeden o krůček poskočí, ostatní to stejně doženou. Apple, Samsung, HTC… Dneska to je víceméně šumák a jen o tom, komu se co líbí více a kdo má co raději.

  • Přesně tak, NFC je prozatím jaksi především hype, s kterým někteří pravidelně plevelí diskuse, nic více.

  • Njn, typický Uni. 64 bit procesor je skvělý, čtečka otisků prstů je skvělá, oboustranný konektor je úžasný. Ale NFC nebo bezdrátové nabíjení je zbytečný hype, se kterým se plevelí diskuze… :D

  • mceza: To co je dle tebe skvělé jsou věci, které fungují na pozadí, jsou to funkce denní. NFC je velmi specifická funkce, s polovičatou podporou (zdaleka ani to ne) příp. k jednorázovému užití (osobně to vidím max. na Týden Mobilně, nikdy nikdo kolem mě nic nepároval pomocí NFC). Na to, že to má dopad zhruba tak na promile uživatelů je kolem toho skutečně zbytečně mnoho hluku.

   Bezdrát je podobně specificky použitelný (a především často velmi drahý), nicméně např. spekulace, že by se iWatch naučili bezdrát nabíjení bez nutnosti položení na specifické místo zní skvěle. Jen je to o Apple, sorry no… já za to fakt nemůžu:)

  • Vojta (neregistrovaný)

   NFC mám v telefonu už rok a půl a zatím jsem ho nepoužil ani jednou a ani jsem nepřišel do kontaktu s něčím, co by ho vyžadovalo. Mě taky přijde jako momentální hype.

  • UNI: osobně třeba NFC používám několikrát týdně. Přenášení dat mezi telefony (nemusím na nic klikat, jen otevřu web a „tap“, otevřu obrázek a „tap“ atd.), často také NFC stickers na zapínání různých funkcí a změnu profilů, u Android navíc ve spojení s Google Wallet atd.

   NFC v žádném případě není momentální „hype“, problém je pouze v tom, že v ČR je všechno jako v Kocourkově a ze spousty užitečných technologií se tu udělá nepoužitelná slátanina – viz. NFC platby, kdy musíte mít správného operátora, správnou SIM kartu a správnou banku, aby něco šlo. Prostě debilita na entou. Jinde ve světě to však funguje úplně jinak, banky a výrobci platebních karet mají vlastní aplikace pro smartphony, placení je snadné a člověk má v peněžence hned o kartu méně. Stejně tak například MHD – v Plzni zavedli NFC jízdenky již před x lety, proč nedokázali něco podobného zakomponovat také do projektů elektronických jízdenek v Praze (OpenCard) nebo v jiných městech? Protože „Kocourkov“… Nicméně to, že to v Čechách nejde, protože je to „specifický trh“ neznamená, že jinde ve světě to nemá široké uplatnění a pokud něco může zapříčinit ještě větší rozšíření NFC jako takového, tak je to právě Apple.

  • uni: tak ja treba NFC vitam, spoustu veci se umi pres NFC parovat – repraky, tiskarny atd. Zrovna NFC si preju uz od 4S. Tak snad letos…

  • Ano, já ho také používám zřídka (tak jednou za dva měsíce). Ale ta technologie má velký potenciál, který (zejména v našem státě) neumí zatím moc firem využít.

   Pokud budeme aplikovat „iPhone to nemá = není to potřeba“, tak se to samozřejmě nikdy nikam ani nedostane. Ale zrovna Apple je známý tím, že tlačí nové technologie, aniž by se někoho ptal, zda je lidé chtějí. A se spoustou měl úspěch.

   Každopádně ale s některými o tom nelze diskutovat. Apple to nepřinesl jako první (nebo mezi prvními) = zbytečná (ideálně ještě drahá – teď si mě pobavil Uni :D :D :D ) technologie, kterou nikdo nepotřebuje.

  • whiterabbit: absolutni souhlas – chybi nejake „must have“ nasazeni. Verim, ze je v silach Applu prosadit fungujici model plateb pres mobily, zvlast s TouchID a v souvislosti s uvolnenim API pro vyuziti technologie v aplikacich tretich stran.

  • Je to jen OT, ale když si čtu diskuzi, cítím se občas nějak hrozně starý … když už si musím googlovat použitá slova, abych mohl držet krok a vůbec rozuměl, o čem je zde řeč. Už jsem se zde naučil, co znamená OT a BFU a dnes jsem si vygoolil „hype“ – tím se říká, že je to jen reklamní trik, jako množství megapixelů u foťáku, atd.? :)

  • Martin…: Chápeš to správně. Takové typické „hype“ je retina displej. Návod na dobrý marketing:

   Vzít IPS displej, pojmenovat ho „sítnice“ a všem nakukat, že je to nejlepší displej na světě, daleko lepší než všechny ostatní. Pod stejným názvem pak vyrábět displeje o různých rozlišeních do různých zařízení…

  • mceza: Ano, je to zbytečné, viz třeba přetažení výroku o drahém bezdrát. nabíjení na NFC (kolik stojí NFC uživatele a kolik např. zadní kryt a nabíječka pro bezdrát. nabíjení), takže ano s překrucováním vyřčeného je to zbytečné.

   U Retiny jsi opět mimo, tématem není použitá matrice, ale ppi, které „běžně“ není rozeznatelné lidským okem, tedy jeho sítnicí=odtud Retina, ach jo…. A ano, v dané době neměl konkurenci. Tedy byl nejlepší.

   Dnes ti horko příliš nesvědčí:)

  • WhiteRabbit: +1

  • uni: Take si myslim, ze Apple moc zvelicuje sve „vynalezy“.

  • Petr (neregistrovaný)

   nebýt applu tak dneska tukáš smsky do alfanumerické klávenice a po webové stránce se pohybueješ joystičkem….

  • Martin II (neregistrovaný)

   PETR: Tvoja argumentacia je ako argumentacia starych komunistov: „Nemali by ste nemocnice, tovarne, skoly keby ich komunisti nepostavili…“

  • Já zapomněl, že Apple vynalezl dotykové displeje…

  • mceza: Nikdy mě nepřestane udivovat, kolik lidí si myslí, že ten, kdo něco vymyslí je zároveň ten, kdo to prosadí. Přitom je tomu většinou přesně naopak.

  • To souhlasím s MCEZOU, Retina je krásný příklad něčeho „hype“. A nebylo to jen kvuli PPI, protože deklarovali super úhly a podání barev a za to PPI rohodně nemůže, je to „vina“ právě použité IPS technologie, která se v dnešní době vyskytuje skoro v každém telefonu (krom Samsungu teda, ten dělá výhradně AMOLEDY nebo TFT LCD). V poslední době je i tak trochu na vzestupu „hype“ „polykarbonát“, to je zas marketingové označení pro levný plast.

  • Menty: Tak Samsung dělá AMOLEDy, PLS a TN LCD, žádné TFT LCD neexistuje.

   Daná hodnota ppi (tedy nad 300) nebyl žádný hype, ale normálně přínos daných parametrů (naopak, aktuálně např. QHD od LG je typický hype).

  • menty: mno, tak Apple pouziva jedny z nejkvalitnejsich displeju, coz plati pro desktopy i mobilni zarizeni. Takze se super uhly a barvami se tak nejak pocita. Nazvu Retina bylo ale vzdy pouzito v souvislosti s rozlisenim. Mimochodem, Apple pouziva vyhradne TFT LCD.

   Priklad ze zivota k tomu retina displeji – kazdemu, komu jsem ukazal (toho casu ojedinely) displej s vysokym rozlisenim, se libil. Nikdo mi nerekl ze to k nicemu. Nevim, jak jste reagovali na tento displej vy, me rozliseni nadchlo. Nizke rozliseni sice neni nic, kvuli cemu by neslo zarizeni pouzivat, ale potesi, kdyz mam jednolity obraz.

  • Velda (neregistrovaný)

   UNI: Jsi živořící důkaz toho, že matky by během těhotenství neměli popíjet alkohol.

   „žádné TFT LCD neexistuje.“

   LOL, aha. A co to teda ty LCD displeje jsou? Jak se nastavuje propustnost pixelů? Jo, aha, zajištuje to magie…

   Jen pro tvou informací, snad kromě PDP jsou všechyn druhy displejů TFT a jinak to ani nejde.

  • Velda (neregistrovaný): Každý displej je z něčeho skládá. TFT je vrstva, která se v tom displeji o něco stará a je jedno, jestli je to OLED nebo LCD. Pokud chceme odlišovat LCD, tak dle použité matrice (TN, PLS, IPS….) nebo pozadí a-Si, IGZO, LTPS… ne TFT. To je jako by jsi řekl, používá to barevný displej, ano, dnes jsou displeje barevné a obsahují TFT, nic více to neřeklo.

  • Ano chlapci, trochu jsem se přepsal, všiml jsem si toho až teď, tak se vám za to omlouvám. Každopádně se mi zdá, že někteří se snaží odvrátit debatu od toho, že Retina je prostě marketingový výmysl, že ano?

  • Velda (neregistrovaný)

   To je pravda, ale co to má společného s výrokem, že TFT LCD neexistuje, což je blábol na entou, který si před chvíli vyřkl? Držme se toho.

   Jaký je to alibismus. Zrovna sis to trochu okrajově nastudoval na Internetu a teď budeš vykládat, jak si to myslel jinak a chytračit, ale že si řekl pi*ovinu jako chlap neřekneš.

   Jo a to tvoje pozadí… Ty asi myslíš druh TFT vrstvy, že? Pozadí… Tak říkají teplouši zadkům, ne?

  • Menty: Je to abstraktní pojem pro něco, co má plně svůj smysl (navýšení PPI). Ano, Apple mohl všude psát, „Navýšili jsme PPI na 312“, ale upřímně řečeno, moc to marketingově nezní co? Tedy Retina ve své podstatě nesmysl není.

   Ale obecně platí, že technické parametry Apple potlačuje, snaží se prodávat funkce, ne parametry. Ostatně, např. Samsung si taky hraje na „Přítel do života“, „Super zážitky“ „Lepší než….“ než že by křičel MHz, PPI, mAh….

  • Velda (neregistrovaný): Ale houby, dlouhodobě prosazuji, aby se nepsalo „AMOLED vs TFT LCD“ apod. kraviny. Prostě to nic neřekne.

  • Velda (neregistrovaný)

   MENTY: Ale ty si nic špatně nenapsal. TFT LCD je prostě množina displejů. Je z toho jasné, že nesrovnáváš například z PM LCD displeji, kam patří HPA, DSTN a CSTN, což jsoum PM obdoby TFT vrstvy. Srovnávat HPA LCD a AMOLED by bylo dost podivné. UNI je ale natvrdlý a asi to nechápe.

  • Velda (neregistrovaný)

   S tebou je rozhovor jako mluvit do dubu. Co mi to cpeš tohle ‚Ale houby, dlouhodobě prosazuji, aby se nepsalo „AMOLED vs TFT LCD“ apod. kraviny. Prostě to nic neřekne.‘. Já na tohle vůbec nereaguju, já reaguju na tuhle větu „žádné TFT LCD neexistuje.“, která je nesmysl.

  • menty: Nevim, ja treba nic neodvracim, napsal jsem, co jsem zazil. Sdel svoje zkusenosti s displeji z vyssim rozlisenim.

  • Jan (neregistrovaný)

   Retina je zhruba taky „hype“, ako PureView :-)

  • Hej, a preto uz druhý rok ho stále nevie poraziť ani jeden fotomobil

  • Přesně tak. Zatímco lze koupit telefony s mnohem lepšími dipleji než je slavná Retina, telefon s lepším foťákem než má 1020 prostě nekoupíte.

  • Jan (neregistrovaný)

   PureView popisuje technologiu a naznacuje, akomzhruba ten fotak pracuje (subpixle, a podobne blbosti, neorientujem sa v tom). Znamena to teda, ze az bude mat niekto lepsi fotak nez Nokia, Nokia by mala prestat oznacenie „PureView“ pouzivat ? V case ked Apple zacal pouzivat oznacenie retina to bol tiez top. Dnesne MacBooky a iPady maju tiez jedny z top, ak nie uplne top displeje. U Apple je v sucasnosti portfolio produktov rozdelene na produkty s obycajnym displejom (nizsie rozlisenie) a produkty s retina displejom (vysoke rozlisenie). Podla mna je nazvat to takto a umoznit zakaznikovi na prvy pohlad vidiet aky typ displeja ma ocakavat, uplne v poriadku.

  • 3KILL (neregistrovaný)

   WhiteRabbit : To mě teda pouč, jak používáš NFC a Google Wallet;)

   Pro mě je bezdrátové nabíjení i NFC důležité. NFC používám denně (platby v obchodě, přenos obrázků, párování s´Galaxy Gear a domácím repro, NFC tagy doma i v práci, na přepínání profilů) a normální nabíječku mám jen na cesty, bezdrátovou doma i v práci a kabely nepoužívám.

   Jsem multiplatformní, každý systém má své pro a proti, v telefonu Android v hodinkách Android/Tizen, v tabletu iOS, v NTB a PC Ubuntu a Windows. Se synchronizací není problém.

   Pokud by měl nový iPhone větší displej, irDA port, NFC, LTE a bezdrátové nabíjení a budou k tomu nějaké hodinky, tak měním svojí S5:) iPad a iOS jsem si totiž zamiloval

  • Velda (neregistrovaný): Máš pravdu, v době, kdy bychom řešili TFT vs STN apod. by bylo třeba upřesňovat, že se jedná o TFT, ale ty doby jsou pryč (aspoň v oblasti telefonů apod. o kterých se zde bavíme). Dnes platí, že každý LCD má TFT. Ale dobře, říkejme tomu TFT LCD, pokud se bavíme o vs OLED. Ale vyhněme se kravinám typu IPS LCD vs TFT LCD, což mnozí také umí.

  • Velda (neregistrovaný)

   UNI: Jsem rád, že si konečně rozumíme.

   To, co tobě vadí, tedy jestli dat přednost typu technologie svícení displeje (nebo jak bychom to jinak řekl) vs. typ vrstvy ovládající matrici je pěkná blbost a autor tím vyjadřuje, že zcela určitě neví, co je TFT ani IPS a nejspíš ani neví, co je to vlastně to LCD.

   Tohle jsme s tebou za jedno a rozhodně souhlasím. Já to kritizuji už roky u různých článků, kdy vžycky v závěru kupříkladu „Bohužel, telefon nabízí jenom TFT LCD (a myslel tím autor TN LCD) a nemůže se srovnávat ani s levnějšími IPS displeji…“

   A kromě článků se to děje kolikrát na Heuréka poradně, kdy ti různí výkukové cpou lidem, kteří si nevědí rady svoji oblíbenou značku a na její obranu pak používají, že konkurence má „jenom TFT displeje“ a když se jim to člověk snaží vysvětlit, tak z něho ještě udělají idiota. ;-) Přitom jim může být tak maximálně 8 roků :-D

 5. Další sonda do duše applistovy. Stokrát jsem četl, jak je NFC a nabíjecí bezdrát zbytečný.

  Těším se na kreativitu při vymýšlení odůvodnění stejně, jako to bylo např. u malých displejů :-)

  • To by tak bolo, aby si ty opat nenasiel prilezitost, hodit vsetkych „i Users“ do 1 pytle. Ja som napriklad nepritomnost NFC u iPhonu vzdy kritizoval, hoci osobne som pre tuto funkciu tiez velke vyuzitie nenasiel. Len tak mimochodom, zaujimave, ze zrovna Applisti patria na tomto webe k tym najslusnejsim a nejnekonfliktnejsim (pokial si teda odmyslim uniho) :)

  • Nic proti applistům s nadhledem. Věřím, že jich je většina. V reálném světě znám dokonce jen dva zfanatizované applisty tak, jak to známe třeba od Uniho.

   Bohužel ti zfanatizovaní od roku 2007 hlasitostí pravidelně převálcovávají ty normální, a tak má člověk po těch letech sklon myslet si applista = fanatik.

   NFC a bezdrát jsou bezvýznamné funkce, pokud je uživatel dlouhodobě nevyzkoušel. Ale posílání souborů jedním dotykem, bezkontaktní platby a provoz telefonu bez káblů je jedna z nejlepších věcí, co se mohly v mobilním světě stát.

  • NJ, jen já nejsem Applista, ale MS&Google:) To ale neznamená, že bych měl mít potíže s uznáním výsledků jiných, s čímž tady mnozí problém skutečně mají.

  • Tom (neregistrovaný)

   No UNI je takova zvlastni figurka na mistnim foru. Pokud se nemylim, ma SGS4, ale patri k nejodanejsim advokatum jabka.Staci kdyz nekdo nejom naznaci ze neco z jablecneho sveta muze mit nevyhodu, hned nam vysvetli ze opak je pravdou. UNI, to jiz je za hranicou uznani vysledku jinych :D

  • Tom (neregistrovaný): Asi sis nevšiml, ale jen dle zde vlákna rozhodně nejsem jediný, kdo nepovažuje za současného stavu NFC technologii za „must have“:) Navíc ledasco např. Apple nahrazuje chytrým využitím ostatních bezdrátů.

  • tom: Jasan, kdo ma Samsung, musi hajit Samsung, kdo ma Apple, musi hajit Apple? Svet nastesti neni tak cernobily.

  • Uni: Však nikdo tu snad NFC jako must have neoznačil. Jen že je to užitečná funkce, kterou vítají. To jen ty tu povídáš dokola, jak je to k ničemu…

  • Pro mě třeba je NFC must have. Od toho mám smartphone, abych ho využíval. Konkrétně např bezkontaktní platby.

   Jenže Uni je, stejně jako další konzumenti, konzerva, které se všechno musí natlačit pod nos, aby to pochopili. Sám Uni nedávno psal, že u smartphonu je produktivní jen mikrofon. Tito lidé nikdy nebudou ztotožněni s pokrokem a vždycky jim bude proti srsti…

  • Standa: Tvá paměť je tragická:( Opět opakuji (očividně ne naposled), nepsal jsem „jen“, ale prioritně, jakožto produktivní prostředek pro přístroj typu telefon. Jsem trpělivý, opakováním třeba u tebe něčeho dosáhneme:)

   To, že mi není banka, prodejce a třeba výrobce přístroje poskytnout adekvátní prostředky má s mojí konzervativností co společného?

   Realita je zkrátka taková, jaká je. NFC má u uživatelů jakožto funkce naprosto minoritní zásah. Můžeme se o tom hádat, můžeme vést spory, ale to je tak vše, co můžeme.

  • Standa, tak zas sa ti ani moc nedivim. Popravde keby som si mal ja vytvorit obraz o WP len na zaklade tunajsich fanatikov, asi by som tiez tymto OS pohrdal :) NFC je dobra vec, len ma niekolko vad na krase: musis mat toho „spravneho“ operatora v kombinacii s tou „spravnou“ bankou a este k tomu nakupovat v tom „spravnom“ obchode. Takze zatial je pre mna platba kartou tym najpohodlnejsim riesenim. Pokial sa NFC platby zjednoduchsia, nebudem sa im samozrejme branit :)

  • Uni: ne, realita je taková, jakou si ji uděláš. Buď můžeš být v davu oveček, kňučet na fóru a z důvodu nepochopení nadávat na technologie, anebo je jednoduše využíváš.

   Ty sis vybral první cestu (tu mají rádi výrobci, např. právě Apple – pro vás se nemusí dělat nic), já jsem si vybral druhou.

   Rozdíl vidíš sám: zatímco ty na fórech nonstop kritizuješ, já si nové technologie užívám :-)

  • Biscuit84: a divíš se majitelům WP? Od prvního dne, kdy se WP objevilo na světle božím, neuplyne jediná diskuze, kde by si do něj někdo nekopl. A o co míň jsem majitelem WP o to víc do něj kopu a křičím.

   Podívej se např na Uniho, coby místního maskota a zářný příklad: z neznalosti W8.1 je usvědčen prakticky v každé diskuzi, a stejně tam zase přileze a prská. A to je furt :-)

  • Ono je to těžké – nějaký neregistrovaný blbeček si přijde do diskuze rozdávat moudra, jak je WP k ničemu – třeba že neumí přenosy souborů přes bluetooth. Pak přijde mceza a napíše, že to WP umí. A co se stane? Je označen za WP letku a fanatika…

   Nebojte se, i já ten systém kritizuji. Ale protože ho aktivně používám, tak vím, co umí a co neumí. Kritizuji tak opravdu jen ty věci, které si kritiku zaslouží. Zatímco jiní neměli WP nikdy v ruce, ale rozdávají o tom rozumy jak na běžícím pásu…

  • mceza:

   1. Niektore nezmysly na WP si tu tiez fanaticky obhajoval (bud jednotnu hlasitost alebo nepritomnost notifikacneho centra, uz si presne nespominam)

   2. Neoblubeny si tu hlavne preto, ze sa rad s***s do diskusii o konkurencnych OS a vyrobcoch s cielom ich zosmiesnovat.,

  • adam (neregistrovaný)

   Bod 1: souhlas

   Bod 2: souhlas

   A k tomu dodám, ze se včera „odborník“ Mceza na jiném threadu divil, že automatická regulace jasu displeje závisí na manuálním nastavení od nižšího k vyššímu svitu.

   Jo, Mceza je odborník na Windows Phone:):):)

  • biscuit84: Nic jsem fanaticky neobhajoval. Dokonce jako důkaz mám uveřejněný článek na mynokia.cz: [odkaz] Tam jsem naopak hlasitost kritizoval. Ale po čase jsem si zvyknul a rozhodně to nebyl nijak zásadní nedostatek. Byly větší.

   A žese navážím do diskuzí o konkurenčních OS? To už pěkně dlouho ne, z toho jsem narozdíl od ubohých trollů jakým je Adam, vyrostl…

   Adam: …

 6. Já osobně si myslím, že bezdrátové nabíjení i NFC nejsou zásadní funkce. Ale Apple umí dotáhnout věci dokonce. To přiznám jako majitel Sony. Uvidíme jak se s tím Apple popere a pokud pomůže prosazení NFC nebo zdokonalení bezdrátového nabíjení budu rád….. Proč ho zpočátku zapracovat jenž důvodu, že je nějaká fce pro mě nevyuzitelna (zatím)

 7. Pavel (neregistrovaný)

  Kdyz si to zhrneme, IP6 prevezme od konkurence vsechno, co bylo doted zbytecne.

  • quadra (neregistrovaný)

   Přesně tak. Na druhou stranu existují i smysluplnější vlastnosti konkurence, např. vodotěsnost, které by stály za úvahu.

 8. To je zase debata na úrovni :-)

 9. Vidim ze je to stale stejne, dohady a zase to smeruje k tomu, kdo je lepsi….

  Jeste ze jsem ted pracovne natolik vytizen, ze nemam cas ani vecer silu, neco napsat.

  K tematu NFC ma jiste budoucnost, proc jej nemit v telefonu, zatim je to ale u nas bida.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).