iPhone 15 Pro by klidně mohl nahradit počítač. Jen kdyby Apple chtěl… – SMARTmania.cz

iPhone 15 Pro by klidně mohl nahradit počítač. Jen kdyby Apple chtěl…

iPhone 15 Pro Max a Windows 11 (ilustrační obrázek)
  • USB-C výrazně rozšiřuje schopnosti letošních iPhonů
  • S jeho pomocí vývojář dokázal na připojeném monitoru rozjet počítačové prostředí
  • Apple by mohl stejnou funkcionalitu dodat vlastní silou

Jednou z nejvýraznějších novinek letošních iPhonů je nahrazení původního Lightning portu univerzálním USB-C. Výhoda tohoto konektoru tkví nejen v jeho rozšířenosti, ale i v jeho schopnostech – dokáže totiž přenášet energii, data i obraz. Díky tomu se iPhonům otevírá řada nových příležitostí, a kdyby Apple chtěl, mohlo by jich být ještě mnohem více.

iPhone namísto počítače? Nic není nereálné

Z USB-C umějí více „vymáčknout“ dražší iPhony 15 Pro a 15 Pro Max, neboť v nich tento port operuje ve specifikaci USB 3 (respektive USB 3.2 Gen 1), která disponuje vyšší datovou propustností. Díky tomu jejich majitelé mohou rychleji přenášet data mezi telefonem a počítačem, dokonce lze z iPhonů Pro natáčet a ukládat video přímo na externí úložiště. Uživatel Twitteru s nickem exDeveloper se rozhodl s iPhonem 15 Pro vyzkoušet něco, s čím Apple nepočítal – proměnit jej v kapesní počítač.

iPhony Pro lze bez složitých redukcí připojit k monitoru, bohužel jen pro účely zrcadlení obrazu. V této oblasti jsou některé telefony s Androidem dál. Vlajkové smartphony od Samsungu například disponují režimem DeX, který na připojeném monitoru přepne systém Android do počítačového rozhraní s možností otevírat aplikace v oknech. Podobnou funkci mají i vybrané Motoroly nebo telefony Huawei. Nyní se něco podobného podařilo rozjet i na iPhonu 15 Pro.

exDeveloper spojil svůj iPhone 15 Pro s monitorem Studio Display a spustil demoverzi aplikace infiniteX2P Studio. Ta je primárně určena pro iPady, na nichž umožňuje pracovat s aplikacemi v oknech, ovšem zjevně funguje i na iPhonech. Na velkém displeji lze spouštět více aplikací bok po boku jako na macOS, byť o plynulosti a spolehlivosti se příliš mluvit nedá. Přeci jen pracovat s obrazem v 5K rozlišení není pro iPhone snadné sousto.Nepřehlédněte

Recenze Samsung DeX: smartphone počítačem

Každopádně kdyby Apple chtěl, mohl by podobnou funkcionalitu dodat iPhonům Pro sám, a to poměrně snadno. Stačilo by doplnit do iOS rozhraní tabletového systému iPadOS, které by se aktivovalo vždy po připojení telefonu k externímu displeji. S monitorem, klávesnicí a myší/trackpadem by se tak rázem mohl iPhone proměnit v základní počítač se stejnou paletou funkcí, jako mají iPady.

Jsme zvědaví, zda s tímto nápadem Apple někdy v budoucnu přijde sám, nebo si budeme i nadále muset vystačit s neoficiálními řešeními.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku