TOPlist

Inženýrům z Googlu se povedl husarský kousek, na PlayStationu Portal spustili hry z PSP

Emulátor her z PSP na PlayStation Portal
  • Dvojici inženýrů z Googlu se podařilo spustit emulátor PSP her na PlayStation Portal
  • Nepotřebovali k tomu žádnou hardwarovou úpravu
  • Úspěšné spuštění emulátoru jim zabralo něco málo přes měsíc

Konec handheldu PlayStation Vita od Sony řada hráčů nesla poměrně těžce, nicméně z hlediska prodejů se nejednalo o zvlášť úspěšnou konzoli. Japonská společnost svým odchodem z tohoto segmentu trhu vyklidila pole konkurenci, která toho náramně využila v podobě konzole Switch. Někteří nostalgici se nicméně nechtějí s koncem handheldů od Sony smířit a vzali si do péče „nástupce“ v podobě PlayStation Portal. Ten sice není kapesní konzolí v pravém slova smyslu, avšak šikovní vývojáři se tímto nenechali odradit.

PlayStation Portal umí spouštět hry z PSP

Inženýři společnosti Google hackli zařízení PlayStation Portal od Sony, aby na něm bylo možné lokálně spouštět emulované hry. Těmto dvěma inženýrům se podařilo zprovoznit emulátor PPSSPP nativně na PlayStation Portal, což jim umožnilo spustit verzi Grand Theft Auto pro PSP na Portalu bez nutnosti streamování přes Wi-Fi. „Po více než měsíci usilovné práce běží PPSSPP nativně na PlayStation Portal. Ano, hackli jsme ho,“ uvedl Andy Nguyen v příspěvku na sociální síti X (dříve známé jako Twitter).

Nguyen také potvrzuje, že hack je založen pouze na softwarovém řešení, takže nevyžaduje žádné úpravy hardwaru, jako jsou přídavné čipy nebo pájení. Zatím byla zveřejněna pouze fotografie hry Grand Theft Auto: Liberty City Stories spuštěné na PlayStation Portal, ale Nguyen plánuje do budoucna zveřejnit další videa i z jiných her. Nguyen je výzkumníkem zranitelností v cloudu v Googlu a na projektu PlayStation Portal pracoval s kolegou Callem Svenssonem, bezpečnostním inženýrem. Nguyen, známý spíše pod přezdívkou TheFlow, v minulosti objevil několik zranitelností na PS4 a PS5. V květnu by měl podrobně popsat nový exploit pro PS4.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku