Intel Yolo: Ultralevný smartphone pro Afriku se odhaluje

Mnoho z nás si ani neuvědomuje, že současný trh s chytrými telefony začíná být čím dál více nasycený, což se samozřejmě projevuje na klesajících prodejích některých výrobců. Zainteresované společnosti jsou v podstatě odkázány spoléhat na rostoucí ekonomiku vyspělých zemí a ostatních faktorů zahrnující životní cyklus výrobku či populační růst. Mezi další retailingové metody se může zařadit vstup na trhy, které jsou z pohledu mobilní elektroniky panensky čisté a neposkrvněné. To si velmi dobře uvědomuje i Intel, který představil vlastními silami vyvinutý smartphone nesoucí komerční označení Yolo. V Evropě se s ním zřejmě nesetkáme, jelikož je primárně určený pro africký trh.

   

Budoucí zájemci ho naleznou v dotované nabídce keňského operátora Safaricom za částku 125 USD (zhruba 2 400 Kč). Jelikož keňská ekonomika je zatížena poměrně vysokým státním dluhem a nezaměstnanost dosahuje závratných výšin, tak z logiky věci vyplývá, že její obyvatelé nejsou natolik bonitní, aby si mohli dovolit špičkově vybavné smartpnony, jaké si pořizují evropští či američtí uživatelé. Proto nikoho jistě nepřekvapí i výbava novinky, která zahrnuje 3,5“ displej s dnes již archaickým rozlišením 320 x 480 pixelů. O pohon celého soukolí se postará jednojádrový procesor (Intel Atom) s taktem 1,2 GHz a 512 MB operační paměti.

V další výbavě nechybí 5Mpx fotoaparát, Bluetooth, WiFi, interní úložiště s kapacitou 4 GB a slot na paměťové microSD karty (až 32 GB). Jako operační systém posloužil Android ve verzi 4.0.4. Dostatečnou výdrž má zajistit vyměnitelný akumulátor s dostačující kapacitou 1 500 mAh. Rozměry celého zařízení pak činí 10,5 x 61 x 12,6 milimetrů (132 g). Zástupci Intelu se nechali slyšet, že model Yolo nabízí rychlé prohlížení webových stránek a silné multimediální schopnosti. Za zmínku jistě stojí i výsledky z benchmarku AnTuTu, kde za sebou Intel Yolo nechal i takového velikána, jakým je první generace smartphonu Samsung Galaxy Note.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku