Domů » Bleskovky » Intel jde do boje s AMD: představil notebookové procesory Tiger Lake s výkonnou grafikou

Intel jde do boje s AMD: představil notebookové procesory Tiger Lake s výkonnou grafikou

Společnost Intel představila v rámci začínajícího berlínského veletrhu IFA nové notebookové procesory rodiny Tiger Lake. Jedná se o čipy navržené speciálně do tenkých, a přitom výkonných přenosných počítačů, se kterými se budeme setkávat na letošním předvánočním trhu. Novinky jsou stále vyrobené 10nm procesem, avšak díky technologii SuperFin se Intelu podařilo navýšit frekvence a celkovou efektivitu. Je zjevné, že nové procesory Tiger Lake-U se mají stát přímými konkurenty rodiny AMD Ryzen 4000U.

intel core

Intel Xe: vysoce výkonná integrovaná grafika

Procesory Tiger Lake budou nabízené ve dvou základních variantách – výkonnější bude operovat s TDP mezi 12 – 28 Watty, úspornější bude mít TDP pouze 7 – 15 Wattů. Procesorová jednotka bude tvořena 2 nebo 4 jádry, na pozici grafického čipu bude dosazena buď grafika Intel UHD Graphics nebo Intel Iris Xe. Právě druhá jmenovaná grafika se stane rozdílovým hráčem oproti desáté generaci procesorů Intel Core.

intel

Intel slibuje, že s nová grafika dosahuje oproti předchozí generaci až 2,7× vyššího výkonu při zpracování fotografií a dvojnásobného výkonu při práci s videem nebo při hraní her. Tento integrovaný čip má nabídnout podobný výkon (zhruba 2,5 TFLOPS) jako např. NVIDIA GeForce 1050 Ti, což znamená, že si ve Full HD rozlišení zahrajete i novější hry jako Borderlands 3, Far Cry New Dawn nebo Hitman 2.

graphics

V nových procesorech Intel také najdeme nové funkce podpořené umělou inteligencí, např. vylepšený zvuk s potlačením šumu v pozadí nebo nativní rozostřování pozadí při videokonferencích. Nové procesory také přinášejí podporu technologií Thunderbolt 4.0, Wi-Fi 6 nebo PCIe 4.0 s dvojnásobnou šířkou pásma. Nechybí ani podpora standardu Dolby Vision a kodeku AV1.

Intel celkem představil devět nových návrhů procesorů, jejich specifikace udává následující tabulka:

intel tiger lake

Intel Evo pro dokonalý zážitek

Intel s novými procesory zavádí novou značku Intel Evo. Počítače, které se jí budou chlubit, musí splňovat:

 • Konzistentní výkon při práci na baterii
 • Probuzení systému ze spánku za méně než 1 vteřinu
 • 9 a více hodin výdrže na Full HD displeji
 • Rychlé nabíjení (garantované 4 hodiny práce po pouhých 30 minutách nabíjení)

Nové procesory od Intelu se brzy objeví v nových počítačích, některé jsou již představovány v rámci veletrhu IFA. Prvním počítačem splňujícím všechny požadavky značky Intel Evo, je nový ASUS ZenBook Flip S.

Nové procesory – nová identita

Společně s uvedením nových procesorů odhalil Intel i upravená loga, jak celé firmy, tak jejích produktů.

Intel Transforms Its Brand

Kromě aktualizované ikonografie přichází i nová firemní znělka.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Tak na papíru to vypadá docela slibně, těším se na první recenze. Plánujete taky nějakou?

 2. Prý konkurence pro AMD, vtipné.
  Tam, kde má AMD 8 jader i u úsporných variant, má Intel 4 :D

  • Michal Hogen

   Dobrý ale v Ptototyp 2 shopu můžete koupit ještě dnes lepší grafiku za ne tak velký peníze mrkněte se na novinky 😜😎🌍🏆

 3. Nov. Intel procesory + grafika dobrý jen si nejsem jistej jestli jsou přímou konkurencí AMD Ryzen 4000U které jsou v noteboocích od 13 tis (stále se slušným procesorem/grafikou)
  A kolik jich do vánoc stihnou dostat do koncových zařízení.

 4. Až na to, že si Intel benchmarky trošku přibarvuje :-D. AMD 31fps a Intel dvojnásobek. Tady něco nehraje :-D

  • Třeba právě v oné konkrétní scéně tomu taky bylo 😝 Marketingové materiály jsou jak sliby politiků, na papíře to vypadá hezky, realita je poněkud jen vzdáleně podobná 😁

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).