Instagram opravil závažnou chybu, která hackerům umožňovala ovládnout cizí telefon

instagram unsplash

Společnost Facebook zalepila závažný bezpečnostní problém, který se objevil na sociální síti Instagram a umožňoval hackerům ovládnout cizí smartphone pouhým odesláním fotografie se škodlivým kódem. Podle dostupných informací se jednalo o vysoce zranitelné místo, které bylo možné poměrně snadno zneužít a získat tak přístup k široké škále oprávnění.

Facebook už chybu opravil

„Letos v dubnu se odborníkům na kyberbezpečnost podařilo objevit zranitelné místo na Instagramu, kterého šlo zneužít k převzetí kontroly nad chytrým telefonem dotyčného uživatele,“ uvádí zpravodajský portál Business Insider. Od té doby však Facebook chybu opravil a současná verze Instagramu je proti tomuto útoku imunní.

Pro hackery snadná práce

Chybu šlo přitom poměrně snadno zneužít. Přes e-mail či chatovací službu typu WhatsApp stačilo odeslat obrázek se škodlivým kódem. Pokud adresát uložil obrázek do telefonu a zároveň otevřel aplikaci Instagram, získal hacker kompletní přístup k účtu daného uživatele, a to včetně mikrofonu či fotoaparátu v telefonu.

Tip: Telefony s Qualcommem v ohrožení. Díky stovkám bezpečnostních chyb je lze špehovat a zneužít

Yaniv Balmas, vedoucí výzkumu kybernetiky ve společnosti Check Point, uživatelům doporučuje, aby věnovali zvýšenou pozornost tomu, jaká povolení aplikacím udělují. „Může se to zdát jako příliš zdlouhavé a namáhavé, jedná se však o velmi efektivní obranu proti kyberútokům,“ uzavřel Balmas.

Autor článku
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku