Domů » Články » Telefony s Qualcommem v ohrožení. Díky stovkám bezpečnostních chyb je lze špehovat a zneužít

Telefony s Qualcommem v ohrožení. Díky stovkám bezpečnostních chyb je lze špehovat a zneužít

Tohle mohl být obrovský průšvih. Výzkumný tým společnosti Check Point totiž v nově zveřejněné tiskové zprávě odhalil více než 400 zranitelných částí kódu DSP čipu Qualcomm, což se týká více než 40 % telefonů po celém světě. DSP čip Qualcommu je téměř ve všech telefonech Android, včetně vlajkových modelů od společností Google, Samsung (i když v Evropě Samsung používá především čipy Exynos), LG, Xiaomi, OnePlus a dalších.

achilles chyba

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti popsal významná bezpečnostní rizika spojená s více než 400 zranitelnostmi v Qualcomm DSP čipu ve výzkumné zprávě označené jako „Achillova pata telefonů s Androidem“.

Aktivity, které útočníci s telefony mohou provádět

 • Špionáž: Útočníci mohou proměnit libovolný Android telefon v dokonalý špionážní nástroj. Uživatelé mohou přijít například o fotografie, videa, údaje o poloze nebo lze telefon zneužít k odposlouchávání pomocí mikrofonu nebo k nahrávání hovorů.
 • „Zamrznutí“ telefonu: Útočníci mohou s využitím zranitelností udělat mobilní telefon nefunkční. Všechny informace uložené v telefonu tak budou trvale nedostupné – včetně fotografií, videí, kontaktních údajů atd.
 • Maskování škodlivých aktivit: Hackeři mohou pomocí zranitelností zamaskovat své útoky a škodlivé aktivity a zajistit, aby malware nešel ze zařízení odstranit.
 • Pro zneužití zranitelností stačí hackerům jednoduše přesvědčit oběť k nainstalování neškodné aplikace, která dokonce ani nepotřebuje žádná oprávnění.

Co je to DSP?

DSP je zkratka pro digitální signálový procesor. DSP se zaměřuje na práci se signály v reálném čase a jejich přeměnu na zpracovatelná data. DSP technologie najdete uvnitř sluchátek, chytrých telefonů, chytrých reproduktorů, automobilů a řady dalších zařízení. DSP v chytrém telefonu například dekóduje soubory MP3, u písniček vylepšuje basy, pomáhá s výpočty pro aktivní potlačení šumu a rozpoznává váš hlas, když řeknete „Ahoj, Google!“. Jednoduše řečeno lze DSP přirovnat k samostatnému počítači v těle jednoho čipu. A téměř každý moderní telefon má alespoň jeden z těchto čipů.

DSP jako nový útočný vektor

Check Point upozorňuje, že DSP je pro hackery lákadlem a novou cestou, jak proniknout do mobilních zařízení. DSP čipy jsou mnohem zranitelnější, protože jsou spravovány jako „černé skříňky“ a je tak pro kohokoli mimo výrobce složité zkontrolovat design, funkčnost nebo kód.

hacker security bezpecnost jumpstory
Ilustrační obrázek

Check Point odpovědně o zranitelnostech informoval Qualcomm a informováni byli i příslušní výrobci mobilních telefonů. Check Point se rozhodl nezveřejnit technické detaily, dokud výrobci mobilních telefonů nebudou mít komplexně vyřešené odstranění všech souvisejících rizik. Zároveň je ale důležité na problém upozornit. S detailními informacemi byli kontaktováni příslušní vládní úředníci a mobilní výrobci a Check Point s nimi spolupracuje na zvýšení bezpečnosti mobilních telefonů.

Ačkoli Qualcomm problém vyřešil, celý příběh tím zdaleka nekončí, v ohrožení jsou stovky milionů telefonů. Hrozí špehování nebo ztráta dat. Náš výzkum ukazuje, jak složitý je mobilní ekosystém. Dodavatelský řetězec je velmi široký, takže není snadné odhalit a opravit skryté hrozby, naštěstí jsme tentokrát dokázali nebezpečné zranitelnosti odhalit. Ovšem předpokládáme, že úplné odstranění souvisejících problémů a rizik může trvat měsíce nebo i roky. Pokud by takové zranitelnosti nalezli a zneužili kyberzločinci, miliony uživatelů by byly snadným terčem,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Nyní je na výrobcích, jako jsou Google, Samsung, Xiaomi a další, aby integrovali záplaty do svých telefonů. Podle našich odhadů to ovšem bude chvíli trvat. Proto nyní vzhledem k vysokému riziku nezveřejňujeme plné technické detaily, aby se nedostaly do nesprávných rukou. Uživatelé nemusí jen pasivně čekat, až výrobci záplaty implementují, protože Check Point nabízí ochranu i před zneužitím těchto zranitelností pomocí komplexního mobilního bezpečnostního řešení.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

14 komentářů

 1. Apple only. I přes údajný problém se Secure Enclave, ale kdo by těm čínským pandám věřil, že :-)

 2. Blbé na tom je hlavně to, že pro 3 a více let staré telefony už záplaty nikdo dělat nebude a Google nejspíš ani nemá páky. Snad se to změní tím novým systémem, kdy hotfixy jdou mimo hlavní aktualizace.

 3. >> S detailními informacemi byli kontaktováni příslušní vládní úředníci
  Takže Check Point vědomě předalo vládě nástroj, jak někoho špehovat. To mají tajné služby radost, že mají další prostředek ke špehování.

 4. Nakonec děkuji za Exynos 😜👍👍👍👍

  • Je to crazy, taky jsem na něj do teď nadával…

  • Ale exynos bude mit uplne stejne problémy. Stejně tak čipy mediatek, apple. Jen zatim nikdo neudělal tak podrobnou analýzu… Všechno je děrave zhruba stejně.

 5. Dokud si Evropa nebude dělat vlastní čipy a opět vlastní telefony, tak nikdy preciznosti nedosáhneme. Je to vidět u aut, kde jasně dominuje Německo. Amerika dělá dobré věci, ale chybí preciznost, Apple pomalu upadá do vod nekvality ala Tesla, to samé Qualcomm. Oni jsou na to zvyklí, u nich je to v pořádku, že jim nelícují plechy a že čipy mají díry, to jen my v Evropě kroutíme hlavou.
  O Číně radši ani nemluvě.

 6. Hlavne ze Cina a Huawei spehuju :) Zakaze teraz niekto Qualcom kym nedokazu ze to nie je zneuzivane dakou vladou, napr. krajiny z ktorej pochadza?

  • Klidně ho Čína zakázat může, nikdo jí nebrání. Akorát, že by asi v Xiaomi a Oneplus neměli co žrát :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).